Girişimcilik Haberleriİş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Sıra dışı bir girişim: Keçi Ürünleri Marketi

Sağlıklı yaşam için bir değişime daha tanıklık edeceğiz. Keçinin her şeyi çok değerli. Keçi ürünleri geleceğin kazançlı işlerinden biri olacak…


YETİŞTİRİCİLİĞİN merkezi aslında Fransa ve İspanya… Amerika’da ise yeni bir trend başladı: Tüm kesimlerde ‘keçi ürünleri’ satışı büyük ilgi görüyor. Bu trendin odağında çiftlikte yetiştirilen bildiğimiz keçiler var. İşin ilginç yanı ABD ‘keçi sütü’, ‘keçi eti’, ‘keçi yağı’, ‘keçi sabunu’, ‘keçi kremi’ gibi hem geleneksel hem de sıra dışı ürünleri moda haline getirmiş durumda. Ürünlerin çoğu ‘Hawaii Adası’ndan geliyor.

Bilindiği gibi Hawaii (Havai okunur) ABD’nin ana kara dışındaki eyaletlerinden biri. Flem yarı tropikal hem de tropikal iklime sahip bir takımadalar grubu. Volkanik adaların düzlüklerinde keçi üretimi çiftlikleri baş döndürücü hızla artıyor. Amerika’da birkaç yıldır keçi eti sağlıklı beslenmenin simgesi haline gelmiş durumda. Sütü de öyle…

keci urunleri

KEÇİ ÜRÜNLERİ MARKETİ

Fütüristik bağlamda bu konuya yıllar önce değinmiştim; şimdi gerçek oldu. Bizim pek tanımadığımız; ancak kuzey Amerika’ya özgü ‘bufalo’ eti daha önce güçlü bir trend yaratmıştı. Kolesterol düzeyi diğer kırmızı etlere göre düşük olan pahalı bufalo etinin yerini daha kolay üretilen keçi eti almaya başladı. Bu gelişme Amerika’nın birçok eyaletine yayılmış durumda. Hemen her gün yeni bir keçi çiftliği kuruluyor.

Gelişmeler sade keçi çiftlikleriyle sınırlı değil. Bu gelişmeye paralel keçi eti satan sağlık marketleri, keçi eti işleyen şarküteriler de hızla artıyor. Çeşitli keçi ürünlerine odaklanmış marketlerin toplumsal algıdaki yeri çok olumlu. Sevimli keçilerden esinlenmiş marka ve logo tasarımları kendi içinde rekabet halinde.

Bu piyasada yoğun markalaşma var. Markalar özellikle Hawaii’den menşe almışsa daha çok tercih ediliyor. Nedeni oraya özgü yetiştirme tekniklikleriyle verimli ırkların ıslah edilmiş olması. Keçilerin hem eti, hem sütü açıkta değil; ‘termoforming’ olarak bilinen koruyucu ambalajlarda tüketiciye sunuluyor.

YENİ PROTEİN KAYNAĞI

Bizim yabancısı olmadığımız keçi eti ve sütünün bu derece ilgi görmesinde restoranların yarattığı keçi spesiyalitelerinin payı var. En azından birkaç aylık oğlaklar et için katledilip kesilmiyor; et veriminin artması bekleniyor. Üstelik bizde giderek şehir efsanesi haline gelen dişi keçilerin tercih edilmeyen etleri orada şarküterilerin lezzetli tercihleri arasında.

Hawaii’de keçi çiftlikleri özellikle adaya özgü ‘nıacadamia fındık ağacı’ bahçelerinin arasına kuruluyor. Et ve süt verimini arttıracak özel bitkilerin hasadının yapıldığı topraklar da özellikle tercih edilen yerler arasında.

Burada dikkat çeken şey keçi ırklarındaki çeşitlilik: ‘Saanen’, ‘Toggenburg’ ve ‘Nubian’ süt ırkları olarak öne çıkarken; ‘Spanish’, ‘Boer’ ve ‘Tennessee’ keçileri et ırkı olarak korunuyor. Çapraz döllenme pek yok.

Keçiler özel olarak tasarlanmış tam otomatik borulu sağım sistemiyle sağılıyor. Et ırkı keçiler önce şokla bayıltılıyor, sonra kesiliyor. Tüm uygulamalar hijyenik ve insani. Neredeyse otomatiğe bağlanan uygulamalar süt ve et üretiminde kalite ve lezzet değerlerinin korunmasına yardımcı oluyor. Suni tohumlamayla çoğaltılan keçiler hayvan refahı ilkesine bağlı olarak yetiştiriliyor. Keçiler sosyal hayvanlar. Zekâ algılarıyla insanla bütünleşmekle kalmıyor, insan organizması için en sağlıklı süt ve etin kaynağı oluyor. Öyle ki, sağlıklı beslenmede şimdi bir numaralı protein kaynağı keçi eti.

BİZE ÖRNEK OLABİLİR

Bizde kırmızı et fiyatları inanılmaz hızla artıyor. Artan fiyatlar karşısında tek alternatif keçi eti. Keçi etinin dikkat çekici özelliği insan organizmasına dinginlik sağlayan bazı aminoasitlerin süt ve etinde yeter miktarda olması.

Sütü insan ana sütüne en yakın besin kaynağı. Süt molekülleri küçük ve sindirimi kolay.

Geleneksel yoğurt yapımında lezzetli sonuçları veren keçi sütü kolesterol dengeleyici özelliğe sahip. Keçi peynirleri ise gurme peynirler sınıfının ilk sırasında. Örneğin, en iyi ‘mozarella’ peynirleri keçi sütünden üretilirken, dünyaca ünlü ‘chevre (şevr) peynirleri de peynir lezzet liginde zirvenin tepesinde.


Irkı ne olursa olsun keçi ürünlerinde et ve süt kalitesi pek değişmiyor. Özellikle keçi sütünden üretilen peynirlerin kullanıldığı sandviç, pizzalar benzerlerine göre daha farklı fiyata satılıyor. Kolay erimesi, ürünlere çekici lezzet kazandırması bu farklılığın önemli nedeni…

Dışarıda bu gelişmeler olurken ülkemizde yörük aşiretlerinin simgesi haline gelen geleneksel keçi yetiştiriciliği maalesef her gün biraz daha azalıyor.

Burada kentleşmenin ve göçlerin payı var.

Sonuçta bu iş girişimcilerin iyi planlanmış projelerine kalıyor. Oysa, kıl keçisi et, süt ve kıl kaynağı olarak bu topraklara adapte olmuş Anadolu’ya özgü verimli bir ırk. Kıl keçileri kendi içinde ıslah edilerek yeni bir tür yaratılabilir.

Yukarıda bahsedilen ölçülerde kurulacak keçi çiftlikleri ülkemizde fiyatı her geçen gün artan et fiyatlarında dengeleyici bir rol oynayabilir. Tabii, bu arada yem fabrikalarının beslenmede seçici olan keçilere uygun yem üretmesi de şart. Ne yazık ki ormanlık alanlar keçiler tarafından değil, insanlar tarafından tahrip ediliyor, milli servetimiz olan keçi sayısı azalıyor.

Üstelik kasaplarda keçi eti yok ya da bazılarında keçi eti koyun, kuzu eti diye satılıyor. Keçi eti ve sütünü Yörük keçisi yeniden baş tacı edip kendi kültürümüze uyarlamanın yolu keçi ürünleri satan keçi logolu marketlerin kurulmasından geçiyor. Böylece keçi eti ve sütü kendine özel bir yer kazanmış, tüketici algısında öne geçmiş olacak.

ÜRÜN YELPAZESİ GENİŞ

Keçinin değerli et ve sütünü bir tarafa bırakarak, bu yazıyı sıra dışı bir ürünle; batıda giderek moda olan ‘keçi kremi’nin özelliklerinden bahsederek tamamlayalım:

‘Keçi kremi’ büyük kozmetik firmaları tarafından bildiğimiz keçi sütü bazından üretiliyor. ‘Keçi kremi’ cilt yüzeyinden ölü deri hücrelerinin kaldırılmasına yardımcı oluyor. ‘Laktik ve alfahidroksi asitleri içerdiği için kozmetik sanayinde çok değerli bir yeri var. Cilt yüzeyinde yeni hücrelerin oluşmasını sağlıyor.

Asıl özelliği ise ölü cilt hücrelerini tutan bağları yıkarak yeni hücrelerin oluşmasına yardımcı olması. ‘Keçi kremi’ birçok vitamini içeriyor, hasarlı cilt dokusunu onarmak ve sağlıklı bir cilt bakımı için gerekli olan A vitamini burada ideal düzeyde.

A vitamini ile yapılan kremler çizgileri ve kırışıklıkları azaltıyor, akne, sedef gibi rahatsızlıklarda rahatlama sağlıyor. Keçi sütü selenyum gibi cilt için önemli mineraller içeriyor. Selenyum cilt kanserini önlemede önemli bir role sahip… Selenyum aynı zamanda güneşte aşırı kalanların zarar görmesini önlemeye yardımcı oluyor.

Su ve yağ bazlı krem ve sabunlarda görülen yan etkiler ‘Keçi kreminde yok. Uzmanlar keçi sütünden yapılan kozmetiklerin cildi kurutmayan tek krem olduğu noktasında hemfikir. Bu nedenle kremin yanı sıra keçi sütünden yapılan sabunların da mucize etkileri olduğu söyleniyor.

Kısacası, yetiştiriciliği ve satıcılığı birlikte yürütmenin ender yollarından biri tam da burada! Keçi logosu taşıyan ‘Keçi Ürünleri Marketi’ şarküteriden, kozmetiğe ve bebek beslenmesine kadar onlarca ürünün bulunduğu çekici bir mekân. Yakın geleceğin işi. Öyle ki burada birkaç sevimli canlı keçi bulundurmak bile mümkün. Her ürün ve sıra dışı uygulama bu tür projelerde ziyaretçi akınım inanılmaz ölçülerde artırıyor.

Nur Demirok / Para


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu