İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Kadın girişimciler için mokasen ayakkabı üretimi

Mokasen üretimi yeniden moda

Günümüzde bağcıksız ve ökçeli, ökçesiz tüm ayakkabılara mokasen deniyor. Oysa gerçek mokasenler basit ve rahat görünümleriyle hemen dikkat çekiyor. Daha çok yazlık olarak erkek kadın herkes için üretilen bu hafif ayakkabılar tüm dünyada giderek yayılıyor.

‘Mokasen’ ifadesini genellikle ayakkabı mağazalarından biliyoruz. Amerikan Kızılderilileri arasında yaygın olarak kullanılmış bir tür rahat ayakkabı. Çoğu zaman ‘o’ ve ‘a’ harfleri yer değiştirip dil sürçmesiyle ‘mokasen’ yerine ‘makosen’ de deniyor. Bağcıksız olması ve tek parça halinde deriden imal edilmesi önemli özelliği. Ökçesi olmayan yüzeyi dikişli ya da dikişsiz olan bu ayakkabıların bir başka özelliği ayağı terletmemesi, son derece hafif olmaları. Her türü giyenlere esneklik ve hareket becerisi vermesiyle ünlü. Bazı çeşitleri uzun konçlu olarak aslına sadık biçimde üretilirken, bazıları da konçsuz olarak tek parça halinde üretiliyor.

mokasen ayakkabi

Mokasen üretiminde daha çok ‘süet’ olarak bilinen mat deri çeşidi kullanılıyor. Parlak olarak üretilecekse diğer deri türleri tercih ediliyor. Orijinal çeşitlerin yanı sıra nakışlı, çok renkli, işlemeli, yekpare ökçeli çeşitleri de var. Üretim birkaç kalıp ve çok az yatırımla küçük atölye ortamında yapılabiliyor. El işçiliğinin baskın olmasıyla diğer seri üretimlerden ayrılıyor. Elde dikiş atılması önemli özelliği. Aynı üretim hattında rahat terliklerin ve Kafkasya stili deri çizmelerin üretilmesi de mümkün. Kadın girişimcilerimizin yeni desen ve nakışlarla hayat vereceği geleneksel bir iş… Mokasenlerin daha yumuşak çeşitleri için çeşitli deri cinslerini denemekte yarar var. Renklendirme işlemi ise doğal bitkisel boyalarla deri iyice doyurularak yapılıyor. Online siparişler için sitenizi bilgiyle donatabilir, görsellerle bu rahat ürünü özel hale getirebilirsiniz.

Daha fazla iş modeli için iş fikirleri konularımızıda inceleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu