Girişimcilik Haberleri

Küçük Girişimciler İçin Borsa İstanbul Özel Pazar Hayata Geçti

Borsa İstanbul’da KOBÎ’lerin daha kolay yatırımcı bulabilmesi için dünyanın ilk girişimcilik özel pazarı hayata geçti. Küçük girişimciler, bu benzersiz fırsattan mutlaka yararlanmalı…

KOBİ’ler, Özel Pazar’a üye oldunuz mu?

borsa istanbul ozel pazarBORSA İstanbul geçen hafta içinde dünyadaki ilk “girişimcilik özel pazan”nı faaliyete geçirdi. Bu pazarın önemli bir özelliği var. Çok erken aşamadaki start-up girişimciler, buradan melek yatırımcılara direkt ulaşabilecek. Ayrıca, işjni büyütmek isteyen KOBİ’ler de bu pazarda kendilerine yeni yatırımcılar ve ortaklar bulabilecek. Böylelikle, Borsa İstanbul çatısı altında halka açılmadan finansmana ulaşım henüz başlangıç aşamasındaki girişimciler için bile mümkün olabilecek.

Üyelik sistemiyle işleyen sistem tamamen web tabanlı. Yani, dünyanın neresinde olursanız olun yatırımcıya ulaşmak artık parmaklarınızın ucunda. 31 Ekim’e kadar üye olanlar ilk yılın üyelik ücretinden muaflar, bu tarihi geçirmemekte fayda var.


Anonim şirketler veya şirket ortakları veya finansman arayan start-up girişimciler bu pazara üye olabiliyor. Öte yandan nitelikli yatırımcılarla lisanslı melek yatırımcılar da üye olabiliyor. Böylelikle her iki taraf da bu pazarda birbirleriyle Borsa İstanbul güvencesinde buluşarak yine aynı güvenceyle karşılıklı pay alım satımı yapabiliyorlar. Hem de halka açılma prosedürlerine takılmadan…

GİRİŞİMCİYE GÖRE FARKLI MODÜLLER

Bu pazarda danışmanlık ve aracılık modülleri de var. Girişimcilere ve KOBİ’lere danışmanlık hizmeti veren kuruluşlar da üye olarak, finansal, hukuk, pazar araştırması gibi danışmanlık hizmetlerini pazarın diğer üyelerine verebiliyorlar.

Girişimciler, yatırımcılar ve danışmanlık hizmeti verenler, Değerlendirme Komitesi kararıyla tam üye olarak kabul ediliyorlar. Böylece pazarın herkes için güvenilir bir ortam olması sağlanıyor. Borsa İstanbul’un profesyonel yönetimi de işin sigortası…

Yeni Girişimciler ve Yükselen Girişimciler şeklinde iki kategori var. Her iki kategorideki şirketler için başvuru koşulları farklı. Ancak, her iki kategoride de üyelik başvurusu yapabilmek için şirketin halka açık şirket olmaması ve anonim şirket statüsünde olması gerekmekte.

Özel Pazarın önemli amaçlarından biri de girişimcilerin ve girişimcilik ekosisteminin desteklenmesi. Fon arayışı içinde olan yeni girişim şirketleri ile bu şirketlerin ortakları yatırımcılara ulaşmak için üye olabiliyor. Bu kategoride üyelik başvurusu yapabilmek için şirketin kuruluş tarihinden itibaren en az altı ay ve en fazla beş yıl geçmiş olması gerekmekte.

YENİ GİRİŞİMCİLER

Başvuru belgeleri şirket veya şirket ortakları tarafından platforma elektronik olarak yükleniyor. Belgelerin bir defada yüklenmesi ve başvurunun tamamlanması gerekmiyor. Şu belgeler gerekiyor:

1) Şirketin anonim şirket olduğunu ve kuruluş tarihini gösterir ticaret sicili kaydı.

2) Şirketin esas sözleşmesi.

3) İmzalı Özel Pazar Üyelik Sözleşmesi ve imza sirküleri.

4) Şirket sermayesinin yüzde 100’üne ilişkin ortaklık yapısını gösteren pay defterinin ilgili sayfaları (noter onaylı).

5) Şirket daha önce yatırım almışsa ilgili yatırımcının ya da program ortağının logosunun ya da isminin şirket logosu ile beraber konmasını talep eden e-mail ya da yazı.


6) Finansal tablolarda belirtilen bilgiler dışında vadesi geçmiş borcu olmadığına dair beyan ya da varsa borcun içeriğine ilişkin açıklama.

7) Girişimci İş Planı, sadeleştirilmiş finansal tablolar, varsa sahip olduğu patentler vs., şirketi, işi ve kurucu ortaklar ile şirket yöneticilerini tanıtıcı özet bilgi.

Şirket ortağı başvurusu için gereken ek belgeler ise şunlar:

1) Ortağın, gerçek kişi ise noter onaylı nüfus cüzdanı örneği veya pasaport örneği, tüzel kişi ise ticari sicil kaydı ve imza sirküleri.

2) İmzalı Özel Pazar Üyelik Sözleşmesi.

YÜKSELEN GİRİŞİMLER

Özel Pazar, yenilikçi ve büyüyen şirketleri destekliyor. Şirketiniz aşağıdaki koşulları karşılıyorsa bu kategoride başvurabilirsiniz.

1) Bağımsız denetimden geçmiş veya herhangi bir yasal otoriteye verilen son iki yıldaki herhangi bir döneme ait mali tablolardaki aktif büyüklüğünün veya satış gelirlerinin asgari 5 milyon TL olması.

2) Şirketin kuruluşundan itibaren en az iki yıl geçmiş olması.

Melek yatırımcıların, danışmanlık firmalarının, aracılık etmek

isteyen kuramların başvuru için gerekli evrakları daha farklı. Bistozelpazar.com adresinden hem daha fazla bilgi alabilirsiniz hem de başvurunuzu yapabilirsiniz.

Haftaya görüşmek üzere…

Baybars Altuntaş


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu