İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Talep Şimdi Soslu Çıtır Patateste

Soslu Çıtır Patates Satışı Yapmak

İngilizcede çeşidi yüzlerce olan çerezlik ve mezelik soslara kısaca ‘dip’ deniyor. Tam açılımı ise ‘dip sauce’ şeklinde. Sözcüğün niteliğinden de anlaşılacağı üzere bu soslar içine katık malzemesi (örneğin patates gevreği ya da bazı çerezler) daldırılarak yeniyor.


Günümüzde oldukça lezzetli bir fast-food alışkanlığı bu. ‘Dip’ sözcüğü İngilizcede ‘daldırmak’ anlamına geliyor, soslar katık malzemesi eşliğinde genellikle ayaküstü tüketiliyor. Uygulamanın şimdilik Türkiye’de orijinal bir benzeri yok. Oysa bu sistem oldukça basit özellikler içeriyor. Bildiğimiz parmak patates (Buna uluslararası mutfak literatüründe ‘french fries’ de deniyor) bu pratik fast-food beslenme türünün en tipik katık maddesi. Ayrıca klasik ‘cips’ şeklinde ya da yuvarlak formda olan patates biçimleri de var. Dipler ise dondurma reyonlarındaki gibi rengârenk çeşitli salçalardan oluşuyor. Tek farkla ki bu sistemde benmari ısıtmalı özel küvetler kullanılıyor.

Soslu Çıtır Patates

Turşulu, zeytinli, mantarlı, avokadolu, karidesli, acılı, kaşarlı hatta havyarlı olmak üzere onlarca çeşit var. Tüketici yönünden bakıldığında bunlar başlı başına bir öğün yemek niteliği taşıyor. Kimi girişimciler çikolata ve karamel sos başta olmak üzere tatlı nitelikte dip çeşitlerini de imal ediyor. Fakat tezgâh üstündeki sos sayısı genellikle 20 adedi geçmiyor. Sistemin çalışması oldukça basit: Aynen fast-food işletmelerinde olduğu gibi kızarmış patatesler karton külahlara konuyor ve yine kartondan üretilmiş kâselere doldurulan dip soslarla servis ediliyor, isteyenler bunları özel çanaklarda tüketiyor. Bu çanaklar tıpkı dondurma külahları gibi özel karışımlardan yapılmış ve erimiyor. Parmak patateslerin boyları bilinenden daha büyük. Daldırma işlemini kolaylaştırmak için diğer cips türleri kaşık gibi bombeli yapılmış durumda. Bu tatları deneyenler bu soslardan daha lezzetli bir gıda olamayacağı iddiasında. Tabii yanında mutlaka içecek olmak şartıyla. Fiyatlar ise fast-food dünyasına göre hayli rekabetçi düzeyde, işyerlerinin hem mobil hem de sabit olması mümkün. Kısacası bizim damağımıza uygun, düşük yatırımlı, bol kazanç vaat eden yeni bir iş.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu