Girişimcilik Haberleri

Serra Berdandan Başarılı Girişim Fikri Luksbazaar.com

Cesaretiniz varsa…

Luksbazaar.com, hediye alışverişinin tüm zorluklarını üstünüzden almayı hedefliyor. Sitenin kurucusu Serra Berdan, “Fikriniz iyiyse ve onu satabiliyorsanız, arkanıza girişimcilik rüzgarını aldığınız takdirde başarıya ulaşabilirsiniz” diyor.

Serra Berdan, genç kadın girişimcilerden… Henüz 20’lerin sonunda olmasına rağmen başarılı bir girişim fikriyle iş dünyasında yerini almış durumda; Luksbazaar.com… Platform, yoğun iş ve hayat temposu içinde sevdiklerine istedikleri gibi bir hediye alamayanlar için birçok alternatif içeriyor. Yurtdışından teklifler geldiğini söyleyen Serra Berdan, orta vadede yurtdışına açılmayı planlıyor. Öncelikli hedefi ise Türkiye pazarında sağlam bir yer edinmek…

Bu işe nasıl başladınız?

Serra BerdanPierre Loti’de okudum, Fransız disipliniyle büyüdüm. Üniversiteyi ABD’de okudum. Bölümüm ekonomiydi. Ekonomi okurken tasarımla ilgili işler yapmak istediğime karar verdim. Daha sonra tasarım okuluna transfer oldum ve Tasarım ve İşletme okudum. Daha sonra İstanbul’a döndüm. Moda sektöründe işe başladım. Satın alma departmanlarında çalıştım. Uzun ve yoğun saatler çalıştığım için hiçbir şeye ayıracak vaktim yoktu. Sevdiklerime hediye alacak vaktim bile olmuyordu bu yüzden çareyi internette hediye arayarak bulmaya çalıştım. Gönderildiği zaman bir indirim ya da promosyon sitesinden fırlamış bir ürün gibi olmayan, daha özenle paketlenmiş, ürünü alan kişiye kıymet verildiğini anlatan bir hediye aradım. Ama o zamanlar bu ihtiyacı karşılayacak bir platform bulamadım. Ne hediye paketi yapan, ne aradığım ürün kalitesinde ürün satan bir site o zaman yoktu. Benim gibi piyasada çok fazla kişi vardı. İnsanların ev alışverişlerini bile yapacak vakitleri yok. Çünkü hepimiz çok hızlı tempoda yaşıyoruz. Bu noktada internetin kolay ulaşılabilirliğinden faydalanabilmenin üzerine kafa yoruyordum.

Yurtdışındaki örnekleri araştırmaya başladım. Kısıtlı zaman ve hediye alma ihtiyacından böyle bir şey ortaya çıktı.

Ne zaman kuruldu?

2012’nin Ekim ayında faaliyete başladık.

Yurtdışından talep geliyor mu?

Yabancı müşterilerimiz var. Yurtdışında yaşayıp Türkiye’deki sevdiklerine hediye göndermek isteyen kişiler tabii ki oluyor.

Çok genç yaşta kendi girişiminizi kurmaya nasıl cesaret ettiniz? Kadınlar arasında girişimcilik yaşının küçülmeye başladığını söyleyebilir miyiz?

Kendi yaşadığım deneyimden yola çıkarak söylüyorum. İyi bir fikrin varsa, bu fikri gerçekleştirmeye cesaret edebiliyorsan, biraz da şansın varsa yaşın çok büyük bir etkisi olmuyor. Bir de yeni nesil çok daha cesaretli. Alınan riskin niteliği değişiyor.

Türkiye’de kadın girişimci olmanın zorlukları nelerdir?

İş dünyasında girişimci olarak çok zorluk çekmedim. Bence genç girişimci olmanın kadın girişimci olmakla kıyaslandığında daha zor olduğunu düşünüyorum.

Türkiye’de kadın girişimcilerinin potansiyeli hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye’deki kadın girişimcilerin potansiyelinin yüksek olduğunu düşünüyorum. Bu, kadınlar için bir avantaj haline gelebilir. Fikriniz iyiyse ve bu fikrinizi satabi-liyorsanız arkanıza girişimcilik rüzgarını aldığınız takdirde başarıya ulaşabilirsiniz.

Kadın girişimci olmanın zorluklarını yaşadınız mı?

Profesyonel olarak iş hayatım devam ederken her şey gayet iyiydi. Hırslı biri olduğum için piyasadaki trendleri de takip ediyordum. Önceden e-ticarete de meraklıydım. Aslında bu işe meraklı ol-samda aklımda yokken kendimi bir anda girişimci olarak buluverdim. Ancak kadın olarak herhangi bir zorluk yaşamadım. Ama yine de Türkiye’de kadın girişimci olmanın zor olduğunu düşünüyorum.

Diğer e-ticaret sitelerinden kendinizi nasıl ayırıyorsunuz?

Lüksbazaar diğer e-ticaret sitelerine göre biraz daha butik bir platform. Kullanıcılar, özellikle belli bir seviyedeki markaları bir arada bulabiliyor. Kadın, erkek, çocuk, bebek, ev gibi farklı birçok kategoride hizmet veriyoruz. 12 binin üzerinde ürün sunuyoruz, 200’ün üzerinde marka ile çalışıyoruz. Kaliteden ödün vermemekle beraber fiyat aralığımız oldukça geniş, her bütçeye uygun ürün sunuyoruz. Teslimat süremiz hızlı. Adrese göre aynı gün ya da ortalama üç gün içinde teslim ediyoruz.

Yeri geliyor marinalara kadar teslimatlarımız oluyor. Bunların dışında Luksbazaar.com’a özel, tam 25 farklı hediye paketi seçeneği mevcut. Doğum, düğün, doğum günü veya çocuk doğum günü gibi birçok farklı konsepte uygun ayrı ayrı paketlerimiz var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu