Girişimcilik Haberleri

oBilet’e iki melek yatırım

Kullanıcıların mobil ve web üzerinden otobüs bileti alabildikleri oBilet’e melek yatınm geldi. Girişim, Almanya merkezli EarlyBird ve Türkiye’nin önde gelen teknoloji yahnim şirketi Aslanoba Capital’den iki ayn yatıran aldı.


Her ne kadar havayolu şirketleri otobüs tırmalan ile rekabet eder hale gelse de, Türkiye’de ciddi bir otobüs yolcusu potansiyeli bulunuyor. Yılda düzenli olarak seyahat eden yaklaşık 20 milyon otobüs yolcusu bulunuyor. Bayram gibi özel dönemlerde bir kere yolu düşen 50 milyon farklı yolcu otobüs kullanıyor. 2014 yılında Türkiye için şehirlerarası ulaşımda 200 milyonun üzerinde otobüs bileti satıldı.

oBilet

oBilet, işte bu potansiyeli gören Yiğit Gürocak ve Ali Yılmaz tarafından kuruldu. İki genç girişimci, bu uygulamayı, Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nde okurken geliştirdi. Tatillerde memlekete gitmek için otobüs şirketlerini tek tek dolaşıp bilet aramaktan yorulunca, çareyi biletleri tek elden bulabilecekleri bir internet sitesi ve mobil app tasarlamakta buldular. Siteyi 2012 yılında, mobil uygulamayı da 2013 yılında kullanıma açtılar.

‘O KOLTUK SENİN’

oBilet’te kullanıcılar 100’den fazla otobüs firmasını tek bir ekranda görüntüleyebiliyor, fiyat karşılaştırması yaparak biletini satın alabiliyor. Uygulamada herhangi bir ek ücret, komisyon ödenmeden tek bir butonla bilet temin edilebiliyor. Ücretsiz iade imkanı da sunuluyor.

‘O koltuk senin’ uygulaması ile oBilet.com’da seyahat etmek istenilen gün ve saat bildirildiğinde boş yer yoksa kullanıcı bilgileri bıra-kılabiliyor. Sistem, herhangi bir rezervasyon iptal olduğunda kullanıcıya hemen bilgi veriyor ve bilet alınabiliyor.


Yine web sitesi üzerinden bilet alırken güzergah üzerinde güneşin otobüsü hangi yönde, kaç derece açıyla etkileyeceğini de görüntüleyebiliyorsunuz .

I MİLYON BİLET SATTI

Mobil uygulama 825 binden fazla telefona indirilmiş durumda. Web sitesinde ise aylık 3,5 milyon ziyaretçi oluyor. Yiğit Gürocak, “Şu ana kadar 27 milyondan fazla cihaz üzerinden web sitemize erişildi. 2014 yılını 1 milyonun ” üzerinde otobüs bileti satışı ile tamamladık. 2015 yılında bunun da oldukça üzerinde seyrettiğimiz için her ay 120 binin üzerinde bilet satışı gerçekleştirdiğimizi söyleyebiliriz” diyor.

2014 yılında birlikte çalıştıklan otobüs firmalarına yaklaşık 45 milyon TL’lik bilet satışı gerçekleştirdiklerini belirten Ali Yılmaz, bu yıl çok önemli bir yatırım aldıklanna dikkat çekiyor. oBilet, geçtiğimiz günlerde Avrupa’nın en aktif yatırımcılanndan Almanya merkezli EarlyBird ve Türkiye’nin önde gelen teknoloji yatırımı şirketi Aslanoba Capital’den yüklü miktarda yatırım aldı. Yılmaz, “Aldığımız yatırımla hem web sitemizi hem de uygulamamızı çok daha kolay kullanılabilir hale getirmek üzere çok özenli ve keyifli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Aynı kararlılıkla çalışmaya da devam edeceğiz” diye konuşuyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu