Girişimcilik Haberleri

Kendi İşini Kuran Kadın Girimcinin Başarı Öyküsü

“EKBİR” markasının ardından ‘BİRELLER’ markası için çalışmalarını sürdüren girişimci Arzu Birel, ” Ayvalık coğrafi işaret tescilli zeytinyağımızı üretiyoruz” diyor.

Yeni Zeytinyağ markası ile iddialı

13 yıllık büyük mağazacılık, yönetim ve satış pazarlama tecrübesi olan Arzu Birel, 2000 yılında Ayvalık’ta eşinin ailesine ait Ekbir Şirketler Grubu’nun çeşitli sektörlerdeki şirketlerinde insan kaynakları, satın alma ve perakende satış alanlarında destek verdi. 2006 yılında kurulan Ekbir Zeytin zeytinyağ üretim fabrikasında ise 2008 yılında profesyonel olarak üretim, marka geliştirme ve pazarlama departmanlarında görev aldı. Sonrasında ise kendi şirketini kurarak yeni yarattığı ‘Bireller’ markası için çalışmalarını sürdüren Arzu Birel ile çalışmalarından girişimciliğe kadar pek çok konuyu konuştuk…

Şirket hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Ekbir markası ortaklı bir yapı içinden geliyor. Farklı sektörlerde de faaliyetleri var. Sadece zeytin ile geçmişi olan Ekbir markasının,’bir’ hecesidir. Temsil ettiği BİREL soyismimizin geçmişe ve eşimin atalarına olan duygusal bağlılığımla “Bireller” markası için Birel Zeytincilik’i kurdum. Bu şirketin içinde, ata topraklarına minnet, ölümsüz ve kutsal zeytin ağaçlarına vefa borcu var. Artık iki markamızı da bağımsız olarak büyütmek için çalışıyorum.

Sizi farklı kılan, markanızı diğer markalardan ayıran özellik nedir?

Farklıyız, çünkü kalitemizden taviz vermeden üretim yapiyoruz. Az olsun öz olsun ilkesi ile, hastalıkların bu kadar arttığı, yapaylığın kimyasalların gıdalarda bu kadar fazla kullanıldığı zamanda sağlıklı nesilleri hedefleyerek, insanımızın sağlığını koruyarak ve kollayarak üretim yapıyoruz. Çocuklarımın yemesini istemediğim hiç bir ürünü üretmem ve ürettirmem.

İş kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Kendi işini kuran herkesin bir amacı olmalı, tabi ki geçim kaynağı yaratıyoruz ama eğer bu çok hırslı bir hal alıyorsa, doğru üretim ve gerçek amacın üzerine çıkıyorsa tehlikeli bir hal alıp sapmalara sebep olabiliyor. Her sektörde üretim çok önemli ama gıda sektöründe yeni iş kuracak arkadaşlara şu mesajı vermeden geçemeyeceğim “Doğruluk ilkelerinden şaşmadan insan sağlığına katkıda bulunabilecekseniz iş kurun.”

Girişiminiz için destek aldığınız kurumlar/ kuruluşlar oldu mu?

Ortaklı şirketimizde hibe destek programından yararlanmıştık. Devletin bu projeleri ve destekleri oldukça fazla, sadece şirket kurarken değil geliştirme, yurtdışına yatırım pazarlama reklam destekleri de var. Birel Zeytincilik‘i kurarken herhangi bir destek programına katılmadım ama geliştirme ve markamı dünyaya tanıtmak için başvurabilirim.

Coğrafi işaretli zeytinyağı

“Dalından en doğal hali ve doğru üretim ile taş kırma soğuk sıkım, Ayvalık coğrafi işaret tescilli zeytinyağımızı üretiyoruz. Allah’ın bize nimet olarak sunduğu bölgenin zeytin ve sızma zeytinyağını tüketicilerimize sağlıklı bir şekilde ulaştırmak ilkemiz. Bölge olarak nefaseti çok güzel ve dünyada kabul gören Ayvalık sızma zeytinyağını, yeni markamız ‘Bireller’ ile dünya markası yapmak en büyük hedefimiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu