Girişimcilik Haberleri

Kadın Girişimcilere Melek Yatırımcı Buluyor

2 bin 600’ün üzerinde kadın ve kadının gücüne inanan erkeğin kayıtlı olduğu Arya Kadın Yatırım Platformu, kadın liderliğindeki şirketlere ‘akıllı para’ yatırımı yaparak, maddi kaynakların ötesinde değer katabilecek melek yatırımcılar ile bir araya getiriyor.

Türkiye’nin tek kadın odaklı yatırım platformu olan Arya Kadın Yatırım Platformu, farklı sektörlerden 5 kadın liderliğindeki şirkete 2 milyondan TL’nin üzerinde yatırıma aracı oldu. Fark Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Arya Kadın Yatırım Platformu Kurucusu Ahu Büyükkuşoğlu Serter, “Arya’yı bir mümkün kılıcı, birliktelik zekâsı platformu olarak konumluyoruz” diyor.

Serter, sorularımızı şöyle yanıtlıyor:

Arya Kadın Yatırım Platformu’nun faaliyetleri hakkında bilgi verir misinim?

Faaliyet alanlarımız melek yatırım, etkinlik, eğitim ve mentorluk. Arya; kadın liderliğindeki şirketlere ‘akıllı para’ yatırımı yaparak, maddi kaynakların ötesinde değer katabilecek melek yatırımcılar ile bir araya getiriyor. Arya’nın gücü; girişimcilerin büyümelerine ivme kazandırmak için, yatırımcıların finansal ve profesyonel sermayelerini birleştirebilmesinden gelir.

Kaç üyeniz bulunuyor?

Platformumuza kayıtlı 2 bin 600’ün üzerinde kadın ve kadının gücüne inanan erkek bulunuyor.

Organizasyon yapınız hakkında bilgi verir misiniz?

Mentorluk ve danışmanlık, network, işbirlikleri, iletişim, eğitim, teknoloji ve yatırım komitelerimizin yanı sıra Arya Gençlerimiz de var.

Kadın girişimcilere yönelik ne gibi çalışmalar gerçekleştirdiniz?

Yatırımın yanısıra Arya’nın faaliyetleri etkinlik, eğitim, hızlandırma ve mentorluk programları da içermektedir.

ilk defa yatırım yapacaklara yönelerek, süreci anlamalarına ve kişisel yatırım portföylerini oluşturmalarına yardımcı olduk. Bugüne kadar İstanbul ve Anadolu’da binlerce kadına ulaşarak “kadına yatırım” mesajını yaydık.

Eğitim çalışmalarınız var mı?

Arya Girişimci Gelişim Serisi; yatırım sürecinde olan girişimcilere; iş modeli, pazarlama, satış, tasarım gibi farklı konularda aylık olarak verilen eğitimlerdir. Her ay yüze yakın girişimci ve girişimci adayına eğitim düzenliyoruz. Arya Retreat Hazırlık Hızlandırma Programı ise yatırım hazırlığı ve yatırımcılara sunum yapma konularında iki ay süreli, mentor desteği içeren bir eğitim programımız. Program sonunda senenin en büyük etkinliği ve uluslararası yatırımcı buluşmamız olan Arya Retreat’te girişimciler, yatırımcılara sunum yapma şansını elde ediyor.

Eğitim ve mentorluk önceliğimiz

“2018 için en büyük önceliklerimizden birisi eğitim ve mentorluk programımız. Fark ettik ki görüştüğümüz 600’ün üzerinde kadın girişimcinin büyük bir çoğunluğunun ihtiyacı sermayeye değil, doğru bilgilere ve kendi durumlarına özel tavsiyelere erişim.

Şu anda 50’nin üzerinde gönüllü Arya mentorumuz, kadın girişimcilerle eşleştirilmek üzere hazırlar. Ayrıca eğitim tarafımızı dijitalleştiriyoruz. Online eğitimler, canlı yayın ve soru/cevap söyleşileriyle İstanbul dışındaki, Arya Anadolu etkinlikleriyle tanıştığımız Arya kadınlarına da daha sık ulaşmayı hedefliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu