Girişimcilik Haberleri

Süper Lig’de bir kulübün ilk kadın Başkanı olarak tarihe geçti

Tarihe geçen kadın!..

AFRİKA pazarına yıllar önce genç bir iş insanıyken açılan Berna Gözbaşı, SüperToto Süper Lig’de bir kulübün ilk kadın Başkanı olarak tarihe geçen bir isim. Geçen sezon düşme tehlikesi yaşayan Hes Kablo Kayserispor’un Başkanlığını yaklaşık bir buçuk yıl önce üstlenen Gözbaşı, “tam profesyonel yönetim” hedefiyle işe başladı. Yönetimi yenileme ve profesyonelleştirme yolunda atılan adımlar yakalanan motivasyonla 21 takımlı Süper Lig’de, son 10 maçtan 15 puan toplayan Kayserispor, 25’inci haftayı 16’ncı sırada tamamladı. Bu sezon Süper Lig’de kalma hedefine kilitlendiklerini söyleyen Gözbaşı, asıl hedeflerini ise “gelecek yıl hayalimizdeki Kayserispor’u izlettirmek” şeklinde ifade etti. Anadolu kulüplerinin profesyonel yönetime muhtaç olduğunu söyleyen Gözbaşı, Türk futbolunun gelişimi için Anadolu kulüplerinin kendini yenilemesi, geliştirmesi gerektiğini vurguladı, “ilklerin kadını” Gözbaşı ile Hes Kablo Kayserispor’un hedeflerini, erkek egemen Süper Lig’de ilk kadın başkan olmayı konuştuk. Ayrıca Kayseri Sanayi Odası’nın ilk kadın Meclis Üyesi olan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Üyesi ve Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanlığını üstlenen Gözbaşı’ya Afrika pazarını, sahibi olduğu BRN Yatak’ın hedeflerini, yatırımlarını da sorduk…

HES Kablo Kayserispor’un başkanlığını üstlenme kararını nasıl aldınız?

Avrupa’da bile parmakla gösterilirken Türkiye’de Süper Lig’de bir kadının futbol kulüp başkanlığına getirilmesi yurtiçi kadar yurtdışında da büyük ilgi topladı. Her alanda olduğu gibi futbolda da Türkiye Süper Ligi’nde ilk ve tek olmak elbette gurur verici. Aslında bırakın Kayserispor başkanlığını, yönetimine bile girme taraftarı değildim, yakın çevrem de bunu istemiyordu. Ancak kent genelinde iş yaşamındaki başarılarla öne çıkmam kentin önde gelenleri tarafından bana sivil toplum kuruluşlarında çok sayıda rol biçilmesine neden oldu. Kulüpte önce üç yıl başkan danışmanı ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptım. Zorluklarını iyi bildiğim halde başkanlık görevini kabul etmek durumunda kaldım. Takım, içinde bulunduğu çıkmazdan kurtuldukça, iyi so-uçlar aldıkça büyük mutluluklar yaşıyorum.

Erkeklerin hakim olduğu bir dünyada kadın başkan olmak zor mu?

Kadın erkek ayrımcılığına tamamen karşıyım. İş yaşamında erkeklerin yaptığı her işi kadın, kadınların yaptığı işi de erkekler yapabilir. önemli olan iyi eğitim, araştırma geliştirme, çok çalışma, geleceği iyi etüt etme, sürekli kendini yenileme… Bunları gerçekleştiren kişi kadın ya da erkek başarılı olması kaçınılmazdır. Erkek egemen diye tanımlanan futbol dünyasında da durum bundan ibaret. Futbol kulüpleri profesyonel şekilde yönetilirse, taşlar yerine oturursa, kulüp başkanı kadın ya da erkek olsun, o takım hedefine ulaşır. Kulüp başkanlığına geldiğim ilk günlerde farklı bir sektör içerisinde olma nedeniyle bir takım sorunlar yaşadım ama kısa sürede adapte olarak endüstrinin detaylarına vakıf oldum. Bütün kulüp başkanları kulüpler birliğindeki toplantılarda ve ikili diyaloglarımızda her zaman yanımda olduklarını gösterdiler. Sadece kulüp başkanlarımız değil, yönetim kurulu üyeleri de…

Göreve geldiğinizde Hes Kablo Kayserispor’un mali tabloları nasıldı? Şimdi tablo nedir?

Çok kötüydü, büyük borç yükü altındaydı. En kötüsü herkesin motivasyonu bozuktu. Son sıradaydık ve herkes küme düştüğümüz, hatta birkaç yıl sonra profesyonel liglere veda ederek amatöre kadar yol alacağımız düşüncesindeydi. Kulübü kendi şirketim gibi yönetmeye başladım. Hedefimiz tam profesyonel bir yönetim. Profesyonel yönetime muhtaç Anadolu kulüplerinin en büyük sorunu bu. Türk futbolunun gelişimi için kulüpler kendini yenileyip geliştirmeliler. Kulüplerimiz amatör anlayıştan kurtuldukları zaman Türk futbolu herkesin beklediği, hak ettiği yere gelecek. Kayserispor olarak bu konuda önder olmak istiyoruz. Kulübün mali durumu hızlı bir şekilde toparlanıyor. Ara ve ana transfer dönemlerinde ciddi hamleler yaparak takımı sil baştan yeniden oluşturduk. Son ara transferde sekiz yeni futbolcuyu renklerimize bağladık. Ligde takım sayısının artması nedeniyle bu sezon, daha fazla maç oynanacak. Bu nedenle takımda kadro derinliği çok olan kulüpler avantajlı hale gelecek. Biz de bu öngörüyle takımımızı daha da güçlendirdik.

Sponsor görüşmeleriniz var mı?

Ana sponsorumuz en büyük destekçimiz kuşkusuz Erciyes Holding bünyesindeki Hes Kablo. İstikbal gibi firmalar da her zaman yanımızda oluyor. Başarı geldikçe sponsorlar da gelmeye başlıyor. Sezon başından beri önemli görüşmeler yaptık hızlı bir şekilde sonuç aldığımız firmalar oldu.

Süper ligde hedefiniz nedir? Altyapıdan sporcu yetiştirmeye yönelik çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Süper Lig’de bu yıl ligde kalmayı hedefliyoruz. Asıl hedefimiz ise gelecek yıl hayalimizdeki Kayserispor’u izlettirmek. Son haftalarda aldığımız başarılı sonuçlar hepimizi büyük ölçüde rahatlattı. Önceden uykularımız kaçıyordu ama şu anda geçen haftalara göre daha rahatım. Takımımızın form grafiği hepimizi umutlandırıyor. En fazla önem verdiğim konulardan biri Kayserispor Futbol Okulları. Yurdun dört bir tarafında Kayserispor Futbol Okulları faaliyet gösteriyor. Kendi altyapımızdan gelen önemli futbolcularımız var. Emre Demir bunlardan biri. Barcelona gibi takımlar tarafından yakından izleniyor. Amacımız kendi yağımızla kavrularak, üretici, dışarıya futbolcu gönderip para kazanan bir oluşum ortaya çıkartmak. Bunun formülü konuya ciddi bir şekilde eğilmek ve emek vermekten geçiyor. Öngörülerimize göre birkaç futbolcu yatırımıyla üç-beş yıllık süreçte tüm maliyeti karşılayabiliyoruz. Biz hazırız. Futbol okullarına kız çocukları da geliyor. Kadınlar futbol takımı için şimdilik fikir aşamasında çalışmamız var. önceliğimiz Kayserispor’u hedeflediğimiz noktaya getirmek.

İş hayatına nerede ve nasıl başladınız?

İş hayatıma Kayseri’de başladım. Çinkur da çalıştım, Londra Metal Borsası’na yoğunlaştım. Ardından ilk şirketim BRN Uluslararası Danışmanlık ve Dış Ticareti kurdum, ihracatçı olmak, tüm dünyaya Kayseri’den ürün satmak istiyordum. Kimsenin cesaret edemediği Afrika pazarına genç bir kadınken açıldım, balta girmemiş tabir edilen çok sayıda ülkeye ürün satmayı başardım. Ardından BRN Yatak’ı kurdum.

Üretiminiz, ihracatınız hakkında bilgi verir misiniz? Gündeminizde yeni yatırım var mı? Ortaklık yapınız nedir?

BRN Yatak’ı 2001’de Kayseri’de kurdum. 2006’ya kadar dış ticaret hizmetleri ile ülke ekonomisine katma değer sağladık. 2006’da 800 metrekarede üretim hayatına başlayan BRN Yatak, bugün Kayseri’de 3 fabrikada 65 bin, Bulgaristan’da 15 bin metrekarelik modern ve hijyenik üretim tesislerinde üretilen sağlıklı ve konforlu yatakları tüm dünyaya ihraç ediyor. Üretimimizin hemen tamamını ihraç ediyoruz. Yurtiçinde ise genel olarak talebe online cevap veriyoruz. 2020’de yaklaşık 300 milyon TL aktif büyüklüğe ulaştık, yaklaşık 95 milyon dolar ihracat yaptık. 2021’de ihracatımızı yüzde 20’nin üzerinde artırmayı hedefliyoruz. Beş kıtada 80’e yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Kayseri’deki üç, Bulgaristan’daki bir fabrikamıza, şimdi de ABD’deki yeni fabrikamızı ekliyoruz. Bir ay içinde üretim için düğmeye basacağız. BRN Yatak’ın yüzde 73’ü bana, yüzde 27’si HollandalI bir şirkete ait.

İşkadını bir anne olarak, işlerinizi aksatmadan nasıl her şeye yetişebiliyorsunuz?

Çok ciddi iş trafiğim var. Her gün maksimum 2-3 saat uyuyarak tüm işleri yetiştirmeye çalışıyorum. En büyük sorunlarımdan biri kızımla yeteri kadar ilgilenememek; genç kızlığa adım atan Elif de artık bu durumu kabullendi. Bana eskisi kadar sitem etmiyor. En büyük sosyal aktivitemiz birlikte maçlara gitmek oluyor ama maç esnasında ne yazık ki bazen varlığını bile unutabiliyorum.

Afrika,’daTürk ihracatçılar için ne tür fırsatlar var?

Tüm dünyanın gözü Afrika’da, inanılmaz büyük ve geleceği olan bir pazar. Afrika’ya sağlam adımlarla gidiyoruz, kazan-kazan ilkesi ile hareket ediyoruz. Bu tavrımızı gören, geçmişte sömürgeci ülkelerden çok çeken Afrikalı kardeşlerimiz hem coğrafi hem kültürel yakınlık nedeniyle bize kucak açıyor. DEIK de Afrika çalışmalarına ciddi önem veriyor. Türk iş insanları olarak tüm bilgi birikimimizi Afrikalı kardeşlerimizle paylaşmak, “birlikte kazanmak” istiyoruz. Ülkemizdeki tüm yatırımcılar Afrika’da kendilerine pazar bulabilir.

HÜLYA GENÇ SERTKAYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu