Girişimcilik Haberleri

Kadın Girişimci Başak Taşpınar Değim’in Başarısı

basak taspinarEvini taşırken yaşadığı sorunlar üzerine aklına gelen iş fikrini hayata geçiren Başak Taşpınar Değim, armut.com ile temizlikten ev içi tadilata kadar birçok kategoride hizmet verenlerle müşterileri buluşturuyor. Bir yılda yüzde 700 büyüyen armut.com, Değim’e, bu yıl sekizincisi düzenlenen Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda ‘Gelecek Vaat Eden’ kadın girişimci ödülünü getirdi.

Başak Taşpınar Değim, kendi yaşadığı zorluklardan yola çıkarak girişimci fikrini uygulamaya koyanlara örnek olarak gösterilebilir. Değim, ABD’den İstanbul’a taşınma sürecinde karşılaştığı evin işlerini yaptıracak usta bulma sıkıntısı yüzünden girişimciliğe soyundu.

Değim, bugün ev içi tadilattan temizliğe kadar pek çok hizmet mensubunu müşterisiyle buluşturuyor. Değim’in kurduğu armut.com’un aracılığıyla bugün 250 milyon TL’lik bir iş hacmi oluşuyor. Değim, gösterdiği bu başarılı performans ile Ekonomist, Garanti Bankası ve KAGlDER işbirliğiyle bu yıl sekizinci kez düzenlenen Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yanş-ması’nda ‘Gelecek Vaat Eden’ kadın girişimci seçildi.

ARMUT.COM’U KURDU

2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi inşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra Coca Cola’da pazarlama departmanında çalışan Değim, 2002 yılında ikinci bir yüksek lisans programı için ABD’ye gitti. Bu ülkede Nielsen ve Revlon firmalarında yöneticilik yaptı. 2010 yılında eşiyle birlikte Türkiye’ye geri döndü. Türkiye’ye döndükten sonra kısa bir süre Koç Holding’e bağlı Tat’ta ürün yöneticiliği görevini yürüttü.

Başak Taşpınar Değim, Amerika’dan Türkiye’ye taşınırken yaşadığı kaliteli hizmet verecek usta bulma sıkıntısı nedeniyle, ‘Bu hizmetleri kolayca internetten bulmanın bir yolu olmalı’ diye düşünerek armut.com’u kurdu. Sloganı ‘hizmet piş, ağzıma düş’ olan armut.com, son bir yılda yüzde 700 büyüdü. Değim’in ilk olarak 50 bin TL’lik kişisel sermaye ile kurduğu armut.com, geçen yıl 250 milyon TL değerindeki hizmet talebini hizmet verenlerle buluşturdu.

Armut.com, şöyle bir hizmet veriyor: Örneğin evinizi boyatmak istiyorsunuz. Armut.com’a girip bu ihtiyacınızı birkaç soruya cevap vererek iletiyorsunuz. Talebiniz kontrol edildikten sonra bu ihtiyaç size en iyi hizmeti verebilecek boyacılara iletiyor, içlerinden size teklif vermek isteyenler site aracılığıyla tekliflerini sunuyor. Dilerseniz onlarla mesajlaşıyor, gerekirse keşfe çağınyorsunuz. Sonra da en beğendiğiniz firmadan hizmetinizi alıyorsunuz. Bu hizmeti vereni de sitede değerlendiriyor ve hakkında yorum yazıyorsunuz. Bu hizmet üyelere ücretsiz olarak veriliyor.

40 BİN HİZMET VEREN VAR

Değim’in sitesi, Mattermark tarafından Türkiye’nin en hızlı büyüyen beş internet girişiminden birisi olarak seçildi. Wired UK tarafından da ‘Avrupa’nın en iyi 100 start up’mdan birisi olarak gösterildi. 40 binden fazla hizmet vereni ve üzerinden geçen toplam iş büyüklüğü ile şu an Türkiye’nin lider hizmet bulma platformu olmuş duaımda. Aylık site trafiği 600 bin ziyaretçiyi aştı. Ocak 2014’ün sonunda da Avnıpalı bir fon olan Hummingbird Ventures’dan Series A yatırımını aldı.

Armut.com bir teknoloji ürünü ve aynı zamanda pek çok KOBİ’nin internetle tanışıp müşterilere bu kanaldan ulaşmasına ve internet üzerinden bir kariyer yaratmasına aracı oluyor. Ayda yaklaşık 2 bin yeni hizmet verenin armut.com’a dahil olduğunu söyleyen Değim, siteye olan bu ilginin nedenini insanların aldıkları hizmetten memnun kalması şeklinde açıklıyor.

KARİYER FIRSATI SUNUYOR

Sitede temizlik, ev içi tadilat, nakliye başlıkları altında onlarca alt kategoride hizmet veriliyor. Sitenin en önemli işlevlerinden biri de siteye dahil olan hizmet verenlerin zaman içerisinde işlerini büyüterek kendi işletmelerini kurmalan. Değim, aslında bir anlamda hizmet verenlere kariyer yapma şansı sunduklarını belirtiyor.

Müşteri memnuniyetinin yüzde 95’in üzerinde olduğuna dikkat çeken Değim, en çok ilgi çeken kategorilerden birinin de temizlik olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Temizlik hizmeti almak isteyen şehir insan-lan, artık bu hizmeti alırken uzun uzadıya araştırma yapmak istemiyorlar. Online rezervasyon yaptırarak, evinizin büyüklüğünü tanımlıyorsunuz. Bunun ardından temizlik hizmeti almak istediğiniz saatleri seçiyor ve teklif sunuyorsunuz.”

İLGİNÇ TALEPLER ALIYOR

“Hizmet almayı ‘armut piş, ağzıma düş’ kadar kolaylaştırmak istiyoruz” diyen Değim, armut.com’un her ay yüzde 20 ile 25 arasında büyüdüğüne dikkat çekiyor. Değim, yakın zamanda mobil alanda başlattıkları çalışmalarını da hayata geçireceklerini ifade ediyor. Kullamcı tecrübesini olabildiğince optimize ederek sağlıklı bir şekilde büyüyeceklerini vurgulayan Değim, yakın zamanda farklı kategorileri de siteye ekleyeceklerini ifade ediyor.

Sitede dedektiflik, köpek gezdiriciliği, köpek eğitmenliği gibi ilginç kategorilerde yoğun talep aldıklarını ve aslında var olan bir ihtiyaca bu şekilde aracılık ettiklerini belirten Değim, “Örneğin, Ramazan ayında bir kullanıcımızdan cami inşaatı talebi geldi.

Aslında her gün bu şekilde değişik talepler alabiliyoruz” diyor.

81 İLE HİZMET VERDİ

Ağırlıklı olarak İstanbul’dan talep aldıklarını ancak bugüne kadar 81 il genelinden talep geldiğini belirten Değim, her ilde eşit şekilde iş fırsatı yarattıklarını ifade ediyor ve şu örnekleri veriyor:

“Örneğin geçen gün sitemizde temizlik alanında hizmet veren Ayşe Teyze’den bir teşekkür maili aldım. Site sayesinde iş hacminin arttığını ve çocuğunu dershaneye göndermeye başladığını söylüyordu. Ekip olarak çok duygulandık. Eşiyle birlikte işini büyüten, düğün borcunu armut.com üzerinden aldığı talepler sayesinde büyüten hizmet verenlerimiz var. Bunun gibi hikayeler ne kadar doğru bir amaca hizmet ettiğimizi bize gösteriyor. Hedeflerimiz arasında hizmet denilince akla gelen ilk marka olmak ve KOBÎ’lerin müşterilere kolayca ulaşarak işlerini büyütmesi yer alıyor.”

YABANCILAR KAPISINI ÇALIYOR

Hummingbird Ventures’dan Series A yatırımını aldıktan sonra uluslararası yatırımcıların kapılarını çalmaya başladığını kaydeden Başak Taşpınar Değim, Rusya’dan büyük bir yatırımcının yanı sıra Facebook’un yatırımcısıyla da görüşme yaptıklarını söylüyor. Değim, kısa vadede yeni bir yatırım almayı düşünmediklerini ancak iki yıl içerisinde ikinci raunt yatırım alabileceklerini vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu