Bayilik Veren Firmalar

KFC, beş yılda 400 şube açacak

TÜRKİYE’DEKİ ilk KFC şubesi 1989 yılında İstanbul Galleria AVM’de açıldı. Firma, Türkiye’deki 100’üncü restoranını geçtiğimiz hafta içinde İstanbul Sirkeci’de açtı.


Ayrıca önümüzdeki beş yılda 400 yeni restoran daha açmayı hedefliyor. Bu restoranların 250’sinin Anadolu’da olması hedefleniyor. Yum! Türkiye ve KFC MENAPak (Ortadoğu, Kuzey Afrika, Pakistan) Genel Müdürü Sabir Sami, dünya genelinde 13.3 milyar dolarlık cirosuyla Fortune 500 listesinde 228. sırada yer alan Yum’ın sektördeki büyüme potansiyeli nedeniyle Türkiye’yi önemli bir pazar olarak gördüğünü söylüyor. Fast food alanında Türkiye’de en hızlı büyümenin Anadolu’da gerçekleştiğini belirten Sami, yeni restoranlar açarak hızla büyüdüklerini, bu stratejilerinin 2016 yılında da süreceğine dikkat çekerek, “Restoran sayımızı yıl sonuna kadar 110’a çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye nüfus büyüklüğü, genç yaş ortalaması ve büyüyen ekonomisiyle yabancı yatırımcılar için cazip bir ülke.

KFC

Bu yüzden yemek sektöründe yabancı yatırımcıların sayısı giderek artıyor. Zira Türkiye’de yeme içme sektörü yılda yüzde 2-3 büyürken, hızlı yemek sektörü yüzde 25 gibi yüksek bir oranda büyüyor” diyor. AVM’lerde açılacak şubelerde ortalama 100 metrekarelik bir alan gerekiyor. Caddelerde bulunan şubeler ise 75-100 kişinin oturabileceği şekilde, ortalama 250-300 metrekarelik bir alana kuruluyor.

KFC’nin franchise başlangıç bedeli 48 bin 800 dolar. Bir şube için yapılacak ortalama yatırım ise mülkün türüne, konuma ve diğer faktörlere bağlı olarak 700 bin ile 1.2 milyon TL arasında veya daha üstü bir rakam olarak gerçekleşiyor. Royalty olarak ise ciro üzerinden yüzde 6 oranında bedel alınıyor. Firma, franchise verirken yatırım yapmak için yeterli sermayeye ve sağlam girişimcilik ruhuna sahip, üç yıl içerisinde minimum 10 restoran açabilecek yatırımcıları tercih ediyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu