Girişimcilik Haberleri

Nasıl Daha İyi Bir Melek Yatırımcı Olunur?

Avrupa Melek Yatırım Forumu, EBANEnstitüsü’nün eğitim programlarına da ev sahipliği yapacak. Girişimciler için çok yararlı olan eğitim programlarını kaçırmayın…

BU hafta, 15-16 Aralık tarihlerinde İstanbul’da Shangrl La Bosphorus’ta Avrupa Melek Yatırım Forumu düzenleniyor. 36 Ülkeden 200’ün üzerinde melek yatırımcının katılımının beklendiği bu forumun ikinci günü tamamen merkezi Brüksel’de bulunan EBAN Enstitüsü’nün eğitimlerine ayrıldı.

Avrupa Melek Yat%C4%B1r%C4%B1m Forumu

Türkiye’de melek yatırımcılık çok yeni geliştiği için profesyonel anlamda bu işi bilinçli olarak ve global standartlarda yapan melek yatırımcı sayısı iki veya üçü geçmez. Her ne kadar Hazine Müsteşarlığınca akredite edilmiş melek yatırımcı sayısı 250’nin üzerinde olsa da bu işi global standartlarda yapabilmek için ayrıca eğitim almak gerektiğinin altını çizmek istiyorum.

EBAN Enstitüsü, dünyadaki bu eğitim açığını gidermek amacıyla 1999 yılında kurulmuş. Ben son üç yıldır kurumun başkanlığını yürütüyorum. Kuruluşun tüm dünyada standart olarak uygulanan üç eğitim programı ve önemli bir vvorkshop’u var. Bunlar şöyle…

• Nasıl Melek Yatırımcı Olunur?

Girişimcilikte belli bir noktaya gelmiş ya da girişimcilik tecrübesi olmayıp sadece finansmanı olanlar için uygulanan eğitim programı.

• Nasıl Daha İyi Bir Melek Yatırımcı Olunur?

Girişimcilere melek yatırım yapmış olan ancak özellikle exit/çıkış aşamasında daha yetkin bir altyapıya sahip olmak isteyen ve en azından üç ayrı startup’a yatırım yapmış, iki yıllık geçmişi olan melek yatırımcılar için uygulanan eğitim programı.

• Melek Yatırım Ağı Nasıl Kurulur?

Bireysel melek yatırımcıları bir araya getirerek startup?lara, girişimcilere veya hızlı gelişim vadeden girişimcilere toplu şekilde yatırım yapacak melek yatırım ağlarını kurmak isteyen melek yatırımcı, melek yatırımcı adayı veya profesyoneller için uygulanan eğitim programı.

Bu eğitim programlarını ilk kez bu forum kapsamında Türkiye’de 16 Aralık’ta İstanbul Teknik Üniversitesinde EBAN Institute olarak uygulayacağız. EBAN’ın Portekizli Emeritus Başkanı Paulo Andrez, EBAN’ın İsviçreli Yönetim Kurulu Üyesi Peter Braun ve İngiltere Melek Yatırım Akademisi Başkam Modwenna Rees-Mogg eğitimleri verecekler. Yoğun geçecek bu eğitimlerin sonunda EBAN Institute Sertifikası katılımcılara verilecek.

Eğitimler üç ana kaynakla destekleniyor. Bunlar sırasıyla Dünya Bankası’nın (InfoDev) Kauffman Foundation ile beraber hazırladığı ‘Melek Yatırım Ağları Nasıl Kurulur?’ isimli kaynak, New York Angels’ın kurucusu David Rose’m ‘Melek Yatırımcılık /Angel Investing’ isimli kitabı ve EBAN Institute tarafından üyeleri için yayınlanan ‘Nasıl Melek Yatırımcı Olunur?’ isimli kaynak.

Eğitim programlarının içeriği ise şöyle:

Yıllık yüzde 25 geri dönüş nasıl sağlanır?

• Melek yatırımın portfolyo teorisi

• Yeni girişimlere yatırım yapmanın finansal yaşamı

• Satış akışını geliştirmek

• Girişimcileri değerlendirmek için doğru olanı seçmek

• Girişimciyle anlaşma yapmak teknikleri

• Yeni kurulan ve melek yatırım arayan şirketlerin değerleri ve beklentileri

• Melek yatırımcıların gizli ekonomilerini keşfetmek

• Yatırım alanları ve biçimleri

• Girişimci ve melek yatırımcı arasında kazan-kazan ilişkisi

• Yatırım sonrası portfolyo yönetimi

• En pratik çıkış stratejileri

• Melek yatırımcı olarak en doğru girişimciyi çekebilmek

• Bir melek yatırım grubuna/ağma/kulübüne üye olurken dikkat edilmesi gerekenler

• Başlangıç fonları ile beraber yeni atılımlara yatırım yapmak.

AMAÇ RİSKİ DAĞITMAK

EBAN’m istatistikleri şunu gösteriyor: Her 100 girişimciden 1.2’si melek yatırımcı bulabiliyor. Melek yatırımcıdan yatırım almayı başaran her 10 startup’tan sadece bir tanesi çok başarılı oluyor. Bu yüzden melek yatırımcılar, tüm kaynaklarını bir tek girişimciye yatırmak yerine, aynı kaynağı 10 ayrı girişimciye bölüştürerek risk yönetimi gerçekleştirmeyi tercih ediyorlar. Ancak bu risk yönetiminin gerçekleşebilmesi için, diğer dokuz melek yatırımcıyı bulmak gerekiyor. Bu da ancak melek yatırım ağlarına üye olunduğunda söz konusu oluyor. Bu yüzden, melek yatırım ağları girişimcilerin finansmanı ve melek yatırımcıların risk yönetimi açısmdan önemli rol oynuyor.

Bu eğitim programlama katılmak isteyenler Avrupa Melek Yatırım Forumunun web sitesini ziyaret edebilirler: www.ebaf2014.org

Haftaya görüşmek üzere…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu