Girişimcilik Haberleriİş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

İnternetten Temizlik Şirketi Kurun

Ev, ofis ve işyeri temizliğini internete taşıyan girişimcilerin sayısı arttı.

KOLAY gibi görünse de ev temizliğini organize etmek zordur.

Temizliğe gelecek olan yardımcı kadının her şeyden önce evinizi gönül rahatlığıyla teslim edeceğiniz güvenilir biri olması gerekir. Ayrıca gerçekten işten kaytarmadan, üşenmeden temizlik yapacağına inanmak istersiniz. En uygun kişiyi bulmak için eş dost tavsiyesini dikkate alırsınız çoğunlukla. Ancak bu da her zaman istediğiniz sonucu vermeyebilir. Şimdiye kadar çoğunlukla tanıdıklarımıza sorarak organize ettiğimiz temizlik işlerini artık internetten halletmek mümkün. Bir tıkla yalnızca ev temizliği değil, ofis temizliği, kuru temizleme, ütüleme, hah ve perde temizliği gibi farklı kategorilerde temizlik ihtiyacınızı kolayca sağlamanız mümkün.

temizlik sirketi kurmak

Kolay çünkü bu alanda faaliyet gösteren girişimlerin sayısı artıyor. Temizlikçi şirketlerle temizlikçi arayan kullanıcıları bir araya getiren internet girişimlerine her gün bir yenisi ekleniyor. Bu şirketlerin pek çoğu İstanbul’da faaliyet gösteriyor. Siteler kullanıcıların oylamaları üzerine referanslı çalışıyor. Yani daha önce ilgili temizlik yardımcısından memnun kalmış olan kullanıcıların puanlaması sizin için yol gösterici oluyor. Bu sitelerin hemen hepsi komisyon usulü çalışıyor ve güvenlik konusunda tatmin edici bir performans gösteriyor.


Bu alanda ilklerden biri Armut.com. Sadece temizlik değil nakliyattan tadilata çok geniş bir kategoride kullanıcıların hizmet ihtiyacını karşılayan site üzerinden temizlik hizmeti almanın iki yolu var.

Neler yapılıyor?

✓ Tezgah temizliği

✓ Tüm dolapların dış temizliği

✓ Buzdolabı ve fırının dış temizliği

✓ Dağınıklığın toplanması

✓ Yerlerin süpürülüp temizlenmesi

✓ Erişilebilir alanların toz alımı

✓ Duvardaki tablo vs. toz alımı

✓ Aynaların silinmesi

✓ Oda kapılarının temizlenmesi

✓ Koltuk aralarının süpürülmesi

✓ Küvet veya duşakabin temizliği

✓ Lavabo temizliği

✓ Çöplerin boşaltılması

✓ Tuvalet temizliği

Neler yapılmıyor?

✓ Elektronik eşyaların yerlerinden kaldırılması

✓ Zarar görebilecek eşyaların temizliği

✓ Yemek pişirmek

✓ Çamaşır yıkamak

✓ Ağır eşyaların kaldırılması veya itilip çekilmesi

✓ Eşyaların yerlerinin değiştirilmesi

SAATİ 17 TL’DEN BAŞLIYOR

İlki 2014’ün ortasında öncelikle İstanbul’da kullanıma açılan Hemen Rezervasyon sistemi. Doğrudan temizlik hizmeti almak isteyen kullanıcılar, sitedeki kısa bir formda kaç saat ve ne sıklıkta ne tür bir temizlik istediklerini paylaşıyor. Ardından ödeme bilgilerini giriyor ve temizlik rezervasyonunu yaptırmış oluyorlar.


Armut.com Kurucusu Başak Taşpınar Değim’den aldığımız bilgilere göre, düzenli alındığında hizmetin saati 17 TL. İptal veya değişiklik durumunda sitenin operasyon ekibinden destek aldığınız bu modelde düzenli hizmet alanların sayısı hızla artıyor. Siteden temizlik hizmeti almanm ikinci yolu ise teklif toplama modeline dayanıyor. Tüm Türkiye’de açık olan bu teklif modelinde de kısa bir formda ihtiyacınızı anlatıyorsunuz. Ancak size doğrudan bir yönlendirme yapılması yerine, birden fazla hizmet verenden size özel teklif topluyorsunuz. İş bitiminde hizmeti veren kişi veya kurumu değerlendiriyor, iyi iş yapanları ödüllendiriyor, sıkıntı yaşadığınız durumlarda da telafi talep edebiliyorsunuz. Bu modelde fiyat hizmet verenler tarafından işinize özel veriliyor, yani standart bir saatlik fiyat uygulaması yok.

SİCİL KAYDI ALINIYOR

“Temizlikçilerin güvenli olup olmadığını nasıl kontrol ediyorsunuz?” diye sorduğumuz Değim, “Hemen Rezervasyon modelimizde tek bir kişiyi size yönlendirdiğimiz için sürece biraz daha fazla giriyoruz. Normalde yalnızca adını bileceğiniz temizliğe yardımcı olacak “Ayşe Abla”larm kimlik bilgileri, savcılıktan sicil kayıtları alınıyor, sözlü ve yazılı birtakım testlerden geçiriliyor, ancak ondan sonra hizmet vermeye başlayabiliyorlar. Teklif Toplama modelimizdeyse hizmet verenler bir hizmet profili oluşturarak meslek ile ilgili bilgilerini, varsa yetkinlik belgelerini ve tanıtıcı işlere ait fotoğraflarını burada paylaşıyorlar. diyor. Kullanıcıların aldıkları hizmet sonrası yazdıkları yorumlar sistem için çok kıymetli. Değim’e göre, bu yorumlar kalite skorlarına ve gelen iş fırsatlarına yansıdığı için bir otokontrol mekanizmasına dönüşüyor.

GELİRİ HİZMET VEREN OLUŞTURUYOR

Armut.com’u kullanmak ücretsiz. Tek yapmanız gereken kısa bir forma ihtiyacınızı yazmak. Temizlik alanında hizmet verilen iki modelden Hemen Rezervasyon modelinde ödeme bilginiz önden, güvenli bir sistem üzerinden alınıyor. Teklif modelinde ise ödeme işlemi hizmet veren ile sizin aranızda belirlenen yöntem ile yapılıyor. 2011’den beri faaliyetteki Armut.com’da yaklaşık 3 bin 500 aktif temizlik hizmeti veren var. Siteye her ay ortalama sadece temizlik değil diğer kategorilerde de 3 bin yeni hizmet veren katılıyor. Sitenin gelir modeli ise hizmet veren tarafına dayalı. Geçtiğimiz aylarda aylık trafiği 1 milyonun üzerine çıkan sitede temizlik dahil diğer kategorilerde de hizmet talebi son üç ayda 125 bini aşmış. Armut.com’da temizlik hizmeti alan kullanıcılar için özel olarak geliştirilen Hemen Rezervasyon modeli şu an yalnızca İstanbul’da çalışıyor. Değim, yakın zamanda İzmir ve Ankara’yı da bu modele dahil etmeyi planladıkları bilgisini veriyor.

ÖDEME KAPIDA YAPILABİLİYOR

Bu alanda faaliyet gösteren bir diğer girişim ise Temizlikyolda.com. Geçen yıl kurulan site, internet üzerinden yemek siparişi verir gibi kuru temizleme, halı yıkama ve ev temizliği gibi tüm temizlik ihtiyaçları için adresinize en yakın temizlik firmalarından sipariş vermenizi sağlıyor. Kullanıcılar Te-mizlikyolda.com’a girerek adreslerine en yatan firmaların fiyat listelerine, müşteri yorum ve puanlarına bakarak sipariş verebiliyor. Ödemeyi kapıda kredi kartı veya nakit olarak veya online kredi kartı şeklinde yapabiliyorlar. Ayrıca verilen her siparişte kredi kartlarında ol-
duğu gibi çeşitli bonus puanlar birikiyor ve bu puanları diğer siparişlerinizde kullanabiliyorsunuz.

Temizlikyolda.com Genel Müdürü Hakan Kibar, sitede 510’dan fazla üye işyerine sahip olduklarını söylüyor. Siteye herhangi bir üyelik ücreti ödemeden girip ilk siparişinizi verebiliyorsunuz. Kibar’dan aldığımız bilgilere göre, Te-mizlikyolda.com sisteme dahil edeceği ev temizlik firmalarını sisteme dahil edeceği ev temizlik firmalarını bizzat ziyaret edip personelin sigortalı ve üniformalı olup olmadığını denetliyor. Sistemde üye işyeri olarak yer almadan önce ciddi yaptırımları olan hukuki sözleşmelerle iş ortaklığı kuruluyor. Bu sözleşmelerde, eve gidecek personelin geçmişi kontrol ediliyor. 35 bin TL’ye kadar hırsızlık ve eşya kırılması gibi durumlar için sigorta yapılıyor.

“Sürekli müşterilerimize anket düzenleyerek temizlikten memnun kalıp kalmadıklarını öğreniriz. Eğer memnuniyetsizlik artarsa veya firma eve gittiğinde bizi aradan çıkartıp ‘Bir dahakine direkt bizi arayın” tarzında baskı kurarsa o üye işyerinin sözleşmesini iptal ediyoruz” diyen Kibar, güvenlik konusunda hiçbir endişe duyulmaması gerektiğini belirtiyor.

KOMİSYON USULÜ ÇALIŞILIYOR

Site ilettiği her siparişten komisyon üzerine çalışıyor. Ayrıca Temizlikyolda.com üzerinde online mağaza açan firmaların günlük ödedikleri kira bedelleri var. Hakan Kibar iş modelini şöyle açıklıyor: “Kuru temizleme kategorisinde, üye işyerlerimizden toplu rakamlar ödeyerek ucuza mal ettiğimiz hizmeti internet üzerinden perakende şekilde satıyoruz. Örneğin, ceket kuru temizleme normalde 8 – 9 TL iken biz peşin ödeyerek bu hizmeti 3-4 TL’ye kadar çekiyoruz ve internetten yine gerçek hayatta olmayacak kadar ucuz fiyatlara satıp üstüne kar ediyoruz. Bir başka gelir modelimiz ise, her gün ortalama 150 eve giriyoruz ve bu % evlere promosyon hediye göndermek isteyen firmalar oluyor. Kullanıcılarımıza hem çeşitli markaların hediyelerini veriyoruz hem de bu reklam çalışmasının ücretini alıyoruz. Son olarak sistemde kayıtlı üyelere yapılacak mailing çalışmalarında bulunmak isteyen üye işyerlerin- . den yine reklam karşılığında ücret alıyoruz.”

KKTC’YE DE YOLLUYORLAR!

Sitenin günlük ziyaretçi sayısı 5 bin, aylık ise ortalama 150 bin kullanıcısı var. Günlük sipariş sayısı 150 olan sitede bu rakam aylık 4 bin 500-5 bine çıkıyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Aydın, Eskişehir ve KKTC’de hizmet veren site, Türkiye genelinde hizmet verdiği illerin sayısını yakın zamanda 30’a çıkarmayı hedefliyor. Bir diğer girişim ise Banabirila-zim.com.tr.

Banabirilazim.com, 2014 Eylül ayında kurulmuş yeni bir girişim. Ev ve ofis temizliği alanında faaliyet gösteren sitede, kullanıcılar temizliği yapılması istenen ev veya ofis tipini belirledikten sonra istedikleri temizlik faaliyetlerini ekleyerek ortaya çıkan birim fiyatı seçiyor. Belirlenen tarihte ve fiyatta mutabık kalındıktan sonra ekip çalışanları belirtilen adreslere giderek temizlik işini gerçekleştiriyor. Site sadece ev ve ofis temizliğine odaklı.

Sitenin Kurucusu Hakan Tosun, “İşleyişimizi temizlik firmalarından başlayarak bir bireyin hayatında ihtiyaç duyabileceği her alanda hizmet veren firmaları bir araya getirecek bir platforma çevirmek için altyapı çalışmalarımız devam ediyor” diyor.

Temizlik işinde çalışanların güvenliği ise referanslar ve sitenin kendisine özgü kontrol yöntemleri ile denetleniyor. Şu an için sadece İstanbul’da hizmet veren sitenin faaliyetleri, Ankara, İzmir, Antalya, Bodrum gibi yörelere yayılacak. Sitenin şu an için aylık ortalama ziyaretçi sayısı 3 bin-3 bin 500 arasında değişiyor. Bu ziyaretçiler ortalama yüzde 50 oranında talep oluşturuyor. Talep oluşturan kitleden ise yüzde 40-45 oranında sipariş gerçekleşiyor.

BÖLGESEL HİZMET

Temizlikcilazim.com 2014’ün haziran ayında kurulmuş bir girişim. 2006 yılından beri hizmet vermekte olan MTK Temizlik’in deneyimli ekibiyle ev ve ofis temizliği ihtiyacını organize eden siteden yarım günlük ve tam günlük olmak üzere 4 veya 8 saatlik hizmet satın alınabiliyor. Randevu tarihinde evinize iki adet kadın personel geliyor. Temizlik için müşterinin özel olarak istediği temizlik ürünü yok ise Temizlikcilazim.com tarafından bütün temizlik ekipmanı temin ediliyor. Kendi personeliyle hizmet veren site, diğer temizlik şirketleriyle işbirliği yapmaya da hazır.

Şu anda Balıkesir ve Çanakkale’de hizmet verse de en kısa zamanda Marmara ve Ege Bölgesi’nin tamamı hizmet ağı içerisine almayı hedefliyor.

Temizlikcilazim.com Kurucu Ortağı Arif Kanter’den aldığımız bilgilere göre, ücretsiz üye olunabilen siteden kredi kartı ile randevu alınabiliyor. Çalışan personel şirket avukatlarının detaylı güvenlik soruşturmasından sonra işbaşı yapıyor. İş sağlığı ve güvenliği, hijyen-sanitas-yon gibi mevzuat dahilindeki eğitimleri almış, sigortalı temizlik elemanı temin ediliyor. Şu an sitenin aktif 2 bin 500 kullanıcısı var.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu