İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Malt üretenler hep kazanacak

Hem iç pazarda hem dış pazarlarda yıldızı parlayacak bir ürün daha: Malt üretimi artık sadece bira üreticilerine özgü bir iş değil. Maltın çok daha değişik çeşitleri şimdi dünya pazarlarında büyük ilgi görüyor. Peki, malt nedir? Belli türlerden tahılları filizlendirilip kuruttuktan sonra işlem sonrası elde edilen ürüne ‘malt’ deniyor. Maltm en bilinen çeşidi, şerbetçiotuyla muamele edilen biranın tek hammaddesi olması… Hemen tüm biralar arpa maltından yapılıyor ve biraya karakteristik özelliğini kazandırıyor.

malt nedir

Malt; nişasta, maltoz gibi mayalanmaya uygun nitelikler taşıyan yararlı bileşiklerden oluşuyor. Başta B grubu vitaminleri olmak üzere çok sayıda yaşamsal maddeler içeriyor. Bu özelliğiyle yeni nesil takviye besinlerinin en dikkat çekici örneklerinden biri. Malt sadece bira için değil sağlık amaçlı takviyeler için de giderek yeni özellikleri keşfedilen bir gıda maddesi. Bira üretimi için arpa maltını kullanan endüstriler tüm işlemleri otomatik hale getiren dev üretim hatlarını içeriyor. Fakat bir kadın girimci için başka bitki filizlerinden ‘sağlık maltı’ üretmek çok daha kolay.

Tohumları havuzlarda üç gün bekletip, çimlendirilmek üzere açık alana sermekle üretim başlamış oluyor. Bu öncül işi özel filizlendirme silindirlerinde de yapanlar var. Sonra belli bir boya kadar filizlenen malt aşamalı olarak kurutuluyor, döner tamburlarda hafifçe kavrularak toz haline getiriliyor. Kullanılan bitkinin cinsine göre çeşitli sağlık solüsyonları ve mutfak katkı malzemeleri üretmek de mümkün. Üretilen maltlar bulk halinde yurtdışına ihraç ediliyor veya iç pazara toz ya da içecek olarak sunuluyor. İş fikri ve iş modelleri için iş fikirleri başlıklı yazılarımızı okumayı unutmayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu