Girişimcilik Haberleri

Kredi riskini Kredico’ya sorun

Kredi skoru nedir ve nasıl hesaplanır?

Kredico skoru 800 ile 1000 arasında değişen kredi puanlaması. Kredico skoru üyelik sırasında verilen bilgiler, Findeks kredi notu ve sosyal medya hesabınızdaki bilgilerle oluşturuluyor. Kredico skoru kişinin ödeme geçmişi ve alternatif data kanallarından elde edilen bilgilerin sitenin algoritmasında harmanlanmasıyla oluşuyor.

Şirketlerin kredi riskini tek çatı altında sorgulama imkanı sunan Kredico, finansal, sosyal medya ve firmaların kendi iç verileri gibi alternatif kaynakları kullanarak sektörlere ve şirketlere özel zenginleştirilmiş bireysel ve işletme skor kartlan geliştiriyor. Yaklaşık 8 milyon TL’lik kredi talebi yönlendirmesi gerçekleştirilen Kredico, 2017’de beş kat büyüme hedefliyor.

Günümüz ticaret dünyasında kredi büyümenin ve rekabetin vazgeçilmez unsurlarından biri haline gelmiş durumda. Bankaların ve büyük şirketlerin yanı sıra artık orta ölçekli şirketler ve hatta şahıslar da iş yaparken kredi riskini ölçmek istiyor. Kredico da bu ihtiyaca yönelik ortaya çıkan bir girişim. Müşterilerinizin kredi riskini tek çatı altında sorgulama imkanı sunan Kredico, veri kaynağı olarak finansal, sosyal medya ve firmaların kendi iç verileri gibi alternatif kaynakları kullanarak sektörlere ve şirketlere özel zenginleştirilmiş bireysel ve işletme skor kartları geliştiriyor.

Kredico skoru

Özellikle küçük işletmelerin ve şahısların, ticarette en az büyük şirketler kadar nitelikli risk yönetimi yapabilmeleri, kendi devamlılıkları ve büyümeleri için kritik önem taşıdığına dikkat çeken Kredico Ürün ve iş Geliştirme Müdürü Gökhan Çaylak, “Ancak kısa bir süre öncesine kadar sadece büyük bankalar ve telekomünikasyon şirketleri risk yönetimi yapabiliyorlardı. Biz bu açığı görerek Kredico’yu kurmaya karar verdi. Kredico olarak herkesin onayı dahilinde; başka şahıs ve şirketlerin risklerini, cep telefonu ve bilgisayar üzerinden kolaylıkla saniyeler içerisinde ölçebileceği bir platformu hayata geçirdik” diyor.

Beş kat büyüyecek

Herkesin yazılım ve bilgi altyapısı kurmasına gerek kalmadan istediği zaman risk ölçüm-lemesi yapabilmesine imkan sağlayan Kredico, skorlama algoritması ve kolay erişilebilir altyapısı sayesinde şirketlere ticaret hayatında yardımcı olabilecek bir karar destek platformu olarak konumlandı. Kredi notunun açık hesap çalışan veya vade uygulayıp taksit yapan şirketler için önem taşıdığına dikkat çeken Çaylak, “Tüm şirketler müşterilerinin uygulayacağı vade ödemelerini sorunsuzca yapıp yapmayacağını bilmek ister. Biz de onlara bu imkanı sunuyoruz” diye konuşuyor.

Kredico, Nisan 2015’te kuruldu, ilk yıl yazılım ve analitik geliştirmeler ile şirketin kendini test ettiği ve kullanıcı deneyimlerini iyileştirdiği bir dönem oldu. Sürecin sonunda, Mart 2016’da, bireysel kullanıcıların kredi notlarını öğrenebildiği ve kredi talep edebildiği platform yayına alındı. Kredico, 2017 yılının başında kredi risk ölçümleme platformunu başlattı. İzmir şubesini açarak yazılım geliştirme ve AR-GE faaliyetlerini İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde Teknopark’a taşıyan şirket, 2017 yılı mayıs ayında Garanti iş Ortaklığı Programı’na kabul edildi.

Bireysel kullanıcıların kredi notlarını öğrenebildiği ve kredi talep edebildiği Kredico ile yaklaşık 8 milyonluk kredi talebi yönlendirmesi gerçekleştirildi. 2017 yılının başında kredi risk ölçümleme platformuyla bayi ağı olan birçok şirket ile entegrasyon süreçlerini ilerlettiklerini söyleyen Çaylak, yeni müşterileri bünyelerine katmaya devam edeceklerini vurguluyor. Şirket, 2016’ya oranla 2017’de beş kat büyüme hedefliyor.

Yurtdışına açılıyor

Kredico’nun üç gelir modeli mevcut, ilki küçük çaplı ticaret yapan kişi ve kurumlar için oluşturulan Saas uygulaması, şirketler, adet bazlı skor paketlerinden başlangıç olarak anında yararlanarak müşterilerinin kredi risklerini özümleyebiliyor. ikinci model ise nispeten orta büyüklükteki şirketler için Kredico skorlama modülünü kendi ürünlerine entegre edebilecekleri API servisi.

Bunun dışında daha büyük kurumların sektörlerine özel algoritmalar geliştirip tam olarak onların ihtiyaçları ve risk ihtiyaçlarına cevap verebilecek özel geliştirme hizmetleri bulunuyor.

Kredico’nun modeli farklı platformlarda da ilgi görüyor. 2016’de Berlin’de düzenlenen Fin-cluders programında finale kalan şirket, 2017’de Garanti Partners ve BBVA işbirliği ile düzenlenen Open Talent yarışmasında Türkiye birincisi oldu. Türkiye’ye Meksika’da düzenlenecek olan dünya finallerinde temsil etmeye hak kazandı. Çaylak, bu ödüllerden sonra uluslararası tanı-nırlığı artırarak yurtdışma açılma fırsatı bulduklarını söylüyor.

Avrupa’da yeni hayata geçecek olan PSD2 (payment services directive-ödeme hizmetleri kanunu) dolayısı ile orada oluşacak fırsatları değerlendirmeyi isteyen Kredico, Londra’da ilk yurtdışı şubesinin açılışını gerçekleştirdi. Yakın zamanda aktif faaliyete başlaması planlanıyor.

Hızlandırma programına dahil oldu

Kredico, Garanti Partners ve BUBA tarafından destekleniyor. Girişim hızlandırma programına kabul edilmenin çok önemli olduğunu söyleyen Çaylak sözlerine şöyle devam ediyor:

“Hem içeride bizim gibi işini hakkıyla yapan diğer şirketleri ve onların kıymetli insanlarım tanımak hem de Garanti Partners ve BUBA ailesinin bir parçası olarak her sorumuza cevap verebilecek bir angajman partneri bulmak, bizim geUşimimizde önemli bir yere sahiptir. Buradan hayalleri olan girişimcilere önerim deneyimli kurum ve temsilcileri ile işbirliği olanaklarını değerlendirebilecekleri platformları tanımaya çalışsınlar ve aynı vizyonu paylaşan paydaşlar ile yola devam ederek girişimcilik gibi zorlu bir yolculukta yılmadan tutkuyla çalışmaya devam etsinler.”

Ayşegül Sakarya Pehlivan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu