Bayilik Veren Firmalar

Sıra Dışı Konseptleriyle Bayilik Veren Kafeler

Yerli yabancı birçok markanın rekabet ettiği kafe pazarında konsept yarışı var. Farklı konseptleriyle rakiplerinin arasından sıyrılmaya çalışan markalar, franchising sistemiyle tüm Türkiye’de şubeleşiyor…

kafe konseptÇOK değil 5-10yıl öncesine kadar Türkiye’de rahat, konforlu ve belli bir standart kaliteyi yakalamış kafelerin sayısı son derece sınırlıydı. Şimdi sadece büyükşehirlerde değil Anadolu’nun il ve ilçelerinde de şık, konforlu ve zengin ürün çeşitleriyle müşterilerinin beğenisini kazanmış çok sayıda kafe görmeniz mümkün.

“Şimdi dönem kafelerin dönemi” diyen girişim uzmanlan kafelerin artık birer sosyalleşme mekanı haline dönüştüğünü söylüyorlar. Evet insanlar buluşmak, konuşmak için kafeleri tercih ediyor. Kafelerin bir kısmı basit atıştırmalıklarla yetinirken bir kısmı ise dünya mutfağından örnekler sunuyor. Aralarında kendine özgü bir konsept yaratıp başanlı bir şekilde büyüyen kafeler özellikle dikkat çekiyor. Belli bir potansiyeli yaratıp daha çok noktada müşterilerine hizmet sunmayı hedefleyen bu tarz markalar şimdi franchising sistemiyle büyüme planlan yapıyor. Şimdi bu pazarda yerli yabancı konseptler yarışına şahit oluyoruz. Bizde bu gerçekten yola çıkarak sıra dışı konseptleriyle dikkat çekmeyi başaran kafeleri araştırdık. İşte Hard Rock Cafe, Cafe Cadde, Cookshop, Big Yellow Taxi, Benzin Cafe ve Red Kit Cafe’nin büyüme planları…

BIG YELLOW TAXI / RED KID CAFE

iki farklı konsept

BYT Gıdanın Big Yellow Taxi ve Red Kid Cafe olmak üzere iki farklı konsepti var. Big Yellow Taxi, 2009 yılında ilk mağazasını İstanbul Bağdat Caddesi’nde açtı. Big Yellovv Taxi 2014 Temmuz ayında şirketin şu anki sahibi Erdal Çalışkan tarafından satın alındı. Bu tarihten sonra hızlı bir büyüme süreci yaşayan markanın şimdi yurtiçinde 65 şubesi ve yaklaşık 900 çalışanı var. Bu şubelerin çoğunluğu İstanbul’da bulunuyor. Ayrıca Sakarya, Bursa, Adana, Antalya, Tekirdağ, Balıkesir, Ankara, Edirne ve İsparta’da şubeleri var. Firma, önümüzdeki beş yılda toplam 133 adet şube daha açarak şube sayısını 198’e çıkarmayı hedefliyor.

Big Yellow Taxi

BYT Gıda’nın, yeni markası Red Kit Cafe için de hızlı bir şube-leşme planı var. Şirket önümüzdeki beş yıl içinde her yıl yaklaşık 30 Red Kit Cafe şubesi açarak toplamda 150 şubeye ulaşmayı hedefliyor.


Önümüzdeki dönemde yurtdışında da şubeleşme planları yaptıklarını belirten BYT Gıdanın sahibi Cemal Güven, “Türkiye genelinde belirli bir şube sayısına geldikten sonra özellikle Türki Cumhuriyetlerde şubeler açmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda Ortadoğu ve Avrupa’da şubeler açma planımız var” diyor.

Yurtiçi franchise’ bedeli 50 bin, yurtdışı ise 75 bin dolar. Bir şubenin metrekare maliyeti ise 2 bin 500 TL. Şubeler ortalama 400 metrekare civarında.

Telefon: 0212) 328 10 20
E-posta: kurumsal@bytgida.com

1 2 3 4 5Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu