Girişimcilik Haberleri

Süper meleklerden ‘İstanbul Kararları’

İstanbul’da düzenlenen Dünya Melek Yatırım Forumu, bir dizi çok önemli yeniliğe sahne oldu. Forum’da kabul edilen yeni yol haritasının beş kıtada aynı anda uygulamaya konulması kararı alındı…

52 ülkeden 546 delegenin katılımıyla Svvissotel The Bosphorus İstanbul’da gerçekleşen Dünya Melek Yatırım Forumu, 50 milyar dolarlık küresel erken yatırım sermayesine İstanbul’da ev sahipliği yaptı. Londra Borsası’nın ana sponsorluğunu üstlendiği bu yılki forumda 54 ülkeden yüzlerce melek yatırımcı İstanbul’da bir araya geldi. Forum’da kabul edilen yeni yol haritası beş kıtada aynı anda uygulamaya konulacak.

Geçen yıldan itibaren gelişmekte olan ve borsaya açılma yolunda kurumsallaşma trendinde olan erken-ileri aşamadaki şirketler için Elite programını uygulayan Londra Borsası, dünya melek yatırım ekosisteminin en önemli toplantısına sponsorluk yaparak sermaye piyasalarına önemli bir mesaj verdi: Artık borsalar da erken aşama yatırım ekosisteminde aktif oyuncu olarak yer alıyorlar.

Dünya Melek Yatırım Forumu

100’ÜN ÜZERİNDE KONUŞMACI

Forum’da 52 ülkeden 100’ün üzerinde konuşmacı yer aldı. Konuşmacılar arasında dünyanın en önemli melek yatırımcılarının yanı sıra politikacılar, sivil toplum kuruluşu liderleri, bankacılar, borsa başkanları, teknopark CEO’ları, uluslararası akademisyenler ve Kosova Ticaret Bakam da vardı.

Bu yıl tartıştıkları konu ise çok ilginçti: “Kurumsal yatırım sermayesi ile melek yatırımcıları start-up aşamasından itibaren nasıl daha fazla buluşturabiliriz?”

Bu da şu demek: Yılda 50 milyar dolarlık melek yatırım pazarı, 96 milyar dolarlık kurumsal yatırım sermayesi ile buluştuğunda oluşacak çarpan etkisini lütfen siz hesaplayın.

İstanbul bu yıl böylesine önemli bir Forum’a ev sahipliği yaptı! Sermaye piyasalarının melek yatırımcılık segmentine ilişkin uluslararası ajanda İstanbul’da şekillendi.

KÖRFEZ’DEN YATIRIM DELEGASYONLARI

Bu yılki Forum’u girişimciler ve melek yatırımcılar için daha da değerli kılan unsur ise Körfez ülkelerinden yoğun bir yatırım delegasyonunun katılımı oldu. Özellikle Bahreyn, Dubai, Kuveyt ve Katar’dan gelen yatırım delegasyonlarına önemli isimler başkanlık etti. Örneğin, Katar Kalkınma Bankası’nın CEO’su hem Türk hem de uluslararası start-up girişimcileriyle bizzat ilgileneceğini belirtti. Bahreyn delegasyonuna ise Bahreyn Ekonomik Kalkınma Konseyi Başkanı başkanlık etti. Bu da İstanbul’un hem Avrupa hem Afrika hem de Asya üçgeninde erken aşama yatırım ekosistemindeki önemini bir kat daha arttırıyor.

İngiltere Yatırım Bakanı Greg Hands, Forum açılışı için özel video mesaj gönderdi. Bu Forum’un dünya sermaye piyasaları ve girişimcilik ekosistemi için önemini vurgulayan Hands, Ingiltere’nin start-up, scale-up, KOBI ve halka açılma aşamasındaki tüm girişimcileri desteklemeye hazır olduğunu belirtti. Ingiltere Başbakanı’nın Özel FinTech Büyükelçisi Alastair Lukies ise finansal teknolojiler sektörünün gidişatını derinlemesine değerlendirdi. Lukies’in konuşması, yaptığı FinTech yatırımını kısa zamanda 2 milyar dolarlık bir erit ile buluşturan bir yatırımcı olarak oldukça ilgi gördü.

GURUDAN ÖZEL MASTER-CLASS

Forum, FinTech sektörünün dünyaca ünlü gurusu ve kitapları ABD’de best-seller bir uluslararası isme de ev sahipliği yaptı. IBM Watson Financial Services’ın özel temsilcisi Paolo Sironi, Forum öncesi, 12 Şubat Pazar günü öğleden sonra Svvissotel’de üç saatlik özel bir master-class düzenledi.

Ingiltere’nin en iyi melek yatırımcısından Singapur’un en önemli yatırımcısına kadar, OECD yetkililerinden UNIDO liderlerine kadar onlarca ülkeden yüzün üzerinde konuşmacı, Forum un 14 ayrı oturumunda dünya melek yatırım sektörünün geleceğini şekillendirdiler.

FİNTECH YATIRIM FORUMLARI

Bu kadar melek yatırımcının bir araya geldiği bir ortamda yatırım arayan girişimciler için de süper bir imkan vardı. Bu yıl fintech alanında yatırım arayan 10 ayrı start-up ve scale-up Dünya Melek Yatırım Forumu’nun uluslararası yatırımcılarının karşılarına çıkarak kurdukları işlerini daha da büyütmek için yatırım aradılar. 3-5 dakika arasında değişen sunumlarıyla göz dolduran star-up ve scale-up’ları dinleyenler arasında İngiltere’nin süper angel’ı ile Rusya’nın en iyi melek yatırımcısı da yer aldı.

DÜNYANIN İLK MELEK YATIRIMCI DERGİSİ

Dünyanın ilk melek yatırım dergisi de İstanbul’da lanse edildi. VIP Gala Yemeği’nde ilk sayısı sunulan Angel Investor Magazine, melek yatırımcılık sektörünün buluştuğu ilk dergi olarak yayın hayatına başlamış oldu. 88 sayfalık ilk sayısında Afrika’dan Avrupa’ya, Güneydoğu Asya’dan Amerika’ya kadar pek çok röportaj, haber ve makalenin yer aldığı ilk sayı müthiş ilgi gördü. Yakında online olarak da edinilebilecek bu dergi, dünya sermaye piyasaları için önemli bir referans kaynağı olacak. Kısaca özetlemek gerekirse: Türkiye, dünya sermaye piyasalarında melek yatırımcılığın merkezi olma yönünde hızla ilerliyor.

WBAF’in büyükelçileri atandı

Dünya Melek Yatırım Forumu’nda 10 ayrı ülke için atanan yeni büyükelçiler törenle mazbatalarını aldılar. İşte, bu isimler:

■ Adnan Akdemir, Türkiye WBAF Büyükelçisi

■ Alejtin Berisha, Kosova WBAF Büyükelçisi

■ Andrevv Work, Hong Kong WBAF Büyükelçisi

■ Christopher Campbell, Güney Afrika WBAF Büyükelçisi

■ Ivan Jovetic, Karadağ WBAF Büyükelçisi

■ Professor Panayiotis H. Ketikidis, Yunanistan WBAF Büyükelçisi

■ Pavel Koktyshev, Kazakistan WBAF Büyükelçisi

■ Renata Brkic,Hırvatistan WBAF Büyükelçisi

■ Tuba Terekli, Suudi Arabistan WBAF Büyükelçisi

■ Yazi Adamou, Njjer WBAF Büyükelçisi

Emeği geçen herkese, girişimciler, melek yatırımcılar ve ülkem adına sonsuz teşekkürler…

Baybars Altuntaş / Para

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu