İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Mobil Deprem Test Merkezi

Deprem kuşağında bulunan ülkemiz için gezici laboratuvar hizmetinden bahsedeceğiz şimdi de. Bilindiği gibi 2000 yılından önce inşa edilen konut ve iş yerlerinin deprem dayanıklılığı konusunda soru işaretleri bulunuyor.

Bunların büyük bir bölümünde geleneksel yapı malzemeleri kullanılmış. Örneğin, betonun priz alma süresi ve dayanıklılığı konusunda bilgiler yok denecek kadar az. çoğunda elenmiş dere kumu veya özel agregalar yerine sıradan tuzlu deniz kumu kullanılmış. Harç materyali ise betonyerler yerine çoğunlukla geleneksel usullerle gerçekleştirilmiş. Bugün uzman mühendislik deneyimiyle hizmet veren deprem dayanıklılık test merkezleri bulunsa da bunu anında mobil hizmet olarak sunan işyerleri pek yok.

Mobil Deprem Test Merkezi
Bugün ilk örnekler Meksika’da ortaya çıkmış bulunuyor. Şili’de de benzer çalışmalar var. Sistemin işleyişi çok’basit: Özel alet ve cihazların bulunduğu orta büyüklükteki van tipi bir araç çağrı üzerine ilgili adrese gidiyor. Teknisyenler test yapılacak binanın uygun yerlerinden gerekli yapı numunelerini alıyor. Pratikte ‘karot’ denilen bu numuneler test edilip anında risk belirlemesi yapılıyor. Risk belirleme işi aslında bir ön tahminden ibaret. Sistemin gezici nitelikte olması ise hızlılık ve kolaylık açısından büyük avantaj… Verilen bilgilerle yetinmeyen ve resmi rapor isteyen müşteriler için ana merkezde daha geniş analizler yapılabiliyor.

Mobil hizmetin amacı hizmeti ayağa götürmek… işin yoğun bürokrasisi ortadan kaldırılmış durumda. En azından hemen herkesi daha kesin analizler için yönlendiren öncül bir uygulama. Hem fiyatlar makul, hem de anında ön sonuçların alınması psikolojik açıdan rahatlatıcı bir durum. Gelişen teknolojilerle kısa zamanda dayanıklılık raporu veriliyor olması ise bu işi cazip kılan unsurların başında geliyor. Hem fiziki hem de kimyasal analizlerin aynı mobil sistemde yapılması önemli bir ayrıcalık. Analizleri yapanların uzman olması ve sertifika için özel izinlerinin bulunması şart.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu