Girişimcilik Haberleri

Kentteki girişimcilik ekosistemi

COVİD-19 pandemisi teknolojik ve girişimcilik bakımından Türkiye’ye yeni bir bakış açısı kazandırmakla kalmadı, projelendirmekte çevik davranabilen Türk kurumlan ve özel sektörünün teknolojinin hızlıca uygulanabildiği alanlardaki potansiyelini ortaya çıkardı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışan İstanbul Kalkınma Ajansı (İST-KÂ), Eczacıbaşı Topluluğu, Endeavor Türkiye ve Endeavor Global’in araştırma birimi Endeavor Insight ile bir araya gelerek girişimciliğin merkezi İstanbul’un Teknoloji Haritası’nı ortaya çıkardı. http://istanbultechmap.com sitesinden görülebilecek bu harita, girişimcilik ekosisteminin sağlıklı bir şekilde gelişmeye devam edebilmesi için Ar-Ge ve diğer start-up desteklerinin birbirinden ayrılarak yeniden düzenlenmesi, teknoparklara ilişkin düzenlemelerin gözden geçirilmesi ve çalışan hisse opsiyonu konusundaki yasal düzenlemelerin ele alınması gibi gerek işin teknik gerekse sermaye kısmıyla ilgili yeni bir yol harita oluşturulmasını amaçlıyor.

YOL GÖSTERİCİ BİR ÖNERİ

Bu haritadan yola çıkılarak hazırlanan İstanbul Teknoloji Ekosistemi Raporu, İstanbul’da kurulu 865 teknoloji girişimcisinin açık verileri ile 200 teknoloji girişimcisi ve 20 kadar da yatırımcı ve destek kuruluşuyla birebir görüşmeler yapılarak hazırlandı. Çalışma, İstanbul teknoloji girişimciliği ekosisteminin büyümeye devam ettiğini, kentteki girişimci destekleme altyapısının, 2010 yılında beş olan destekleyici kurum sayısının, 2019 sonunda 80’in üzerine çıktığını gösteriyor. Çalışmada girişimcilerin karşılaştığı en büyük sorunlardan birinin ilgili mevzuatın yetersizliği olduğu belirtiliyor. Görüşme yapılan katılımcıların yüzde 50’den fazlası bunun ciddi veya çok ciddi bir sorun olduğunu düşünüyor.

2019 itibariyle İstanbul’da kurulmuş veya genel merkezi İstanbul’da yer alan yaklaşık 865 teknoloji şirketi bulunuyor. Bu şirketler 25 binden fazla çalışana tam zamanlı ve kalıcı istihdam sağlıyor.

Öte yandan istihdama katkının çoğu büyük şirketlerden geliyor. Bu istihdamın yüzde 68’i, minimum 50 çalışana sahip 107 yerli teknoloji şirketinden geliyor.

İstanbul Teknoloji Ekosistemi Haritası’nın ekosistemin gelişmeye devam etmesi için sunduğu önerilerse şöyle: Üstün performanslı girişimcilere destek vermeye odaklanılmalı, yeni nesil başarılı girişimciler ekosisteme geri vermeye teşvik edilmeli, yerli yatırımcı faaliyetleri artırılmalı, yetenekleri elde tutmak için devlet ile işbirliği yapılmalı.

NOTUMUZ YÜKSELDİ

Geçtiğimiz haftalarda Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBISAD) tarafından açıklanan “Türkiye’nin Dijitalleşme Endeksi Raporu”, Türkiye’nin dijitalleşme notunun 2019’da 5 üzerinden 2.94 iken, 2020’de 3.06’ya yükseldiğini göstermişti. Türkiye, endeksin tüm bileşenleri itibariyle geçen seneye kıyasla bir iyileşme göstermiş olsa da uluslararası kıyaslamada dijitalleşmede “ortalama” kategorisinde yer alıyor. Rapor, Türkiye’nin önüne açılan yeni fırsatlardan yararlanabilmesi için dijital dönüşüm konusunda hızla mesafe alması „ <ş gerektiğini ortaya koyuyor. Bunun için teknolojik hamle paketinin .. açıklanması çağrısı yapılıyor.

Bu paketin finansal piyasalara olumlu mesaj vermiş olmasının yanı sıra, pandemide zor durumda kalmış olan bazı KOBİ’lerin ve esnafın yardımına koşacağı; ülkenin hızla ayağa kalması için gereken ekonomik, toplumsal adımların atılmasının sağlanacağı ve sağlık sistemindeki dijital donanımla yazılım ayaklarının güçlendirile-bileceği belirtiliyor.

20 projeye destek

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) Mücadele ve Dayanıklılık Programı konusunda her biri 200 bin-2 milyon TL aralığındaki 20 projeye destek veriyor. İSTKA’nın bu projelere desteği büyük önem taşıyor. Bu projelerden bazıları şöyle:

• Teknopark İstanbul A.Ş. – Girişimcilik Ekosistemi Yenilenme Projesi: Rejenerasyon-20

• İGDAŞ: Şubeye Kadar Zahmet Etme Evde Kal

• Kolektif İnovasyon ve Tasarım Derneği: Covid-in-Residence

• Yaratıcı Ortak Üretimin Keşfi

• Özyeğin Üniversitesi: İşbirliği 4.0 Platformu

• Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği: TGSD Covid-19 ile Mücadele Kapsamında Yaşlı Bireylere Maske Üretimi

• Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği: TGSD Covid-19 ile Mücadele Kapsamında Yüksek Risk Grubundaki Bireylere Endüstriyel-Cerrahi Maske Üretimi

• Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği: BlOStartup CoronaSprint

• Türkiye Girişimcilik Vakfı: Gençlerin Evden Sürdürülebilir Eğitim, Sosyal ve Ekonomik Hayatı İçin Gbase Dyital Online Destek Platformu

• Belbim Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.: Yeni Nesil (Çevrimdışı) Karekod ile Temassız Ulaşım

• Koç Üniversitesi Kuluçka ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi: KVVORKS Covid-19 Ekspres, Kurum-Girişim İşbirlikleri için Eşleştirme ve Hızlandırma Platformu

• Pavelsis Aviyonik Teknoloji Üretim Tic. A.Ş: Modüler Akıllı Medikal İzleme Sistemi Projesi.

Şule Güner

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu