Girişimcilik Haberleri

Otomotiv sektöründeki kadın patron

2000 yılından beri otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Öztoprak Grubu’nun ikinci kuşak temsilcisi Nihal Öztoprak, içecek sektörüne de girdiklerini belirtiyor. Grup, yeni markaları bünyesine katmaya devam edecek.

Öztoprak Grubu, 1987 yılında ikinci el satışla otomotiv sektörüne adım atan bir kurum. 2000 yılında Anadolu ISUZU’nun bayiliğini alan grubun yönetim kurulu üyesi Nihal Öztoprak, 2003 yılından bu yana şirkette görev alıyor. 2 çocuk annesi işletme bölümü mezunu olan Öztoprak, Hatay’da otomotiv sektöründe çalışan tek kadın patron. Erkek egemen bir sektörde çalışıyor olmasına rağmen hiç yadırganmadığını ve çok destek gördüğünü söyleyen Öztoprak, “Hem Antakya’da hem de Mersin’de müşterilerimize hizmet veriyoruz. Çalıştığımız markanın şehrimizdeki Pazar payını her geçen yıl artırıyoruz. 2005 yılından bugüne kadar pekçok ödülle başarımızı belgeledik” diyor.

AİLE ŞİRKETİNDE ÇALIŞIYOR

Aile şirketlerinin tüm temel birimlerinde görev aldığını ve her kademede çalıştığını ifade eden Öztoprak, iş hayatının içinde yetiştiğini vurguluyor. Öztoprak, şunları anlatıyor: “Şirketimizin kurucusu olan babamın başarısını daha ileriye taşımak adına şirkete dahil oldum. Erkek ve kız kardeşim de bizimle birlikteler. Ben kadınların sadece otomotiv sektöründe değil tüm sektörlerde başarılı olabileceğinden yanayım. Dolayısıyla doğru bir karar aldığımı düşünüyorum. Bu işin olumlu tarafı; insan ilişkilerinin ve iletişimin çok yönlü ve yoğun olması. Benim de bu konuda çok başarılı olduğumu söylerler. Başarının sırrı tabi ki çok çalışmak. Çözüm odaklı bakış açısı, önyargıdan arınmış olmak, empati yapabilmek, zaman ve kriz yönetimi ve güçlü iletişim yeteneğinin yüksek olması da çok önemli.”

İçecek sektörüne de girdi

Türkiye’de otomotiv sektörünün sürekli geliştiğini belirten Öztoprak, çok sayıda ulusal ve uluslararası şirketin piyasaya girdiğini söylüyor. Öztoprak, şöyle devam ediyor: “Dolayısıyla pazarda büyük bir rekabet mevcut. Ben de şirketimi büyütme hedefiyle bu yola çıktım. Biliyorsunuz ki şirketlerde büyüme her yöneticinin hayali ve hedefidir. Bu bağlamda iki yıl önce Coca Cola’nın bayiliğini alarak, içecek sektörüne de adım atmış bulunuyoruz. 2017 yılı sonundaki hedeflerimizi tutturduk. Şimdilerde çok yoğun bir çalışma içindeyiz, iki yeni projemiz var. Bir markayı daha bünyemize katmak için adım attık. Hedefimize; hep birlikte, emin adımlarla yürüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu