Girişimcilik Haberleri

Süper melekler Türkiye’de toplanacak

İstanbul çok önemli bir melek yatırım zirvesine daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. WBAF Dünya Melek Yatırım Forumu tarafından organize edilen World Congress 2018,18-20 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek…


DÜNYANIN en büyük erken aşama sermaye ve yatırım piyasaları topluluğu olan WBAF Dünya Melek Yatırım Forumu, World Congress 2018’de eş zamanlı yapacağı beş önemli zirve ile dünyanın dört bir yanından gelen 1000’den fazla delege ile İstanbul’da bir ilke daha imza atacak. WBAF Dünya Kongresi 2018, erken aşama yatırımcılığının Oscar’ları olarak kabul edilen WBAF World Excellence Awards ile Swissotel The Bosphorus’ta dünyanın en iyilerini dünyaya tanıtacak. Dünyanın önde gelen borsaları, varlık fonu yöneticileri, ortak yatırım fonları, servet yönetim şirketleri, aile ofisleri, özel bankacılık birimleri, teknopark yöneticileri, 100 milyon dolar ve üzeri değerdeki şirketlerin uluslararası CEO’ları, melek yatırımcılar, VC’ler ve pek çok ülkeden bakanın katılacağı WBAF World Congress 2018 Türkiye’yi uluslararası sermaye piyasalarının hub center’ı haline getirecek.

BU YIL KİMLER KONUŞMACI?

Bu yıl ilk kez devlet başkanı düzeyinde katılım gerçekleşiyor. Makedonya Cumhurbaşkanı Dr. Corge Ivanov heyetiyle beraber kongreye katılmak üzere Türkiye’ye geliyor. Türkiye’den ise Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve beraberindeki heyet kongrede küresel melek yatırımcılara hitap edecek. Ayrıca Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da açılış konuşmasını yapacak. Kosova Inovasyon Bakanı startup, Porto Belediye Başkam ise akıllı şehirler ve fintech konulu panellerde konuşma yapacak.

Melek yatırımcılığın Islami finans enstrümanı olarak kullanılıp kullanılamayacağının tartışılacağı panel dünyada ilk kez düzenleniyor. IFC’nin Islami Finans Direktörü paneli yönetmek üzere Türkiye’ye geliyor. Bahreyn eski İçişleri Bakanı Şehy İbrahim ve Albaraka Türk’ün Genel Müdürü Melikşah Utku ise konuşmacı olarak yer alıyorlar. Slovenya Blockchain Hub Çenter kurucusunun yöneteceği panel de çok ilginç: “Blockchain’in impact yatırımlar ve sosyal girişimcilik üzerine etkileri.” Bu da kendi türünde ilk kez tartışılacak bir konu.

CEO-PRENEURSHIP ZİRVESİ

Dünyada ilk kez 100 milyon dolar ve üzerindeki şirketlerin CEO’larına bir kongre ev sahipliği yapıyor. Kongrenin ikinci günü düzenlenen CEO Zirvesi’ni Türk Telekom’un efsane CEO’su Paul Doany yönetecek. Amaç, CEO’ları emekli olduklarında melek yatırımcı olarak ekonomiye kazandırmak.

İMPACT YATIRIMCILIK ZİRVESİ

Dünya Melek Yatırım Kongresi, Avrupa’nın en kapsamlı impact Yatırım Zirvesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi Parlamentolar Arası Birlik Grubu Türk Delegasyonu Üyesi ilksen Ceritoğlu Kurt’un açılışını yapacağı zirvede 30 civarında uluslararası konuşmacı sosyal girişimcilik ve kadın girişimciliği gibi önemli konuları tartışacak.

2018 GÜNDEMİ BELİRLENECEK

Finansal Teknolojiler Zirvesi ise pek çok panel oturumu ve sahne performansına ev sahipliği yapacak. Nakit kullanımına alternatif ödeme yöntemlerinden, yapay zekaya kadar pek çok konunun tartışılacağı zirvede, BKM Bankalararası Kart Merkezi Genel MüdürüSoner Canko da bir takdim konuşması yapacak. Bankaların fintech devrimine nasıl cevap vereceği konusu da ayrı bir panelde tartışılacak.

GLOBAL LİDERLER KONUŞUYOR OTURUMU

Kongrenin açılışında küresel liderlerin 2018 yılı için girişimcilik hareket planlarını öğreneceğiz. Avrupa Melek Yatırım ticaret Örgütü Başkanı (EBAN) Candace Johnson, Ortadoğu Melek Yatırım Ticaret Örgütü Başkanı (MBAN) Abdul Malik Jabaar, Afrika Melek Yatırım Ticaret Örgütü Başkanı (ABAN) Harry Tomi Davies, Uluslararası Bilim Parkları Birliği (IASP) Başkanı Josep Miquel Pique Huerta, IFC SME Finance Forum Başkanı Matthew Gamser, Dünya Yatırım Ajansları Birliği (WAIPA) Başkanı Arda Ermut, JCI Dünya Başkanı Dawn Hetzel, Birleşmiş Milletler Teknoloji Transfer Ofisleri UNIDO ITPO Başkanı Dr. Hahim Hussein ve TÜBİTAK Başkanı Prof Arif Ergin küresel vizyonlarını, hedeflerini ve 2018 yılı içinde | girişimciler ve yatırımcılar için atacakları adımları bu önemli panelde paylaşacaklar.

TRT WORLD STÜDYO KURUYOR

Milyonlarca eve ulaşan Türkiye’nin küresel sesi TRT World kongrede özel bir stüdyo kuruyor. Canlı yayınlarla Türkiye’nin küresel sermaye piyasaları için çok önemli olan bu zirvelerdeki gelişmeleri iki gün boyunca tüm dünya girişimcileri ve yatırımcılarla paylaşacak.


Etkinlikte Çok önemli keynote konuşmacılar var. Silikon Vadisi’nde üç ay gibi kısa bir sürede 100 milyon dolarlık bir çıkış başarısını yakalayan dünyanın sayılı melek yatırımcılarından Dusan Stojanovic, “Erken çıkış nasıl başarılır” konulu bir konuşma yapacak. Dünya Blockchain Konsorsiyomu’nun kurucularından Brad Yasar ise, Los Angeles’tan gelerek ICO’nun melek yatırımcılığı nasıl etkileyeceğini anlatacak. IFC’nin SME Finance Forum Başkanı Matthew Gamser ise mültecilerin girişimcilik dünyasına nasıl kazandırabileceğini anlatacak. EBAN’ın Onursal Başkanı ve Jungen Holding’in kurucusu Peter Jungen ise, CEO’larm startup’larla nasıl işbirliği yapabileceklerini anlatacak. IBM Watsons Financial Services FinTech Kurulu Başkanı Paolo Sironi de finansal teknolojilerde bizi bekleyen fırsatları değerlendirecek. Türk Telekom CEO’su Paul Doany ise yapacağı tematik konuşmada kendi kişisel startup yatırım tecrübelerini CEO’lara aktaracak.

VİZYON TOPLANTISI YAPILACAK

Dünya Melek Yatırım Forumu bu yıl Hazine yetkilileri ile TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Şahin Gök de katılacak. Toplantı özellikle 2018 yılında melek yatırımcıları bekleyen fırsatlar ve yeni hukuki düzenlemelerle kurulmak üzere olan melek yatırım fonu hakkında yılın en önemli toplantısı niteliğinde.

AKADEMİK EĞİTİMLER DE VAR

Bu yıl çok ilginç eğitim konuları var. Kongrenin ikinci günü JCI’ın Global Girişimciliği Destekleme Fonu’ndan girişimcilerin nasıl istifade edecekleri ile ilgili olarak JCI 2017 Dünya Başkanı Dawn Hetzel bir vvorkshop düzenleyecek. Ayrıca, belki de Türkiye’nin uluslararası anlamda ilk ICO eğitimine de kongre ev sahipliği yapacak. “Melek Yatırımcı Nasıl Olunur?” konulu eğitimi Harry Tomi Davies verecek. Küçük şirketlerin birleştirilerek borsalarda nasıl halka açılabileceğine ilişkin eğitimi ise Singapur’dan Callum Laing verecek.

Dünya sermaye piyasalarının Oscar’ı olarak kabul edilen bu ödüller, 19 Şubat akşamı Swissotel The Bosphorus’taki VIP Gala Yemeğinde kazananlara verilecek. Kalkınma Bakam’nm da bizzat katılacağı ödül töreni, küresel sermaye piyasalarının yakından takip ettiği çok önemli bir etkinlik olacak. Etkinlik boyunca pek çok ülkeden Türkiye’ye gelen startup ve scaleup niteliğindeki girişimciler, düzenli aralıklarla küresel yatırımcılara sunumlarını gerçekleştirecekler. Dünyanın dört bir yanından gelen startuplar Dünya Melek Yatırım Kongresi yatırımcılarından finansman ve melek yatırım almak üzere sunumlarını gerçekleştirecekler.

Ayrıntılı bilgi için www.wbaf2018.istanbul adresine bakabilirsiniz.

Eş Zamanlı Zirveler

WBAF Yıllık Konferansı WBAF Yatırım Alma Zirvesi CEO-Preneurship Zirvesi İmpact Yatırımcılık Zirvesi FinTech Zirvesi Dünya Mükemmellik Ödülleri

Rakamlarla kongre

250 milyar dolar [temsil edilen sermaye tutarı] 32 küresel panel 12 fireside chat 82 ülkeden katılımcı 1200 melek yatırımcı 115 uluslararası konuşmacı 1 devlet başkanı 5 başbakan yardımcısı 15 ülke birincisi startup 31WBAF ülke başkanı 68 melek yatırım ağı başkanı 5 uluslararası eğitim programı

Baybars Altuntaş


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu