Girişimcilik Haberleri

Kuluçka merkezlerinde çekirdekten başlamalı

Girişimcilerin kalite standardı yükseldikçe iş fikri olanların bu standartları karşılaması giderek güçleşiyor. Bu noktada kuluçka ve hızlandırıcı merkezleri kritik bir rol oynuyor…


GİRİŞİMCİLERİN iş fikirleri için melek yatırımcı ararlarken en çok karşılaştıkları sorunu bilmeniz çok önemli. Tek cümleyle: Yatırım almak için sunum yapan girişimcilerin içinden demosu olanlar melek yatırımcıların ilgisini çekiyor, diğerleri yedek listeye alınıyorlar. Yani, yatırımcılar, girişimcilerin PowerPoint slaytları dışında da bir şeyleri sunumlarda görmek istiyorlar. Iş fikrinin basit çalışan bir örneği yatırımcıların karar verme süreçlerini çok hızlandırıyor.

Kuluçka merkezleri

îşte, tam burada çok önemli bir sorun ortaya çıkıyor. Girişimciler, yeterli finansmanları olmadığı için iş fikirlerinin basit bir demosunu dahi üretemiyorlar ve yatırımcıların karşısına sadece pazar araştırması raporları, gelir-gider tahmini bütçeleri, ekip üyelerinin tanıtımını içeren slaytlardan oluşan sunumlarla geliyorlar.

50 BİN TL İLE BAŞLAMAK ŞART

Geçen haftalarda Türkiye’de ilk kez düzenlenen ve TBAA-Melek Yatırımcılar Demeği’nin organize ettiği Invest Horizon Turkey gününde sunum yapan toplam 27 startup’ın çok küçük kısmı demoyla yatırımcıların karşısına çıktı.

Girişimcilerin şu detayı çok iyi anlamaları gerekiyor: Melek yatırımcılar, genellikle, 0-500 bin euro arasındaki işlerle ilgilenmiyorlar, ilgilendikleri yatırım bandı 50 bin- 500 bin euro arası. Yani, girişimcinin bir şekilde ilk 50 bin euro’luk kısmı, melek yatırımcının karşısına çıkmadan karşılamış olması gerekiyor ki ortaya demo çıkabilsin. Buradaki “euro” ibaresini ABD için dolar, Türkiye için TL olarak kabul edebiliriz. Yani, girişimcilerin, melek yatırımcının karşısına çıkana kadar bir şekilde 50 bin TL’lik finansmanı sağlayıp demolarını üretmiş olmaları gerekiyor.

işte bu ilk 0-50 bin euro/dolar/TL aşamasına teknik olarak “Seed Funding/Çekirdek Aşaması Fonlaması” diyoruz. Çok az melek yatırımcı dünyada bu aşamayla ilgileniyor. Peki, bu ilk çekirdek aşamadaki fonlamayı gerçekleştirecek finansman kaynakları neler?

ÇEKİRDEK FONLAMA KAYNAKLARI

Tüm dünyada bu konuda önemli bir trend var. Her geçen gün sayıları hızla artan kuluçka merkezleri, girişimcilerin, yakın çevrelerinden bulamadıkları çekirdek tonlamasını gerçekleştiriyor. Bu noktada, kuluçka merkezleri ile hızlandırıcı (accelerator) merkezleri birbirinden ayırt etmek gerekiyor. Hızlandırıcı merkezler, hem kuluçka merkezi görevi görüp hem de girişimcinin ihtiyacı olan bu çekirdek tonlamasını gerçekleştirdikleri için erken aşama yatırım ekosisteminde çok önemli rol oynuyorlar.


Özellikle girişimcilik yarışmalarında kazananlara verilen para ödülleri, girişimcilerin çekirdek fonlama olarak kullanabilecekleri çok güzel kaynaklar. Zaten, kuluçka merkezlerindeki en iyi projelerden kuluçka merkezi için herhangi bir gider katkısı alınmadığı gibi, bu projelere kuluçka merkezi yönetimi tarafından demonun üretilebilmesi için nakit bir çekirdek fonlama da yapılıyor.

Dolayısıyla, gerek kuluçka merkezleri gerekse nakit destek veren kuluçka merkezleri (hızlandırıcılar), girişimcilerin melek yatırımcıların karşısına çıkmadan önceki hazırlık devresi için çok önemli bir boşluğu dolduruyorlar. Bu yüzden, şimdilik ülkemizde üniversitelerin ve teknoparkların bulundukları şehirlerde doldurmaya çalıştıkları bu boşluk, zaman içinde aynen yurtdışmdaki örneklerinde olduğu gibi özel sektör tarafından kurulacak kuluçka ve hızlandırıcı merkezleriyle daha da doygun bir hale gelecek.

GİRİŞİMCİLİKTE YENİ STANDARTLAR GEÇİRLİ

Melek yatırımcılar da kuluçka merkezlerini ziyaret ederek startup girişimcilerine direkt ulaşmayı çok daha pratik buluyorlar. Böylelikle, girişimcilerin kapı kapı dolaşmak yerine, kuluçka merkezlerinde düzenlenen demo günlerinde melek yatırımcılara sunum yapmaları finansmana daha hızlı ulaşma imkanı sağlıyor.

Bu merkezlerin girişimcilere ekstra katkısı ise şu şekilde oluyor: Girişimciler bu merkezlerde hem mentor desteği alıyorlar, hem çevrelerini genişletiyorlar hem de melek yatırımcıların karşısında üç dakika içinde nasıl başarılı sunum yapacaklarının eğitimini alıyorlar.

İşin özeti, artık sadece iş fikri finansmana ulaşmak için yeterli değil. Demosuyla, mentoruyla, eğitimiyle tam donanımlı girişimciler olmak gerekiyor ki melek yatırımcılarla yatırım masasına oturulabilsin. Şurası çok net: Her geçen gün, girişimcilerin kalite standardı yükseliyor ve standartları yakalamada kuluçka merkezleri ve hızlandırıcı merkezler çok önemli rol oynuyorlar.

Haftaya görüşmek üzere…

Baybars Altuntaş / Para


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu