İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Sektörün hobisi, yeni kazanç kapısı

Üç boyutlu figürler e-spor oyuncularının en önemli zevkleri arasında. Geleneksel koleksiyonculuktan beslenen bu alan sayesinde yeni iş kolları ortaya çıktı. Bütün dev oyun firmaları bu alana odaklanmış durumda…

KAVRAM açısından heykelcik ya da minyatür olarak bilinen bu materyaller, aslında birer süs eşyasından çok daha ötesini simgeliyor. Geçmişi ise 1980’lere kadar uzanıyor.

Kökeni itibariyle gişe hasılatı yüksek filmlerdeki objelerin, kişilerin ve benzeri sahnelerin tekrar canlandırılmasına olanak sağlayan bir tür hobi. Promosyon materyalleri olan giysi ve yiyecek-içecek gibi ürün gruplarından sonra, baş sıralarda gelen bir gelir seçeneği. E-spor için de durum beyaz perdeden farklı değil. E-sporcuların ilgi gösterdiği figürler de, doğrudan oyun materyallerinin içinden geliyor. Hal böyle olunca, oyunlardaki sanal yaratım objelerinin bir nevi kopyası olan bu figürlere oldukça büyük rağbet gösteriliyor. Bunun ‘en çok kullanıldığı tür, diecasting, yani metal-demir döküm ya da plastik enjeksiyon ile üretilmiş objeler. Oyuncak sektörünün hali hazırda ayakta durmasını sağlayan önemli faktörlerden biri de bu aslında. Özellikle üç boyutlu yazıcılar bu segmentte muazzam bir dönüşümü başlatmış durumda.

KENDİ MODELİNİ KENDİN ÜRET

Üç boyutlu üretimin evlere kadar girmesini sağlayan yazıcı teknolojisi sayesinde, figürlere de bir alternatif alan doğdu. Perakende için üretilmeyen ya da sokakta bulması zor tipteki figürler, fikrin heyecan oluşturduğu ilk anı simgeliyor diyebiliriz. Çeşitli internet sitelerine figürlerin üç boyutlu çizimlerinin yüklenmesiyle başlayan yeniden canlanma süreci, hızlanarak devam etti. Bugün gelinen noktada, herhangi bir fiziki objenin çizimini internet kanalıyla bulup üç boyutlu bir yazıcıda üretebilmek çok kolay. Ancak bunun bazı limitleri var. Örneğin, tam renkli ve boyaması tamamlanmış bir figürün evde tek başına bir makine ile üretimi şu an için pek ucuz değil. Ama bu konuda da çözümler yok değil. Çevrimiçi ortamda üç boyutlu baskı alabileceğiniz firmalar sayesinde, bütün üretim aşamalarında üst düzey kaliteye ulaşılması mümkün.

Hollanda merkezli Shapeways bu hizmeti sunanların en büyüklerinden. Şirket, çevrimiçi ortama elinizdeki objenin çizimini yüklemeniz halinde size çok geniş imkânlar sunuyor. Altından titanyuma, plastikten tam renkli baskıya kadar çok sayıda alternatifi mevcut. İşin e-sporu ilgilendiren en büyük kısmı, çok sayıda baskıya hazır bilgisayar oyunu karakterinin de bu ve benzeri firmalarda oldukça revaçta olması. Pazarın diğer büyükleri iMaterialise ve Sculpteo. Onların da benzer üretim ve ticari faaliyetleri mevcut.

HANGİ E-SPOR BU İŞE HAZIR?

E-sporun üç boyutlu baskıya yönelik beraber yürüdüğü en önemli alan, eş zamanlı strateji oyunları. Tarihi ya da fütüristik askeri modeller, arabalar, silahlar ve daha birçok obje bu alanın dikkat çeken önemli materyalleri. İşin diğer bir önemli kısmı ise, bu alana ilgi duyanların, modellere yönelik kendi geliştirmelerini yapması ve bu özelleştirilmiş modelleri kamuya açarak, herkesin satın alabilmesini sağlaması. Anlayacağınız, bu iş sadece hobi olmaktan çıkmış durumda. Doğrudan bir kazanç kapısı olarak görülebiliyor. Hatta bilindik adıyla sanal dükkân adıyla gördüğümüz çevrimiçi alışverişe benzer mağaza yapıları bile kullanılmakta. Mağazanın sayfasını ziyaret ediyorsunuz, ürünü ve basılması gereken materyali seçiyorsunuz. Sonrası ödeme ve teslimat bekleyişi… Bu işleri takip eden yüz binlerce kişi var ve çok büyük bir kısmı, oyunların bu tip hobi üretimleri için açılmış internet sayfalarında fikir alışverişinde bulunuyor. Alanın en çok kullanıldığı ve mevcut pazarda modelinin bulunduğu oyunlar ise World of Warcraft, Warhammer, Starcraft ve Minecraft. Kullanıcı yaş aralığı ise oldukça geniş. Bu da, pazar fırsatlarını olumlu yönde etkiliyor.

Üç boyutlu modeller üzerinden büyüyen hobi, oyuncak firmalarına da bir mesaj gönderiyor. Bu mesaj, birçok üreticinin kendisini yeni teknolojiye adapte etmesi gerekliliğini hatırlatıyor. Yerli üreticilerin bu anlamda e-sporcularla ya da e-spor firmalarıyla bir araya gelerek, içeride benzer bir çevrimiçi yapı oluşturması, her anlamda katkı sağlayacaktır. Bilgisayar oyunu devlerinin bir gözünün buradan ayrılmayacağını düşündüğümüzde, işin ciddiyeti hakkında daha net bir fikir elde edebiliyoruz.

E-sporun beş büyük destekçi olan alanlara, önümüzdeki hafta hem sermaye piyasasından gelen haberler hem de kendi işleyiş mekaniği ölçüsünde değinmeye devam edeceğiz.

Güzel bir hafta geçirmenizi dilerim…

Ali Efe İralı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu