Girişimcilik Haberleri

Şirketler Erken İnovasyonu İTÜ Çekirdekte Arıyor

İTÜ ARI Teknokent, İTÜ Çekirdek girişimcileri için paydaşlarına her gün bir yenisini ekliyor. Elginkan Vakfı, Uludağ Otomotiv Endüstrisi ihracatçıları Birliği, İstanbul Sanayi Odası gibi 40’ı aşkın paydaşa
sahip ITU ARI Teknokent, bu yıl Allianz Türkiye, Anadolu Efes, Anadolu Sigorta ve 3M ile iş birliği protokolü imzaladı.

Türkiye’de girişimcilik ve inovasyon odağında çalışmalarını hızla sürdüren İTÜ ARI Teknokent, girişimcilik ekosistemine katla sunmak amacıyla, erken aşama girişimcilik merkezi ITÜ Çekirdek girişimcileri için desteğini aldığı paydaş sayısını artırıyor.

Elginkan Vakfı, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği, İstanbul Sanayi Odası, EnerjiSa, ING Bank, Microsoft ve IBM gibi 40’ı aşkın paydaşa sahip İTÜ ARI Teknokent, bu yıl Allianz Türkiye, Anadolu Efes, Anadolu Sigorta ve 3M ile iş birliği protokolleri imzaladı.

UBI endeksine göre Avrupa’nın en iyi 2’nci ve dünyanın en iyi 3 uncü kuluçka merkezi olan İTÜ Çekirdek olarak paydaşlarını artırmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirten İTÜ ARI Teknokent CEO’su Kenan Çolpan, “Sektörlerinin inovasyon potansiyelini yepyeni girişimlerle daha da ileriye taşımak isteyen tüm kurumsal şirketleri, erken inovasyonla tanışmaları ve onların ticari hayata entegre olabilmelerini desteklemek için çözüm ortağı olmaya davet ediyoruz. İTÜ Çekirdek’e bu yıl yapılan binlerce başvuru, gerekli destek ve ortamla buluştuğunda ilgi duyan tüm sektörleri inovasyon ile dönüştürme potansiyeli taşıyor” diyor.

“BİRİKİMİMİZİ PAYLAŞACAĞIZ”

Allianz Türkiye ile hayata geçirilen iş birliği kapsamında İTÜ Çekirdek’in, sigortacılar ve sigortalıların hayatlarını kolaylaştıracak tüm ticarileşebilir inovatif teknolojilere yönelik çağrısı açıldı. Yapılan iş birliği hakkında konuşan Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan Coqui, başarısını global ölçekte de kanıtlamış olan İTÜ ARI Teknokent kapsamındaki İTÜ Çekirdek ile başladıkları iş birliğinin yaratacağı sinerjiye inançlarının tam olduğunu söylüyor. Coqui, “Bu iş birliği ile bir yandan sektörümüze ve çalışanlarımıza girişimcilik becerilerini kazandırmayı, diğer yandan da yeni nesil iş modellerine hızlı entegre olmayı ve sigortacılık bilgi birikimimizi girişimlerle paylaşmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor. Allianz Türkiye’in 125 bin Türk lirası değerindeki özel ödülü 2018 Big Bang’de sahibini bulacak.

Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş, lider şirket olarak sektörün gelişmesine olan katkılarını her zaman sürdürdüklerini söylüyor, “ITÜ Çekirdek’in paydaşlarından biri olarak tüm yıl boyunca girişimcilerle çok yakından çalışacak ve onlara destek olacağız” diyor.

“BİZİ BİR ADIM İLERİYE TAŞIYACAK”

ITÜ Çekirdek’ten çıkan teknolojik girişimlerin sahibi ekiplerle ortak çalışmalar yaparak girişimcileri destekleyecek olan Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Levent Sönmez de gerçekleştirilen iş birliğinden memnuniyet duyduklarını ifade ediyor. Sönmez, sözlerine şöyle devam ediyor: “Start up ekosisteminde yer alan birçok şirket var. Bunların içinden, kendi iş modellerimize uygun olanları elimizden geldiğince desteklemek ve büyüme süreçlerinde yanlarında olmak istiyoruz.”

ING Bank Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Bahadır Şamlı, ING Bank olarak hem kurum içinde hem dışında güçlü bir inovasyon ve girişimcilik ekosistemi oluşturmak ve desteklemek için uzun yıllardır çalıştıklarını dile getiriyor. Geçen yıldan beri memnuniyetle yürüttükleri ITÜ ARI Teknokent iş birliğinin en önde gelen çalışmaları arasında yer aldığını değinen Şamlı, “ITÜ Çekirdek iş birliğimizin fmansal teknolojiler konusunda bizi bir adım daha ileriye taşıyacağına inanıyoruz” diyor. 3M de ITÜ Çekirdek’ten çıkan teknolojik girişimlerini destekleyecek. 3M Türkiye Ar-Ge Direktörü Ali Kuday yapılan iş birliğine ilişkin şöyle konuşuyor: “ITÜ Çekirdek ile iş birliğimiz bu yıl gelen projelerden birine maddi destek vermekle başlayacak. Ayrıca, proje liderinin 3M’in global Ar-Ge departmanının en başındaki kişilerden birisi ile projesi hakkında görüşmesini sağlayacağız.”

3 BİN 450 GİRİŞİMCİ DESTEKLENDİ

1.150 GİRİŞİM YATIRIM ALDI

Bugüne kadar katılan girişimcilerin 50 milyon TL’yi aşan yatırım aldığı Türkiye’nin en önemli girişimcilik programlarından İTÜ Çekirdek, son yedi yılda ülke genelinde 1.150 girişim ve 3 bin 450 girişimciye destek verdi.

10 BİNDEN FAZLA BAŞVURU

Sadece 2017 yılında 10 binden fazla başvurunun geldiği İTÜ Çekirdek’in final etkinliği Big Bang Startup Challenge’da girişimlerini sahneleyen 20 finalist ve bazı yarı finalist gruplar, ikinci tur yatırımlarını alan İTÜ Çekirdek girişimleriyle birlikte tam 17 milyon TL’lik hibe ve yatırımlardan pay aldı. Bu yıl da İTÜ Çekirdek’e başvuran girişimler 17 milyon TL’yi aşan ödül ve yatırımdan pay almak adına çalışmalarını yürütecek. Paydaşların Türkiye’nin geleceğine katkı sunmak için bir araya geldiği İTÜ Çekirdek’te yatırım, satış ve mentorluk desteğiyle buluşmak isteyen teknoloji girişimcileri www. itucekirdek.com adresinden başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu