İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

İş Kuracaklara Yeni Lokasyon Alanı Üniversite ve Hastaneler

Türkiye’de 40 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olan yeme-içme sektöründeki kıyasıya rekabet bazı markaları farklı bir büyüme seçeneğine yönlendirdi. Harvest, Zeynel, Pigastro, Cafe Beliv gibi markalar şubeleşmek için artık üniversite ve hastaneleri seçiyor. Öte yandan Starbucks ve Caffe Nero gibi ünlü zincirler de benzer bir eğilime girerek üniversite ve hastanelerde atağa geçti.

cafe

Türkiye’de yeme-içme sektörü son beş yıldır büyük bir değişim ve gelişim gösteriyor. Gurme restoranlardan cafelere kadar farklı tarzlardaki mekanlar, şehrin en güzel lokasyonlarında konumlanıyor. Önemli caddelerin yanı sıra popüler AVM’lerde de Midpo-int’ten Kitchenette’e, Günaydın’dan Big Chefs’e kadar sektörün birçok markası boy gösteriyor. Her yaştan müşteri kitlesi olan bu mekanlara ilgi yoğun. Sektör temsilcileri, bunu, Türkiye’de yeme-içme alışkanlıklarının değişmesine bağlıyor, insanların dışarıda yeme oranları, iş yemekleri, organizasyonlar ve etkinliklerin artması da bu mekanların cirolarına katkı sağlıyor.


40 milyar dolarlık bir hacme sahip olduğu tahmin edilen Türkiye yeme-içme sektöründeki potansiyele dev yatırımlarıyla tanıdığımız iş insanları da kayıtsız kalamadı. Ferit Şahenk, Cihan Kamer, Ali Sabancı, Mehmet Sepil gibi pek çok isim, iddialı markalarla bu alana yatırım yaptı. Bununla birlikte de büyük şirketleri arkasına alan cafe ve restoranların büyümesi hız kazandı.

Rekabetin kızıştığı bu ortamda şimdi bazı ye-me-içme markaları farklı bir yolda büyümeyi seçmeye başladı. Bazı markalar Türkiye’deki hastane ve üniversitelerde restoran ve cafeler açıyor. Bu markaların önümüzdeki yıllarda da benzer noktalarda şubeleşmeye devam etmeleri bekleniyor.

YILDA DÖRT ŞUBE AÇACAK

Büyümek için üniversite ve hastaneleri seçen markaların başında Harvest Cafe geliyor. 2008 yılında Yıldız Holding bünyesinde kurulan Bageturk Gıda Sana-yi’nin girişimi olarak faaliyete geçen zincir, bir yıldır yoluna Yusuf Kösdağ ve Murteza Koç isimli 25 yaşındaki iki genç girişimcinin kurduğu Hasat Mağazacılık ile devam ediyor. Harvest’ın bugün Bahçelievler Medical Park Hastanesi, Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kam-püsü, Gebze Medical Park Hastanesi, Bezm-i Alem Tıp Fakültesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Floren-ce Nightingale Şişli Hastanesi olmak üzere toplam altı ayrı lokasyonda şubesi bulunuyor.

Şirketin operasyondan sorumlu genel müdürlüğünü de üstlenen Yusuf Kösdağ, “Ülke genelinde hastane ve üniversitelerde şube açmaya devam edeceğiz. Aynı zamanda bazı AVM’ler ile metro istasyonlarında, havalimanlarında da olacağız. Yavaş ve istikradı büyümek istiyoruz. Hedefimiz her yıl iki hastane ile iki üniversitede şube açmak. Şimdilik şubeleri kendimiz açıyoruz. Ancak yakında franc-hise vermeye de başlayacağız” diyor.

ANKARA’DA BÜYÜYOR

Temelleri 1925 yılında atılan tatlılarıyla ünlü Zeynel de hastane ve üniversitelerde büyüyen markalardan biri. Üçüncü kuşağın ellerinde bir restoran zincirine dönüşen markanın Ankara ve İstanbul’daki AVM ve caddelerdeki şubelerinin yanı sıra Hacettepe, Bilkent, ODTÜ, Gazi ve Ankara üniversitelerinde de restoranları var.


Zeynel Muhallebicisi Grup Koor-dunatörü Uğur Aksu, Ankara’da yer almadıklan birkaç üniversite kaldığını ve buralara girmek için temaslarının sürdüğünü söylüyor. Aksu, “Girdiğimiz ilk üniversite 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi idi. Önümüzdeki eylül ayında gireceğimiz yeni üniversiteler netlik kazanacak. 2016’daki hedefimiz mevcut üniversitelerdeki işletme sayılarımızı arttırmak ve yer almadığımız üniversitelerde de daha çok franchise yoluyla yeni şubeler açmak” diye anlatıyor.

ÜÇ MARKASI VAR

Üniversitelerde büyümesiyle dikkat çeken markalardan biri de Pigastro. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Saray Muhallebicisi’nin ortağı Kadir Top-baş’ın oğlu Mustafa Ömer Top-baş ile Sütiş Muhallebicisi’nin sahibi Mevlüt Kocadağ’ın oğlu Emre Kocadağ ortaklığıyla kurulan Pigastro, ilk şubesini 2007 yılında Koç Üniversitesi’nde açtı. Daha sonra Bilgi, Kadir Has ve Sabancı Üniversiteleri’nde de Pigastro şubeleri faaliyete geçti.

Özellikle özel üniversitelerde şubeler açan Pigastro’nun 10 binin üzerinde öğrenciye ulaştığı tahmin ediliyor. Şirketin yeni üniversitelerde yeni şubeler açması bekleniyor. Ortakların İstanbul Bilgi Üniversite-si’nin Santralistanbul yerleşkesinde, ‘Papaz Santral’ ve ‘Lokma Santral’ isimli iki mekanı daha var.

HER HASTANEDE OLACAK

MedicalPark Sağlık Grubu bünyesindeki Liv Hospital, hatırlanacağı gibi ilk hastanesini Ulus’ta açmıştı. Misafirlerinin dünya ve Türk mutfağından tatları deneyebileceği, aynı zamanda hastane içinde olmasına rağmen, tamamıyla hastane psikolojisi dışında keyifli vakit geçirebileceği bir mekan yaratmayı hedeflediklerini belirten Liv Hospital Grup Koordinatörü Meri Istiroti, ‘Cafe Beliv’ adıyla kendi markalarını yarattıklarını söylüyor. Cafenin işletmeciliğini ise profesyonel bir kafe zinciri olan Kirpi Cafe’ye verdiklerini ifade ediyor.

Meri Istiroti, bu konuda şunları ekliyor: “Kafemiz yalnızca sunduğu özellikli tatlar ile değil, insana bir uzay üssündeymiş hissi veren farklı mimarisi, ferahlık duygusu yaratan havası ve huzurlu bahçesi ile yalnızca hastaneye gelen misafirlerimizin değil etraftaki komşulanmızm da buluşma yeri haline geldi. Liv’in Ankara’da açılan hastanesinde de hizmet veren Cafe Beliv’in, yeni açılacak her Liv Hospital’da yer alması planlanıyor.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu