Girişimcilik Haberleri

Start up ile işbirliği başarıyı getiriyor

Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi tarafından 5’incisi gerçekleştirilen Kurumiçi Girişimcilik Konferansı’nda bu yıl start up işbirlikleri masaya yatırıldı. “Kurumların yeni silahı: Rekabette başarının sırrı startup işbirliği” temasıyla düzenlenen konferansta ekonomiye yön veren liderler deneyimlerini paylaşarak kurumiçi girişimcilik konusundaki son trendleri ele aldı.

Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Kurumiçi Girişimcilik Konferansı, Türkiye’nin lider kurumlanılın üst düzey yöneticilerini bir araya getirdi. 8 Kasım’da Svvissotel’de gerçekleştirilen konferansa birçok farklı sektör ve firmadan orta ve üst düzey yöneticiler ile girişimciler yoğun ilgi gösterdi. Bu yıl ‘Kurumların yeni silahı: Rekabette başarının sırrı start up işbirliği’ temasıyla gerçekleştirilen konferansta alanında önde gelen isimler, kurumiçi girişimcilik konusunda son trendleri, yeni uygulama modellerini ve vizyonlarını aktarırken, deneyimlerini, örnek teşkil eden projelerini ve bakış açılarını katılımcılarla paylaştı.

Her yıi artan bir ilgi ve katılımla gerçekleşen; BASF, ENERJİSA, BKM Express gibi şirketlerin yanı sıra Ekonomist ve StartUp dergilerinin de sponsor olarak destek verdiği 5. Kurumiçi Girişimcilik Konferansı’na bu yıl 100’e yakın şirket katıldı.

ozyegin universitesi girisimcilik merkezi

“Bu yüzyıl girişimcilik yüzyılıdır”

Konferansın açılış konuşmasını yapan TÜ-SİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, artık girişimciliği bir kültür olarak benimsemeyenlerin, çağın kaybedenleri, geride kalanları, oyunda kalamayanları ve yok olanları olarak tanımlandıklarını söyledi. Gerçeğin bu kadar net ve açık bir şekilde karşımızda durduğuna dikkat çeken Bilecik, bu yüzyılın, ‘girişimcilik yüzyılı’ olduğunu ifade etti. Oyunda kalmanın en önemli kuralının da girişimciliği tüm boyutlarıyla benimsemek olduğunu belirten Bilecik sözlerine şöyle devam etti: “Kurumiçi girişimciliği desteklemeyen kurumlar, kısa bir süre içerisinde buzluğu olmayan bir buzdolabı ya da internete bağlanma özelliği olmayan bir bilgisayar kadar yabancı, demode ve oyun dışı görülecekler. Bu dönüşümün dışında kalmak gibi bir lüksümüz yok. Bunun için de çalışanlarımızı üretmeye, keşfetmeye ve şirketin normal çalışma süreçlerine alternatif yenilik test süreçlerine katılmaya teşvik etmeli, desteklemeliyiz.”

“Ekonomik ve toplumsal fayda yaratıyoruz”

Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk ise “Bir eğitim kurumu olarak kurumiçi girişimciliğin rekabetteki önemi hakkında farkındalığı artırmak ve bu tür girişimleri teşvik ederek ekonomik ve toplumsal fayda yaratmak bizim de görevimiz” diye konuştu. Yenilikçi ve girişimci yaklaşımla örtüşen ve her yıl farklı bir tema etrafında şekillenen, görüş ve deneyimlerin paylaşıldığı bu etkinlikle, katılımcı ku-rumlara değerli kazanımlar sağlayacakları bir ortam sunmayı önemsediklerini belirten Gençtürk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Beş yıldır düzenlediğimiz bu konferanslarda liderler, katılımcıların vizyonlarını geliştiren bilgilendirici, zengin bir içerik sunuyor. Aynı zamanda yine bu konferans sayesinde üst düzey yöneticiler ve girişimciler bir araya gelerek iletişim olanağı buluyorlar. Konferansa katılımın her yıl biraz daha arttığını görmek bizim için çok sevindirici bir gelişmedir. ”

“Şirketler yaratıcı çalışanlara muhtaçtır”

BASF Türk CEO’su Buğra Kavuncu, şirketlerin yaratıcı çalışanlara muhtaç olduğunun altını çizerek, şunları söyledi: “Kurumlar çalışanlarının yaratıcılığı ve girişimciliği ölçüsünde yenilikçi olabilirler. Çalışanlarına yetki ve özgürlük tanıyan, onlara hata yapma lüksü tanıyan kurumlar girişimci bireyler için çekici olurlar. Bir kurum için mevcut fırsatlar ve iş potansiyelleri en çok çalışanlar tarafından görülür. Bu fırsatların değerlendirilmesi ise ancak girişimci yaklaşıma sahip çalışanlarla mümkündür.

Kurumlar yeni fırsatları görmek ve değerlendirmek için girişimci karakterde çalışanlara ve yaklaşıma muhtaçtır.”

“Rakip değil, fırsat olarak görmeli”

“5 yıldır düzenlediğimiz bu konferans ve beraber çalıştığımız 30’a yakın kurumdan elde ettiğimiz tecrübe, bize bir kurumun yenilik yaparak rekabette başarılı olabilmesi için kurumiçi girişimciliğe dönemsel bir program gibi bakmaması gerektiğini gösteriyor. Esasında amaç bir dönüşüm sağlamaktır” diyen Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası Kurucu Direktörü İhsan Elgin ise girişimcilik dönüşümü olarak tanımlanan bu katalizör sayesinde, ağırlaşan ku-rumların kuruldukları ilk günlerdeki gibi çevik hareket etmesi, mevcut işini sürekli yenilemesi ve yeni işler denemesi mümkün olacağını belirtti. Bunun için de CEO ve yönetim kurulu başta olmak üzere, şirketin iş yapışından, eleman seçimi ve ödüllendirmesine kadar bütünsel bir şekilde değişmesi gerektiğini kaydeden Elgin, şöyle devam etti: “Aynı zamanda şirketler, hızla büyüyen girişimcilik dünyasını ve start up’la-rı da kendine rakip olarak değil; rekabette hızla hareket etmek için bir iş birliği fırsatı olarak görmelidir. Bu sebeple, kendi girişimcilik eko-sistemini yaratmak, kaynaklarını ve yetkinliklerini start up’lara açarak yenilikler üretmek temel rekabet stratejisi olmalıdır.”

Aygaz CEO’su Gökhan Tezel de “Co-creation olmadan puzzle’ın büyük parçası eksik kalıyor. inovasyonda başarı sadece iç kaynaklar ile değil, tüm paydaşların bir arada senkronize çalışıp birlikte değer yaratmasıyla gerçekleşiyor” diye konuştu.

KATILIMCILAR

Açılış konuşmasını TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkam Erol Bilecik’in yaptığı 5. Kurumiçi Girişimcilik Konferans’ına şu katılımcılar konuşmacı olarak katıldı: Allianz Türkiye’nin CEO’su Aylin Somersan-Coqui, Aygaz CEO’su Gökhan Tezel, BASF Türk’ün CEO’su Buğra Kavuncu, Citigroup Genel Müdür Yardımcısı Barış Tezcan, Aslanoba Capital’in Yönetim Kurulu Başkam Haşan Aslanoba, Kolektif House Kurucusu Ahmet Onur, Enerjisa Teknoloji ve Müşteri Çözümleri Başkam Gül Erol, İş Bankası Bireysel Bankacılık Pazarlama Müdürü Burak Sezercan ve BKM İş Geliştirme Direktörü Özge Çelik.

 

Burcu Tuvay

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu