Girişimcilik Haberleri

Sağlıklı ürün işinde büyüyor

Anne olduktan sonra katkısız, sağlıklı gıda konusuna odaklanan ve bu konuda eğitim alan Didem Korkmaz, Healthy Bakery markasıyla sağlıklı, fit, glutensiz ürünler üretmeye başladı. Korkmaz, 2017’de Ankara’ya açılmaya hazırlanıyor. Kadın girişimcinin hedefi 2017 yılında şirketini yüzde 100 büyütmek. Korkmaz, üretim bandını ve çalışan sayısını artırmanın bu yılki en öncelikli projeleri olduğunu söylüyor.

Sağlıklı beslenme bilinci yaygınlaştıkça bu alana yatırım yapan girişimcilerin de sayısı artıyor. Kek, börek gibi geleneksel tatların glütensiz, şekersiz alternatiflerini üreten pek çok yeni marka ortaya çıkıyor. Bu alana yönelik potansiyeli gören girişimcilerden biri de Didem Korkmaz. TED Ankara Koleji ve Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümünden mezun olduktan sonra, finans sektöründe satış-pa-zarlama alanında yöneticiliğe kadar yükselen Korkmaz’ın dönüm noktası, annelik oluyor. Anne olduktan sonra, katkısız, sağlıklı gıda konusuna odaklanmaya karar verdiğini söyleyen Korkmaz, “Çocuğumun beslenmesinde sağlıklı ve keyifli lezzetlere yer vermek isterken dışarıdan bu ihtiyacımı karşılayama-manın sıkıntısını yaşadım. Keyif veren tatların tariflerinin sağlıklı formda da uygulanabileceğini de-neyimledikten sonra bunu insanlara aktarmaya karar verdim” diyor.

Didem Korkmaz Healthy Bakery

Ankara’ya açılacak

Liretim için profesyonel eğitim almaya karar veren Korkmaz, Chef’s Table Mutfak Akademisi’nde Temel Pastacılık ve Ekmekçilik alanında teorik ve pratik eğitim alıyor. Şirketi 2014 kasım ayında kuran Korkmaz, imalathanesi için 100 bin dolarlık yatırım yapıyor. Altı aylık bir çalışmanın ardından 2015 Haziran ayında internet üzerinden sipariş üzerine özel üretime başlıyor. “Healthy Bakery” markası adı altında kendi imalathanesinde üretim yapan Korkmaz, sağlıklı, fit, glutensiz ve kutlama kategorileri altında doğal ve sağlıklı ürünler geliştiriyor. Healty Bakery’nin bir ihtiyaç ve tutkunun kesişmesiyle ortaya çıktığını söyleyen Korkmaz sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Zaten mutfak özellikle patisserie benim tutkumdu. Çocukluğumun bu tadlarından vazgeçmeden sağlığımı da korumak istediğim için şekersiz, trans yağlardan uzak, katkısız malzemelerle lezzetli ürünler geliştirmeye başladım. Çocuğum olduktan sonra bu alandaki boşluğu daha fazla hissettim. Böylece Healty Bakery’nin temelleri atılmış oldu.”

Şimdilik sadece İstanbul için üretim yapan girişimci 2017’de Ankara’ya açılmayı planlıyor. Son altı aydır Ankara’dan gelen yoğun talep doğrultusunda pilot gönderimler yapan Korkmaz, 2017’de Ankara’ya da ulaşmayı hedefliyor. Girişimcinin hedefi 2017 yılında şirketini yüzde 100 büyütmek. Korkmaz, üretim bandını ve çalışan sayısını artırmanın bu yılki en öncelikli projeleri olduğunu söylüyor.

Dört kategori var

Korkmaz, ürünlerin sağlıklı olduğu kadar lezzetli olmasını da önemsiyor. Bu nedenle hem yetişkinlerin hem çocukların hoşuna gidebilecek özel reçeteler geliştiriyor. Healthy Balsery’de ürünler dört kategori altında sunuluyor. “Keyifli tatlar” kategorisinde alışılagelmiş, keyif veren pastane ürünleri olabilecek en sağlıklı formda üretiliyor. “Fit” kategorisinde rafine/kimyasal şeker içermeyen, sağlıklı yağlar kullanılarak, doğal ürünlerin içerisindeki mevcut yağ ve şekerden faydalanarak hazırlanan şekersiz ve yağsız ürünler, “glütensiz” kategorisinde ise isminden de anlaşılacağı gibi glüten içermeyen ürünler bulunuyor. “Kutlama” kategorisinde ise saf çikolata kullanılarak hazırlanan pastalar yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu