Bayilik Veren Firmalar

Sardalye, Türkiye geneline franchise veriyor

Sardalye yeni şubelerle büyüyecek

Balık ekmek konseptine sahip bir restoran olan Çanakkale merkezli Sardalye, Türkiye geneline franchise vermeye hazırlanıyor. Sardalye restoranlarında aylık 170 bin üe 200 bin TL arasmda ciro hedefleniyor.


Bu sayfalarda sık sık yeni trendlere yer veriyoruz. Geleneksel ürünlerin modernize edilerek kurumsal bir kimlik çatısı altında hızla büyüdüğünü görüyoruz. Bunlardan biri de balık ekmek… Teknelerin içerisinde satışını görmeye alışık olduğumuz balık ekmek artık zincir markalara dönüşmeye başladı.

Sardalye franchise

Düşük yatırım bedeliyle yüksek kâr marjı sunan bu iş modeli, corner ya da şube konseptinde farklı şekillerde yapılabiliyor. Sanılanın aksine sadece deniz kenarları değil, AVM ya da trafiğin yoğun olduğu caddeler de bu iş konsepti için uygun lokasyon-ları oluşturuyor.

2010 yılında Çanakkale’de kurulan Sardalye de bu konseptteki restoranlardan biri. Sardalye, şu an tek şube ile faaliyet gösteriyor. Ancak Türkiye geneline franchise vererek büyümeyi planlıyor.

Sardalye’nin kurucusu Tekin Emek, Türkiye genelinde çok yoğun franchise teklifleri aldıklarım söylüyor. Bunun üzerine franchise altyapısı çalışmalarına başladıklarını ve ilk etapta kıyı şeritlerine açılmayı planladıklarını ifade ediyor. Emek, yaya trafiğinin yoğun olduğu caddeler ve AVM’lerde Sardalye şubelerinin açılabileceğini belirtiyor.

200 BİN TL CİRO HEDEFİ

Sardalye’nin corner ve büyük şube olmak üzere iki adet konsepti var. Küçük köşe başı dükkanlar olarak ifade edilen corner şubeler 10 ile 20 metrekare arasında büyüklüğe sahip olacak. 50 bin ile 70 bin TL arasmda yatırım bedeliyle kurulabilecek bu konsep-tin hızla yaygınlaşması planlanıyor. Büyük şubeler için ise 100 metrekare üzeri alanlar tercih ediliyor. Bu şubeler minimum 70 kişi kapasiteli olacak. Bu konseptte yatınm bedeli 150 bin ile 200 bin TL arasında değişiyor.

Tekin Emek, bayiler için aylık 170 bin ile 200 bin TL arasında ciro hedeflendiğini söylüyor. İşinin başında durabilecek ve daha önce bu sektörde deneyimi olan girişimcilere öncelik verdiklerini vurgulayan Emek, şöyle devam ediyor: “Üç tarafı denizlerle çevrili bir coğrafyada olmamıza rağmen, maalesef deniz mutfağı kültürü çok gelişmemiş bir toplumuz. Bu alışkanlık arttıkça sektörün de büyüyeceğine inanıyorum. Balık ekmeğin hızlı ve pratik oluşu, balık restoranlarına göre daha ekonomik olması, en önemlisi de kadınların artık evlerde balık kokusu yüzünden balık pişirmek istememesi, sektörün büyümesinde en önemli etkenler.”

İŞİN AYNASI

Uygun yer: Yaya trafiğinin yoğun olduğu caddeler ve AVMler’de şubeler açılabilir.


İlk sermaye: Corner şubeler ıçiıı 50 bin ile 70 bin TL, büyük şubeler için ise 150 bin ile 200 bin TL arasında değişiyor.

Ciro hedefi: Aylık 170 bin ile 200 bin TL arasında.

Kar marjı: Yüzde 100

Bayilerde aranan özellikler: işinin başında durabilecek, balık sektöründe deneyim sahibi girişimcilere öncelik tanınıyor.

Başvuru için iletişim: 0286 213 48 48


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu