İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Mini Gözlemevleri Revaçta

Son yıllarda uzay gözlemlerine sıradan insanların büyük ilgisi var. Bu eğilim daha çok her yaştan insanın merakını gideren bir hobi niteliğinde. Gökyüzündeki yıldızlar, hemen yakınımızdaki ay çok yakından acaba nasıl görünüyor?


Burada amaçlanan bilimsel bir gözlemevi kurmak değil. Büyük yansıtalı aynalı teleskoplar yerine daha küçük; fakat optik duyarlılığı yüksek ışık toplayıcı teleskoplarla uzayın derinliklerinde şöyle bir gezinmek amaçlanıyor. Yakın gelecek bir tarafa, daha şimdiden dünya etrafındaki büyük gök cisimlerine sokaktaki insanın yakından bakıp merakını tatmin etmesi için küçük gözlemevleri kuruluyor.

Mini Gözlemevleri

Bunlar sadece büyük kentlerde değil, hava kirliliğinden arınmış temiz bir gökyüzü için uygun coğrafyada kurulmuş -eğitici nitelikte- mini gözlemevleri. Özellikle her yaştan öğrenciye eğitim amaçlı hizmetleri sunan bu mini gözlemevlerinde turistik amaçlı düzenlemeler de yapılabiliyor. Halen bu türden gözlemevlerinde kullanılan teleskopların fiyatları oldukça makul… Burada kısaca bahsedilen projeyi araç üstüne yükleyerek mobil hale getirmek de mümkün. Bu durumda anlaşmalı okullar, turistik yöreler hedeflenebilir, çeşitli gök cisimleri yanında özellikle yakın uydumuz ay hakkında derinlemesine bilgi verilebilir.

Bu arada işi büyütmek isteyen girişimciler ucuz fiyatlarla ithal edilebilen teleskopların ticaretini de yapabilir. Bahsettiğimiz konuya ek olarak diğer optik aletlerin satışını yapan, hatta bunları giydirilebilir mobil sistemler haline getiren yeni teknolojileri de satış listesine katabilirler. Bunlar geleceğin en ilginç sektörlerden birinde şimdiden söz sahibi olmak demek. Önerimiz önce küçük aletlerle işe başlamak, toplumun ilgi düzeyine göre uygun yerlerde mini gözlemevleri kurarak ticari deneyiminizi ve proje büyüklüğünü artırmaktır. Bu türden amatör teleskopları internet üzerinden sipariş etmeniz mümkün. Bunların çok pratik şekilde ‘jeton’ ve ‘kart’la çalışanları da var. Internet piyasasında hobi kategorisine giren benzer aletlerin çok basit çeşitlerini görebilir, şimdiden bir girişim planı yapabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu