Girişimcilik Haberleri

Modanisa.com, Saudi Telecom’dan 5,5 Milyon $ Aldı

Modanisa.com, Saudi Telecom Grubu’nun risk sermayesi fonu olan STC Ventures’den 5,5 milyon dolar yatırım aldı. 57 ülkeye ürün gönderen Modanisa.com, özellikle ABD pazarmda büyümeyi hedefliyor.


Thomson Reuters ve Dinar Standard tarafından hazırlanan ‘Global Islamic Economy Report’ (Dünya îslami Ekonomi Raporu), 2014-2015’te isla-mi giyime harcanan tutarın dünya çapında yüzde 11,9 oranında büyüdüğüne ve 266 milyar dolara ulaştığına dikkat çekiyor. Bu oran e-ticaret kısmında ise 2013 yılında 4,8 milyar dolara çıkıyor. Araştırmaya göre Türkiye’de islami giyim üzerine e-ticaret sitelerine harcanan tutar 474 milyon doları buluyor. Bu listede ikinci sırayı 422 milyon dolarla ABD, üçüncü sırayı ise 428 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri alıyor.

Modanisa

EN BÜYÜK ŞİRKET

Geçen ocak ayında açıklanan araştırmada islami giyimde e-ticaret siteleri arasında ilk 25 firma da belirlendi. Buna göre listede ilk sırayı 2013 yılında Aslanoba Capital’den 3 milyon dolar yatırım alan islami giyim sitesi Modanisa.com aldı. İkinci sırada Singapur’dan Zalora, üçüncü sırada ise Hindistan’dan Cbazaar bulunuyor. Araştırmada Modanisa.com’un satışlarının yüzde 37’sinin Türkiye dışına yapıldığına dikkat çekiliyor.

Modanisa.com, bu başarısını aldığı ikinci yatırımla taçlandırdı. Bu yatırım, girişimcilerle yatınmcılan ortaklıklar kurarak finansman ve likidite elde etmek amacıyla bir araya getiren Borsa İstanbul Özel Pazar vasıtasıyla gerçekleşti. Daha geçen kasım ayında açılmasına rağmen yaklaşık 200 üyeye ulaşan Borsa İstanbul Özel Pazar’daki ilk ortaklık anlaşması, pazar üyelerinden Modanisa ve STC Ventures arasında yapıldı. Saudi Telecom Grubu’nun risk sermayesi fonu olan STC Ventures, 5,5 milyon dolar yatırımla Modanisa.com’a ortak oldu. Böylece Türkiye’de ilk yatırımını yapan fon yeni yatırımlara da kapı araladı.

150 M2’LİK OFİSLE BAŞLADI

Bugün 57’den fazla ülkeye sunduğu 30 bin çeşit ürün ve 300’ü aşkın marka ile Türkiye’nin ilk ve dünyanın en büyük muhafazakar giyim alışveriş sitesi olan Modanisa.com, yılda 1 milyondan fazla ürün satışı gerçekleştiriyor. 2011 yılında Altunizade’de 150 m2’lik bir ofiste iki çalışanla işe başlayan site, o günden bugüne her yıl ortalama 4,5 kat büyüyerek, 7 bin 500 metrekarelik depolama alanına, aylık 4,5 mjlyon ziyaretçi sayısına ve 109 çalışana ulaştı. Şirket, satışlarının yüzde 40’ını yurtdışına yapıyor.


Modanisa.com’un Kurucusu Kerim Türe, iki yıl önce etohum’dan aldıkları yatırımla birlikte hızlı bir büyüme sürecine girdiklerini, Aslanoba Capital’in yapmış olduğu yatırımla bu ivmeyi artırdıklarını ifade ediyor. STC Ventures ile özellikle Mısır pazarına odaklanacaklarını belirten Türe, “Bir diğer odaklanacağımız alan ABD. Bizim ABD’ye satışımız sadece Müslüman kadınlara yönelik değil. Mayolarımızı ABD’li kadınlar da satın alıyor. Bu pazarı en iyi şekilde değerlendireceğiz” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu