Girişimcilik Haberleri

SkyAtlas, Revo Capital’den ilk yatırımını aldı

Bulut altyapısı ve servisi sağlayan SkyAtlas, Revo Capital’den ilk yatım aldı. Başka melek yatırımcılarla da görüştüklerini söyleyen şirketin CEO’su Levent Kocatürk, Ortadoğu, Afrika ve Avrupa’ya açılacaklarım ifade ediyor.

SkyAtlas, 2013 yılında kurulmuş, bulut altyapısı ve servisi sağlayan bir start up. Bulut teknolojisinin geleceğe damga vuracağını gören kurucu ekip, global firmaların yurtdışında sundukları teknolojiyi Türkiye’de yerli bir firma olarak hayata geçirmeye karar verdi. Ayrıca SkyAtlas, HollandalI bir yatırım fonu olan ve bulut bilişim, nesnelerin interneti ve yeni nesil e-ticaret servisleri alanında Türkiye’de çalışan şirketlere erken aşama yatırım yapan Revo Capital’den yatırım aldı.

SkyAtlas

SkyAtlas CEO’su Levent Kocatürk, ‘gerçek bulut’ ürün ve hizmetlerinin AR-GE sürecini, üretim ve yönetimini sunduklarını söyleyerek, bulut sunucu, yedekleme, blok depolama, nesne depolama, ağ altyapısı, felaket kurtarma desteği gibi geniş bir yelpazede ürün ve hizmet ürettiklerini belirtiyor.

Kocatürk, yüksek performanslı işlemcilerde çalışan bulut sunucular üzerinde yalnızca kullanılan kapasite kadar ödemenin yapıldığı modem IT yönetimi de sunduklarını ifade ediyor.

Levent Kocatürk, verdikleri hizmeti şöyle anlatıyor: “Bu yöntemle birkaç tıkla sunucu açıp saniyeler içinde hazır hale getirebilirsiniz. Üstelik snapshot özelliği ile yedekleme ve sunucu açma işlemlerini de gerçekleştirebilir-siniz. Türkiyede ilk object storage (nesne depolama) hizmeti veren servis sağ-layıcısıyız. Bu çözüm ile her çeşit dosyanız SkyAtlas bulut altyapısı üzerinden yedekli ve dağıtık olarak depolanır ve web üzerinde her yerden her zaman ulaşılabilir olur.”

TÜBİTAK’TAN FON ALDI

SkyAtlas, bireysel kullanıcıların yanı sıra, alışveriş sitesi, e-dönüşüm, nesnelerin interneti, otomasyon, CRM, akıllı pazarlama, yazılım, sanayi, enteg-ratörlük, internet teknolojileri, perakende, mobil uygulamalar gibi birbirinden farklı sektörlerde faaliyet gösteren onlarca firmaya hizmet sağlıyor. Levent Kocatürk, çalışmalarının TÜBİTAK TEYDEB fonları ile de desteklendiğini vurguluyor. Kocatürk, “Bununla birlikte bitirmek üzere olduğumuz yeni bir proje bulunuyor. Bu projelerde temel olarak sunucu kaynaklarının etkin bir şekilde dağıtımı ve yönetimi hedefleniyor. Bunlar aynı zamanda, yeterince kullanılmayan sunucuların konsolide edilmesini de sağladığı için enerji kullanımında da tasarruf sağlıyor” diye konuşuyor.

Levent Kocatürk, kendi teknolojileri olan ‘Dinamik Ölçeklendirme’ ile haftalarca süren işlemlerin birkaç dakika içinde gerçekleştirilmesine olanak tanıdıklarını da ifade ediyor. Kocatürk, bulut sunucularının, hiçbir manuel müdahaleye gerek kalmadan tüm uygulamaların işlemci ve bellek ihtiyacını tespit ettiklerini ve sunucunun işlemci ve bellek ihtiyacını gerçek zamanlı olarak artırabildiğini söylüyor.

Hedefinde yurtdışı var

Revo Capital’den ilk melek yatırımı aldıklarını belirten Levent Kocatürk, bu yıl yurtdışı açılımlarını hayata geçirmek üzere tekrar bir yatırım alma hedeflerinin bulunduğunu söylüyor. Hedefleri arasında bölgede öncü bir oyuncu olmanın bulunduğunu ifade eden Kocatürk, şöyle devam ediyor: “Öncelikli olarak, Ortadoğu, Afrika ve Avrupa bölgeleri ile ilgileniyoruz. Burada hedeflediğimiz klasik veri merkezlerine sunucu koyma yaklaşımı değil, hem servislerimizi hem de teknolojimizi bu pazarlarda da müşterilere sunmak. Global pazardaki rakiplerimizin sunduğu ürün ve hizmetleri sunuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu