Girişimcilik Haberleri

İşte doğal gençlik iksirinin mucitleri

KOZMETİK, kadın erkek fark etmeksizin herkesin bütçe ayırdığı tüketim ürünlerinden birisi. Bakımlı ve temiz olmak için ciddi paralar harcıyoruz. Harcanan paraların bir kısmı ne yazık ki merdiven altı olarak nitelenen kalitesiz ürünlere gidiyor. Öte yandan bilinçlenen tüketiciler sayesinde sağlıklı olan ürünlere talep de artıyor. Organik ve zararsız ürünlere yönelik artan talep birçok markanın Ar-Ge yatırımlarına hız vermesine yol açtı. Akten Kozmetik yüzde 100 yerli bir kozmetik şirketi olarak 1988’de Metin Kara tarafından kuruldu. Şu anda yönetimde ikinci kuşak var. Firmanın Genel Müdürü ve Ortağı Gökhan Kara, doğallığa teknolojinin ve Ar-Ge’nin gücüne inanıyor. Yatırımlarını bu alanlara yönlendirdiklerini ve bu sayede inovatif ürünler geliştirdiklerini söylüyor. Şirketin 2021 stratejilerini, yeni yatırım ve istihdam hedefleri ile kozmetik sektörünün geleceğini Gökhan Kara ile konuştuk…

Bu sektöre nasıl adım attınız?

Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Yönetim Finansmanı konulu MBA programını bitirdim. İş hayatına babamın kurduğu Akten Kozmetik’te başladım. Çalışmalarımızı “Doğallığı Yaşamak Hakkınız” sloganıyla sürdürüyoruz. Adını doğa perisinden alan Thalia Natural Beauty markamız ve Private Label (PL) bandı olmak üzere iki ana başlıkta üretim yapıyoruz. İstanbul Esenyurt’taki Endüstri 4.0’a göre inşa edilmiş olan 5 bin 300 metrekarelik tesisimizde ve Akten Kozmetik Laboratuvarı’nda 400’den fazla ürünümüzü doğal bitki özleriyle, doğal hammaddeler ve yağlarla, en iyi ve güçlü etken içeriklerle hazırlıyoruz. Ürünlerimizde kullandığımız hammaddelerin çoğunu Akten Kozmetik Laboratuvarı’nda elde edip, patent çalışmalarını sürdürüyoruz.

Ürünlerinizin içeriği ve formülasyonu nedir?

Ürünlerimizin formülasyonunda SLS, SLES, paraben, parafin, koruyucu, hayvansal yağ, kostik gibi insan sağlığına zararları kanıtlanmış maddeleri kesinlikle kullanmıyoruz. Doğallığa olduğu kadar teknolojinin ve Ar-Ge’nin gücüne inanarak, yatırımlarımızı bu alana yönlendiriyor ve inovatif ürünler geliştiriyoruz. Sadece Ar-Ge çalışmaları yapmak üzere kurulan NGS Biyoteknoloji şirketinin kurucu ortaklarından biriyiz. İstanbul Üniversitesi Avcılar Yerleşkesi Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren NGS Biyoteknoloji’de moleküler biyologlar, dermatologlar, kimya mühendisleri ve pazarlama uzmanlarından oluşan bir ekip, sektörde fark yaratan pek çok ürüne imza atıyor.

Yıllık üretim kapasiteniz ne kadar?

Üretimimizi 2020 Ocak’ta 1.5 milyon dolar yatırımla kurduğumuz yeni fabrikamızda, daha az karbon ve daha az su harcayarak gerçekleştiriyoruz. Yeni makine yatırımlarıyla günde 150 bin adet üretim kapasitesine sahibiz. Yıllık doğal katı sabun üretimimiz 40 milyon adet (2 bin 500 ton), yıllık likit üretim kapasitemiz ise 15 milyon adet.

2021’de yeni yatırım yapacak mısınız?

Yüzde 30’luk bir büyümeyle girdiğimiz 2021 yılını tek kullanımlık sachet dolum paketleme makinesi yatırımı ve bakım atölyemizin kurulumuyla tamamlayacağız. 2021, bu yatırımlarımız sayesinde makinelerimizin bakım ve değişim parçalarını kendi bünyemizde yaparak dışa bağımlılığımızı ortadan kaldıracağımız bir yıl olacak. Ayrıca bulaş riskini düşürmek amacıyla gerek seyahatler gerekse kişisel günlük kullanım için büyük boy ürünler yerine tek kullanımlık şampuan, krem, yüz maskesi, saç bakım yağları üretimi de gerçekleştireceğiz.

2020’de ne kadar büyüdünüz? Yıllık cironuz ne oldu?

2020 ciromuz 30 milyon TL oldu. 2021’de yeni yaptığımız fabrika ve istihdam yatırımlarımız, ayrıca yurtdışı bağlantılı özel projeler sayesinde yüzde 50 büyüme ile 45-50 milyon TL bandında bir ciro bekliyoruz. Yıllık ciromuzun yarısını ihracattan, yüzde 10’unu ise e-ticaretten elde ediyoruz. Private label ürünlerimiz yıllık ciromuzun yüzde 25’ine tekabül ediyor. Her yıl yüzde 30 ila 50’nin üzerinde mali büyüme gerçekleştiriyoruz.

Kaç kişiyi istihdam ediyorsunuz, yeni istihdam hedefiniz var mı?

İstihdamımızı her geçen gün artırıyoruz. 2017’de 42, 2018’de 65 olan çalışan sayımız, yeni fabrikamızın hizmete girişiyle birlikte hızla arttı. Bugün 92 kişiyi istihdam ediyoruz. Yakın gelecekte bu sayıyı 120 kişiye çıkarmayı hedefliyoruz.

Kozmetik sektörü şu an ne durumda? Pandemi, sektörü ve şirketinizi nasıl etkiledi?

Kozmetik sektörü şu anda dünyada 460 milyar dolarlık, Türkiye’de ise 10 milyar TL’lik bir hacme sahip. Sektörün hacmi hem Türkiye’de hem dünyada her yıl artıyor. Ürünlerimiz Boyner, Watsons, Gratis, Galeries Lafayette İstanbul gibi büyük zincir mağazalar ile aktar kanalında satılıyor. Fakat ağırlıklı olarak yurtdışı pazarlarda satıldığı için ve bu ülkelerdeki noktalar aynı zamanda online satış yaptıklarından satışlarda bir düşüş yaşamadık. Pandemi sürecinde private label ürünlerin ve temizlik amaçlı katı sabunların talebi ve üretimi çok fazla arttı. Zaten genel olarak kozmetik sektörü, pandemi sürecine hızla adapte olup online satışlardaki ağırlığını, hızını ve teknolojisini artırdı.

Dijital yatırımlarınızdan bahseder misiniz? Şirketiniz bu konuda nasıl bir yol izliyor?

Dijital yatırımlarımızla ilgili çok heyecanlıyız. Kozmetik online sektöründe bu zamana kadar denenmemiş bir proje üzerinde çalışıyoruz. 2020’de bünyemize kattığımız e-ticaret ve yazılım ekibiyle tüm sektörü heyecanlandıracak, geleceğin sanal alışveriş dünyasını gözünüzün önüne getirecek farklı bir alışveriş deneyimini hayata geçirmek istiyoruz. Bunun için de e-ticaret ve yazılım ekibimiz çok yoğun bir şekilde çalışıyor, projemizi 2022 yılında hayata geçirmeyi planlıyoruz.

Yeni pazarlara girecek

Gerek Thalia Natural Beauty gerekse private label üretimimizle 20’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu ülkeler arasında Almanya, Hollanda, İngiltere, Avusturya, Belçika, Danimarka, Ukrayna, Dubai, Kosova, Romanya, Estonya, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Pakistan, Kıbrıs, Tayvan ve Yunanistan bulunuyor. 2021 yılında hedef ülkelerimiz arasında anlaşmalarını yapmaya başladığımız İngiltere, Amerika, İsrail, Rusya ve Letonya yer alıyor.

Ürün gamı çok zengin

400’den fazla ürüne sahibiz. Tamamen doğal içerikli cilt bakımı, vücut bakımı, saç bakımı ve sabun kategorilerindeki ürünlerimizi tüketicilerle buluşturuyoruz. Thalia Natural Beauty markasıyla yeni nesil Niozom teknolojisiyle formüle edilen botoks etkili BOTO-ZoneX, mavi ışık karşıtı BlueLİTE, doğal gençlik iksiri Probiotic Kefir Özlü Kompleks gibi teknolojik bakım setleri üretiyoruz. Private label bandımızda ise Türkiye’den ve dünyadan pek çok markanın üreticisiyiz. Doğal sabundan saç bakım ürünlerine, cilt ve vücut bakım ürünlerinden özel bebek bakım ürünlerine kadar uzanan geniş bir yelpazede formülasyon ve üretim kapasitemiz var.

YEŞİM OKSAY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu