Girişimcilik Haberleri

İnternetten bakıcı bulan girişim

İnternetten bakıcı buluyor

Kanyer.net ortak olduktan sonra hızlı bir büyüme sürecine giren ıkı genç girişimcinin kurduğu Unisbul.com, bakiciburada.com adıyla bir web sitesini hayata geçirdi. 50 bin bakıcının bulunduğu site, üç yıl içerisinde 500 bin bakıcıya ulaşmayı hedefliyor.


İnsan kaynaklan platformu Kariyer.net’in 2012’de ortak olduğu Unisbul.com’un yeni sitesi bakiciburada.com, bakıcı arayanlar ile bakıcılan buluşturan ve hızla büyüyen bir girişim. Unisbul.com’un da girişimcileri olan Cemil Erol ve Uğur Akkuş tarafından kurulan web sitesine her gün yeni bir bakıcı ekleniyor.

bakiciburadacom

Ancak bakiciburada.com’un öyküsünü anlatabilmek için öncelikle Kariyer.net iştiraki unisbul.com’un kuruluş öyküsünü özetlemek gerekiyor. Cemil Erol ve Uğur Akkuş, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde okurken hem harçlık kazanabilecekleri hem de kendilerini geliştirebilecekleri yarı zamanlı işler anyorlardı. Unisbul.com’da part time iş ilanlan yayınlarken, ailelerinden part time bakıcılık yapacak üniversite öğrencileri arayanlar oldu. Onlar da bu hizmeti biraz daha genişleterek ev ödevlerine, okul derslerine yardımcı üniversiteli abla-abi, oyun ablası-abisi, saatlik bakıcı gibi hizmetleri de unisbul.com üzerinden duyurmaya başladılar. Unisbul.com’da hem ku-rumlara hem de ailelere hizmet vermeye başlayan girişimciler, daha özel hizmet vermek amaçlı baki-ciburada.com’u geliştirdiler.

50 BİN ÜYEYE ULAŞTI

İki girişimci, bakiciburada.com’da adaylann bakıcı özelliklerini en iyi şekilde ailelere sunabileceği ortamlar oluşturdu. Adaylann çaldığı enstrümandan ilgilendiği spor dallarına, yüzme, satranç bilgisine, gece yatılı kalmasına, seyahat edebilmesine, makinaya çamaşır atabilme, yemek pişirebilme, market alışverişi yapabilme gibi 50’den fazla kriterde bakıcıları ailelere sunmaya başladılar.

Bakiciburada.com ile birlikte hizmetlerini de çeşitlendirdiklerini söyleyen Cemil Erol, “Çocuk-bebek bakıcısı, üniversiteli oyun ablası-abisi, saatlik bakıcı, okul derslerine yardımcı abla-abi, hasta bakıcısı ve refakatçi, yaşlı bakıcısı, ev işlerine yardımcı, köpek bakıcısı, hizmet alanlan-mızı oluşturuyor” diyor. Şu an sitede 50 bin bakıcı bulunuyor. Uğur Akkuş, 2015 yılı sonunda 100 bin üyeye ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor. En çok talep alınan illeri ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya oluşturuyor.

HEDEFLER İDDİALI

Sitede kullanıcılara iki farklı yöntem sunuluyor, ilkinde, bakıcı arayan aile, bakıcı ilanını oluşturuyor ve kendisiyle çalışmak isteyen bakıcıların başvurularını bekliyor. Bakıcılar oluşturdukları profillerle ilana başvuru yapıyorlar ve aileler bu bakıcılarla iletişim kurabiliyor. Diğer yandan bakıcı arayan aile, bakıcı arama sayfasına girip, aradığı niteliklerdeki bakıcılarla da iletişim kurabiliyor. Bu süreçler için aile ister online, isterse telefonla müşteri temsilcileri vasıtasıyla hizmet alabiliyor.


Üç yıl içerisinde bakiciburada.com’da 500 bin bakıcı ve 50 bin aileye hizmet vermeyi planladıklarını ifade eden Uğur Akkuş, yakın zamanda mobil yayma da geçeceklerini belirtiyor.

Güvenlik için kimlik doğrulatma

Bakiciburada.com’da ilan yayınlamak ve bakıcı havuzuna ulaşmak için ailelerin fiyat paketlerinden birini tercih etmesi gerekiyor. Ailelerin ve çocuklarının güvenilir bir şekilde hizmet alabilmeleri için önemli özelliklerinin mevcut olduğunu söyleyen Cemil Erol, “Bakıcıların kimliklerini, referanslarını, eğitim belgelerini doğrulayabilmeleri için geliştirdiğimiz sistemlerimiz var. Bu doğrulamalara sahip bakıcıların profillerinde ikonlarımız yer alıyor. Bu da Türkiye’de bize özel bir sistem. Elbette ailelerimiz adayın çocuğu ya da ailesi için uygun olup olmadığına, karşılıklı görüşme ile daha net karar verebiliyor” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu