Girişimcilik Haberleri

Sabancı’dan çıkan ‘melek yatırımcılar’

Akın Kozanoğlu, Mehmet Buldurgan, Dursun Akbulut, Sedef Korkmaz… Hepsi de iş hayatlarının büyük bölümünü profesyonel yönetici olarak geçirmiş isimler.


Hepsinin de yolu Sabancı Holding çatısı altında kesişmiş. Akın Kozanoğlu, 2000-2009 yıllarında Sabancı Holdingin Finansal Hizmetler Grup Başkanlığı ve Akbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı yaparken, Mehmet Buldurgan j Sabancı Grubu’ndaki 21 yıllık çalışma döneminin son 11 yılında Temsa Global’in CEO’luğunu üstlenmişti. Dursun Akbulut İse, 2010’a kadar Aklease’in genel müdürlüğünden ayrılırken, Sedef Korkmaz ise, BNP Ak Dresnder’da fon yönetiminden sorumlu genel müdür yardımcısı görevinin ardından, bir dönem Akın Kozanoğlu’nun da yardımcılığını üstlenmişti. Bu dört isim şimdi birer melek yatırımcı…

Sabancı

Mehmet Buldurgan’ın üç yıl önce bir şirket evliliği portalı olarak kurduğu Şirket Ortağım’ı iki yıl önce Şirketotağım Danışmanlık Hizmetleri adıyla bir şirkete ve melek yatırımcı ağına dönüştürdüler. Türkiye’de Melek Yatırımcı Tebliği çıktıktan sonra lisans alan ilk sekiz yatırımcıdan biri Şirketortağım oldu. Şimdi ‘start-up yatırımlara destek vermek İsteyen yatırımcılarla girişimcileri buluşturan Şirketortağım melek yatırımcı ağında 30 yatırımcı bulunuyor. Bunlar başlangıç aşamasındaki yatırımlara 200 bin ila 500 bin TL arasında yatırım yapıyor.

Dört ortağın kurduğu Şirketortağım Danışmanlık geçen yıl beş genç mühendisin kurduğu Visitonteractive şirketinin yüzde 22 hissesini aldı. Birçok farklı ürünü olan şirketin Prestagram adında ilgi gören bir ürünü de var.Bu ürüne gençler büyük konser etkinliklerinde rastlamış olabilirler. Bu ürün Instagram’da belirlenen #hashtag ile paylaşılan fotoğraflarının, markanın reklamını da İçeren özel tasarımlı bir çerçeve ile çıktısını veriyor. Arkadaşımız Rahlme Baş Uçar’ın öğrendiğine göre, bugüne kadar yalnızca yurtiçinde satılan bu cihazdan geçen hafta ilk kez Dubai’ye üç adet ihraç edilmiş. Konu ile ilgili konuştuğumuz Mehmet Buldurgan bu gelişme nedeniyle çok mutluydu. İnternetten alışveriş üzerine kurulan girişimlere çok sıcak bakmadıklarını söyleyen Buldurgan, “Biz somut bir ürüne dayanan, teknoloji ile üretimin birleştirildiği, hem bölgesel hem de uluslararası ihracat ve marka potansiyeli olan şirketlerle ilgileniyoruz. Hail hazırda bu tarz bir ürün geliştiren bir girişimle ilgili de görüşmelerimiz sürüyor” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu