Girişimcilik Haberleri

Kadın ayakkabı sitesi istebuayakkabi.com’un girişim öyküsü

Sadece kadın ayakkabısı satan dikey e-ticaret sitesi istebuayakkabi.com, bu yılın sonunda toptan satışlarla birlikte 25 milyon TL ciro hedefliyor. Yaklaşık 2 milyon ziyaretçiye ulaşan site, kendi mağazalarım da açmayı planlıyor.

Dikey yani tek ürün odaklı e-ticaret sitelerinin Türkiye’de 750 milyon TL’lik büyüklüğe ulaştığı tahmin ediliyor. Bu sitelerin bir kısmı başarısızlığa uğrayarak kapanıyor ama aralarından son derece başarılı modeller de çıkıyor.

istebuayakkabi

Başarıyı yakalayan örnekler arasında istebuayakkabi.com’u gösterebiliriz. Iştebuayakkabı yeni kurulmuş olsa da aslında ayakkabı sektöründe üretim, toptan satış ve mağazacılık alanlarında 40 yıllık tecrübeye sahip bir aile şirketinin içinden çıkmış bulunuyor. istebuayakkabi.com’un kökenleri, Mehmet Meriç ve İsmail Uğurlu’nun kurduğu bir aile şirketine dayanıyor. istebuayakkabi.com, ikinci kuşağın geliştirdiği yeni bir iş kolu. İkinci kuşaktan Sami Uğurlu, istebuayakkabi.com’un kurucu ortaklarından biri.

istebuayakkabi.com fikri üç yıl öncesine dayanıyor. Sitenin hayata geçirilmesi ise 2014 yılının ekim ayında gerçekleşti. Dört ay gibi kısa bir sürede 2 milyon kişi tarafından ziyaret edilen site, alexa.com verilerine göre Türkiye’nin en çok ziyaret edilen kadın ayakkabı sitesi oldu. Sami Uğurlu, “Aslında sonuç bizim için şaşırtıcı olmadı. Böyle olumlu bir tepki alacağımızı biliyorduk. Fiyat, kalite ve modellerimizden kesinlikle emindik” diyor.

YURTDIŞINA GÖNDERECEK

2015 yılında aylık ortalama 40 bin çift üretim planladıklarını belirten Sami Uğurlu, aylık satış adetlerinin ise 15 binin üzerine çıktığını söylüyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra Adana, Bursa ve Antalya, sitenin en yoğun ziyaretçi aldığı iller. Site, kendi üretimi ürünler dışındaki markalara yer vermiyor. Yurtdışmdan da 1 talep adlıklarını ifade eden Uğurlu, “Özellikle Azerbaycan, Almanya, f Belçika, Hollanda ve Kıbrıs’tan çok fazla talep alıyoruz. Çok yakında yurtdışı gönderimlerimiz başlayacak” diye konuşuyor.

Şirket sadece 2,5 ay faaliyet gösterdiği 2014 yılını yaklaşık 750 bin TL ciro ile kapattı. 2015 yılına çok hızlı başladıklarını kaydeden Sami Uğurlu, bu yılı toptancılara yapacakları ve Trendyol gibi e-ticeret siteleri üzerinden gerçekleştirecekleri satışların da etkisiyle 25 milyon TL’nin üzerinde ciroyla kapatmayı planladıklarını söylüyor.

UYGUN FİYAT AVANTAJI

Bu girişimin başarısının arkasında kuşkusuz ürettiği bir ürünlerin ticaretini yapmasının büyük etkisi var. İstebuayakkabi.com’dan alınan her ürün aslında direkt üretim tezgahından aradaki bütün aracılar çıkarılarak satın alınıyor. Bu da müşteriye uygun fiyatlı bir alışveriş deneyimi sağlıyor.

Trendleri çok yakından takip eden bir ekiple çalıştıklarını da anlatan Sami Uğurlu, şunları söylüyor: “Bunun sonuçlarını siteye giren kişilerin satın alma oranı dediğimiz e-ticaret dönüşüm oranında görüyoruz. Ocak ayı itibariyle istebuayakkabi.com’un e-ticaret dönüşüm oranı yüzde 2’lerin üzerinde. Ayrıca herhangi bir nedenden iade oranımız ise yüzde 4 ile sektör ortalamasının oldukça altında. Bu oranlar modellerimizin, kalitemizin ve uygun fiyatımızın en objektif teyidi aslında.”

Kendi mağazalarını açacak

Sami Uğurlu, ürünlerini kendi mağazalarında satmak isteyen işletmecilerden çok fazla talep aldıklarını söylüyor. Gelecek planlamalarında 5-6 ilde istebuayakkabi.com mağazaları açmak olduğunu belirten Sami Uğurlu, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bununla birlikte istebuayakkabi.com ürünleri satan üye mağazalar da oluşturmayı düşünüyoruz. Ayrıca katma değer sağlayacak her türlü ortaklığı uygun şartlar sağlanması durumunda değerlendirebiliriz. Çok kısa sürede çok önemli bir maddi değere de ulaştığımızı söyleyebiliriz. Gerek melek yatırımcı gerekse ortaklık teklifi olarak görüşme talepleri var. Bu konuda devam eden görüşmelerimiz de var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu