Girişimcilik Haberleri

mobidik.com, Etohum’dan yatırım aldı

Birçok kategoride yazarların e-kitaplarmı ücretsiz ve çok kısa sürede yayınlayabildiği bir platform olan mobidik.com, Etohum’dan yatırım aldı. Sitenin kurucuları Murat Aygüney ve Egehan Gürcan, e-kitap sektöründe öncü bir şirket olmayı hedeflediklerini söylüyor.

Mobidik.com, herkesin dakikalar içerisinde kitabım yayımlayabileceği ve satabileceği bir e-kitap platformu. Yazarlar mobidik.com üzerinde, edebiyattan felsefeye, teknolojiden eğitime, sanattan siyasete, dinden bilim kurguya kadar birçok kategorideki kitaplannı ücretsiz ve çok kısa bir sürede yayımlayabiliyor.

Şirketin kuruculan Murat Aygüney ve Egehan Gürcan. Aygüney, 1987 doğumlu. 2009’da Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü’nden mezun oldu. Yaklaşık beş yıl farklı sektörlerde uygulama geliştiricisi ve proje yöneticisi olarak görev aldı. Ekim 2013’te ise mobidik.com projesini hayata geçirdi.

Gürcan ise 1988 doğumlu. Aygüney ile aynı üniversite ve bölümden mezun olan Gürcan, yaklaşık dört yıl faiklı firmalarda yazılım mimarisi ve altyapı geliştirmesi yaptı.

mobidik

E-KİTABI YAYGINLAŞTIRACAK

Bilgi paylaşımının çok daha hızlı olduğu günümüz dünyasında kitap yayımlamanın da çok daha hızlı ve kolay olması gerektiğine inandıklarını söyleyen Aygüney, yazılan kitaplann yayımlanmasının yanı sıra okurların da bu kitaplara çok hızlı ulaşabilmesi ve e-kitabın avantajlarından yararlanabilmesinin mobi-dik.com’un felsefesini oluşturduğunu ifade ediyor. E-kitabın dünyada hızla yükselen bir trende sahip olduğunu ve birçok ülkede basılı kitap sa-tışlannı geride bıraktığını belirten Aygüney, şöyle devam ediyor: “Amacımız Türkiye’de farklı bir yapıyla e-kitabın kullanımını yaygınlaştırabilmek. Aynı zamanda sunduğumuz sosyal altyapı sayesinde bir hedefimiz de yazar ve okur arasındaki mesafeyi azaltabilmek. Bunu da şu ana kadar sitemizde yayınlanan kitaplarda büyük ölçüde başardığımıza inanıyoruz.”

30 BİNDEN FAZLA ÜYE

Mobidik.com, Türkiye’deki internet girişimlerini ve ekosistemini geliştirmek için kurulan Etohum’un 2014 yılının gelecek vaat eden ‘Etohum 15’ listesine girdi ve Etohum ile ortaklık kurdu. Egehan Gürcan, melek yatırımcı arayışına devam ettiklerini belirtiyor.

Her yaş grubundan kullanıcısı olan mobidik.com’un 30 binden fazla üyesi bulunduğuna işaret eden Gürcan, “350 yazarımız toplam 450 adet e-kitap yayınladı. Genel olarak üniversite öğrencileri tarafından kullanılıyor. E-kitap yayınlamanın çok kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi, okurlarımızın ise geniş e-kitap çeşitliliği arasında istedikleri kitaplara anında ve kolayca ulaşabilmesi en önemli özelliklerimizden” diyor.

Gürcan, Türkiye’de bireysel yayıncılık sistemini yaymayı ve e-kitap sektöründe öncü olmayı hedeflediklerini sözlerine ekliyor.

Yüzde 30 pay alıyor

Mobidikcom’da yazarlar yayımlamak istedikleri kitaplann tüm detaylarını bir kaç adımda site üzerinde oluşturabiliyor. Hatta yazarlar kitap kapak tasanmlarını mobidikcom’un sunduğu tasarım aracı ile kolayca yapabiliyor. Aynı zamanda yazarlar yayımlayacakları kitabın fiyatını kendileri belirleyebiliyor. Mobidikcom, ücredi yayımlanan bir e-kitabın satışından yüzde 30 pay alıyor. Kendi sanal kütüphanelerini oluşturabilen kullanıcılar, kitapları isterlerse çevrimiçi olarak ya da cihazlarına indirerek okuyabiliyor. Okuyucular ekstra bir özellik olarak bazı kitapları sosyal ağlarda paylaşım yaparak da kütüphanelerine ekleyebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu