Girişimcilik Haberleri

Online girişimde ‘hizmet’ yarışı

Boyacıdan tamirciye, temizlik hizmetinden halı yıkamaya, web sitesi tasarımından logoya kadar hizmet verenlerle, hizmet almak isteyenleri buluşturan platformların sayısı hızla artıyor. Bu platformlar binlerce ustaya, tasarımcıya, tamirciye iş hacmi yaratırken, müşterinin de profesyonel hizmetleri uygun bedellerle almasını sağlıyor.


Hayat sürprizlerle dolu… Hiç beklenmedik zamanlarda keyfimizi kaçıracak bir aksilik mutlaka yaşanır. Musluğumuz damlatır, elektrik tesisatımız problem yaşatır. işte hayatın tam bu noktasında “Bu iş için uygun bir usta lazım, nereden bulmalı?” sorusu ile baş başa kalır, uygun bir usta aramaya koyulur, bir sürü telefon trafiği yaşar, çevremizden tavsiyeler almak için çabalarız.

Online girişim

Bu zorlukları gören ve bu ihtiyacı okuyan girişimciler, yeni bir girişim trendi başlattı. Hizmetin hizmet arayana doğru zamanda ulaşmaması, hizmet arayanın doğru hizmet verene kolay erişememesi, verilen hizmetlerin standart kalitelerde olmaması, müşteri memnuniyetsizlikler gibi pek çok neden bu girişimcileri harekete geçirdi. armut.com, idemama.com, ehil.com gibi birçok online platform, boyacıdan tamirciye, temizlik hizmetinden halı yıkamaya, web sitesi tasarımından logoya kadar hizmet verenlerle, hizmet almak isteyenleri buluşturuyor.

Herhangi bir uzmanlık alanında hizmet ihtiyacı olan kişiler oturdukları yerden, ihtiyaç duydukları hizmeti ya da hizmet vereni internet üzerinden çok daha kolay bulabiliyor. Aynca birden fazla hizmet verenden fiyat teklifleri alarak farklı fiyat avantajlarından yararlanabiliyor ve ihtiyaçlarını en uygun fiyatlarla karşılayabiliyorlar. Bu yeni girişim trendinin öncü platformlarını araştırdık. Önceliği ödüllü kadın girişimcilere verelim.

TASARIMCI KOBİ BULUŞMASI

Uzun yıllar Türkiye’nin önde gelen reklam ajanslarında ulusal ve uluslararası çok sayıda büyük markaya hizmet veren idemama.com kurucuları Rahşan Tan ve Leslie Kandiyoti Mori, KOBÎ’lerin markalaşma sürecine destek vermeye karar verir. Profesyonel tasanm ve reklam hizmetini ulaşılabilir fiyatlarla vermeyi hayal eden girişimciler, logo, marka ismi, ambalaj, broşür, kurumsal kimlik, web sitesi ve fuar standı gibi birçok alanda tasarım hizmeti veren idemama.com’u hayata geçirirler. Bünyelerinde bulunan 5 bin 300’ün üzerinde profesyonel tasanmcı ile ulaşılabilir fiyata tasarım hizmetleri vererek iletişim ve reklamı KOBt’ler için lüks olmaktan çıkardıklarını söyleyen Tan, “idemama.com profesyonel tasarımcılar ile şirketleri buluşturan Türkiye’nin ilk ve tek tasarım pazaryeri. Tasarımcılarımızın yüzde 48’i Anadolu’dan. Son iki yılda yüzde 200’lük bir büyüme gerçekleştirdik. Hedefimiz 2017 yılı sonunda hizmet verdiğimiz firma sayısını 25 bine çıkarmak” diyor.

SIKINTISI İŞE DÖNÜŞTÜ

Armut.com ise Başak Taşpı-nar Değim’in bir girişimi… 2010 yılında ABD’den kesin dönüş yaparak İstanbul’a geldiğinde eve yerleşme sürecinde ev tadilatı ve ev işleri için uygun ve nitelikli hizmet veren firma bulamayan Değim, yaşadıklarından yola çıkarak böyle bir girişimi gerçekleştiriyor. Ar-mut.com ile hizmet ihtiyacı olanlarla, alanında uzman çalışanları ve kuruluşları internet üzerinden buluşturuyor.

50 bin TL’lik bir kuruluş sermayesi ile işe koyulan Değim, her 6 ayda bir cirosunu ikiye katlıyor.

Geçtiğimiz yıl yüzde 700 oranında büyüdü. 2014 yılında armut.com üzerinden toplam 893 milyon TL’lik hizmet talebine ulaştı. Değim, “Her ay yaklaşık 3 bini aşkın hizmet veren sistemimize katılıyor. Aylık trafiğimiz de 1 milyonun üzerine çıktı. Yurtdışında da uygun bölgelerde iş modelimizi uygulamak bizim için çok uzak bir fikir değil” şeklinde konuşuyor.

EVLERE TEMİZLİK HİZMETİ

Bu alandaki bir başka girişim ev ve ofis temizliği üzerine… 14 yıl San Francisco’ da yaşadıktan sonra 2014’de Türkiye’ye dönen Veysel Berk, hem ofisini hem de evi temizletmek için yaşadığı sıkıntıyı iş fikrine dönüştürdü. Yakında, hemen gelebilecek, pratik, refe-ranslı ve güvenilir temizlikçi bulmanın zor olduğunu gören Berk, Evebirila-zim.com’u hayata geçirir. îlk temizliklere kendi gider. Ev temizliği prosedürlerini belirler. Ev ve ofis temizliği olmak üzere iki alanda hizmet verdiklerini belirten Berk, sistemini işleyişini şöyle anlatıyor:

“www.evebirilazim.com adresinden evinizin büyüklüğünü ve temizlik gününü seçiyorsunuz. Daha sonra ev temizliğiniz ile ilgili temizlikçiye iletilmesini istediğiniz notlannızı girip, kredi kartı ile ödemenizi yapıyorsunuz. Şu an sahada 86 temizlikçimiz var. 2 bin 580 kişi de temizlikçi olmak için başvuru yaptı. Yıl sonuna kadar hem temizlikçi, hem de üye sayımızda iki katına çıkmayı hedefliyoruz.”

Ehil.com ise tadilat, dekorasyon gibi alanlar başta olmak üzere nakliyat, temizlik, sigorta gibi çok geniş yelpazedeki kategorilerle hizmet arayanlarla hizmet sağlayanların buluştuğu bir internet platformu. 30 ana 300 alt kategoriyle faaliyet gösteriyor. Ehil.com kurucuları İngiltere ve ABD’de bulundukları dönemde bu iş modeli çok ilgilerini çeker. Geniş kapsamlı fizibilite çalışmaları yaparlar. Türkiye’ye döndüklerinde bu modeli Türkiye’ye uyarlamanın yollarını araştırıp projeyi hayata geçirmeye karar verirler. Kasım 2011’de Ehilcom hayata geçer.


10 bin firma ile çalıştıklarını ifade eden Ehil.com Yöneticisi Duru Dilek Bozan, “Kurulduğundan beri yaklaşık 200 bin müşteri, sistemimiz üzerinden hizmet ihtiyacı için detaylı fikir alma ve fiyat öğrenme anlamında hizmet aldı. 2015 sonuna kadar firma sayımızı 15 bin düzeyine ve hizmet alan müşteri sayımızı da 300 bin düzeyine ulaştırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuşuyor.

2 BİN USTAYA ULAŞACAK

Tamirvar.com, 12 farklı ana kategoride, evde tamir edilebilecek, eve usta ya da tamirci çağırılabilecek iş alanlarında faaliyet gösteriyor. Sitenin işleyişi de diğer girişimlerle benzer… Kullanıcı, yaptırmak istediği işin detaylarını vererek talep oluşturuyor. Bu talebe cevap verebilecek uygun firmalara talebi yönlendirilerek, işin en kısa sonuçlandırılmasını sağlıyor.

Tamirvar.com Kurucusu Evren Akagiindüz, şu anda anlaşmalı oldukları 650 firma ile hizmet verdiklerini söylüyor. Yıl sonuna kadar 2 bin ve usta 10 bin talebe ulaşmayı hedeflediklerini belirten Akagündüz, “Yönlendirilen talebe göre firmalardan, komisyon alıyoruz. Firma önce işi yapıp kazancı elde ettikten sonra talep başına 2 ile 10 TL arasında rakam ödüyor. Çalışma şeklimizde dünyadaki benzerlerinden farklı olarak, müşterilere ve firmalara telefon ile ulaşıyoruz” diyor.

HER BÜTÇEYE UYGUN

Biuzman.com da 14 ana, 210 alt hizmet kategorisi ile inşaat, tamirat, tadilat, dekorasyon, temizlik, nakliye, boya badana, eğitim, otomotiv, reklam, tanıtım, organizasyon gibi pek çok farklı uzmanlık alanında talep edilen hizmet ihtiyaçları için ustalara, uzmanlara veya firmalara ulaşılabilmesi için aracılık eden bir girişim. Oluşturulan iş talebi platformdaki ilgili uzmanlara, ustalara ve firmalara iletilerek fiyat teklifleri toplanıyor ve toplanan bu teklifler tekrar hizmet almak isteyen talep sahiplerine sunuluyor. Talep sahibi sunulan fiyat tekliflerini karşılaştırıyor, bütçesine en uygun veya en beğendiği teklifi seçiyor, anlaşıyor ve işe başlatıyor.

Kuruldukları Aralık 2014 tarihinden bu yana binin üzerine hizmet veren ile çalışmaya devam ettiklerini söyleyen Biuzman.com kurucusu Durmuş Ün, “2015 yılı sonunda mevcut hizmet veren sayımızın 2 bini geçmesini planlıyoruz. Daha fazla bölgeye yayılarak uzman/usta sayımızı, tüm hizmet taleplerine daha hızlı cevap vererek müşteri memnuniyetini arttırmak öncelikli hedefimiz” diyor.

SİSTEMİ CAZİP KILAN 3 ÖZELLİK

• Herhangi bir uzmanlık alanında hizmet arayanların kaliteli hizmete ve hizmet verene, uygun fiyatlar ile ulaşmasını kolaylaştırması nedeniyle bu alana olan ilgiyi her geçen gün artıyor.

• Oluşturulan hizmet taleplerine tek değil, birden fazla hizmet verenden farklı fiyat tekliflerinin alınması sağlanıyor. Farklı fiyat alternatifleri fiyat avantajlarına dönüştürülüyor, kıyas yapılabiliyor.

• Teklif verilmeyen, teklif verilip kazanılmayan talep ve işler için hizmet verenler ve hizmet almak isteyenler hiçbir bir ödeme yapmıyor. Özgürce teklif verebiliyor, teklif alabiliyorlar. Böylece talep sahipler daha fazla hizmet verene, hizmet verenler de daha fazla talep sahibine ulaşabiliyorlar.

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu