Girişimcilik Haberleri

İksir Resort Town Tatil ve Yaşam Kasabası

İksir Sema Aydın, Kastamonu’nun Daday ilçesinde kurduğu İksir Resort Town Tatil ve Yaşam Kasabası ile ‘Türkiye’nin Kaduı Girişimcisi Yarışması’mn ‘Yöresinde Fark Yaratan’ kategorisinde birinci oldu. Unutulmaya yüz tutmuş yöresel ürünleri yemden canlandıran kadm girişimci, Kastamonu’yu önemli bir turizm destinasyonuna dönüştürmeyi başardı.

İksir Resort Town Tatil ve Yaşam Kasabası

Girişimciliğin en önemli noktası fark yaratabilmek, hiç yapılmamış bir şeyi yapabilmek… Bu kimi zaman bir fikir, kimi zaman bir ürün, kimi zaman da yöresinde fark yaratmak olabilir. İşte İksir Sema Aydın, memleketi Kastamonu’da fark yaratmış bir kadın girişimci. Onlarca kişiye istihdam sağlanmanın yanı sıra Kastamonu’nun Daday ilçesini adeta bir turizm destinasyonuna döndürmeyi başarmış. Zira bu girişimi O’na Ekonomist, Garanti Bankası ve KAGİDER işbirliği ile bu yıl 8’inci kez düzenlenen ‘Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yanşması’nın ‘Yöresinde Fark Yaratan’ kategorisi birinciliğini getirdi.

Aydın aslında 24 yıl matematik öğretmenliği yaptıktan sonra, turizm alanında da başarılı olacağını düşünerek bu konuda bir girişim arayışına giren bir kadın girişimci… Memleketi Kastamonu’nun Daday ilçesine her gittiğinde, doğal güzellikleri, yöresel lezzetleri, mağaralan, şelaleleri ve Kastamonu’nun yedi bin yıllık tarihini, dünyadaki herkesin en azından bir kez görebilmesini ve yaşayabilmesini hayal eder. Bu hayalden yola çıkarak, memleketinin doğa, tarih, kültür ve aktiviteler dolu bir turizm destinasyo-nu olması için İksir Resort Town Tatil ve Yaşam Kasabasını gerçeğe dönüştürmeye başlar. Ailesiyle birlikte, Daday’da olmasını düşlediği ‘Doğa ve insana saygı’ felsefesinden yola çıkarak hazırladığı ‘yaşam iksiri’ formülü her misafirin kendi tatil arzularını fazlasıyla gerçekleştirebileceği, yeni bir deneyim kazanarak evine mutlu döneceği tatiller yapabilmelerini içeren bir formüldür.

İksir Resort Town Tatil ve Yaşam Kasabası1

Böylece İksir Resort Town hayata geçer. Kasaba bugüne kadar, gençlerin meslek edinmeleri ve mesleksel gelişimleri için Daday’dan ve Kastamonu’dan katılan 30’a yakın gencin mesleki eğitim almalarına sponsor oldu. 70’in üzerinde ve büyük çoğunlugu kadınlardan oluşan bölge insanı ile ticari işbirlikleri içerisinde. Beş yılda 2 binin üzerinde yabancı, 80 binin üzerinde yerli misafiri ağırlamış.

BİNİCİLİK EĞİTİMİ VERİYOR

Kastamonu Daday’da konaklama tesisi, iksir Binicilik sporu tesisi, Ballı-dağ’da yayla ve dağ turizmi yapılan tesis ve Yumurtacı Göleti çevresinde restorandan oluşan bu kasabada aynı zamanda 200 dönüm üzerinde doğal ürünlerin ekim dikimi yapılan çiftlik ve tarlalar bulunuyor.

iksir Resort Town Yaşam ve Tatil Kasabası’nın Kastamonu ve Karadeniz bölgesinde değil, ülkede bir ilk olduğunu ifade eden Aydın, tesiste, 50 çeşidin üzerinde aktivite olduğunu belirtiyor. iksir Resort Town’un ana tesisi 60 dönüm arazi üzerine kurulmuş duaımda. Tesis aslında bir konaktan oluşuyor, içerisinde sağlıklı yaşam merkezi, sauna, hamam ve fitness merkezi var. 60 odalı 150 yatak kapasiteli. Ballıdağ’daki tesis ise toplam altı odalı. Ana tesisin yanında, binicilik tesislerinin de bulunduğunu kaydeden Aydın, şunlan söylüyor:

“Binicilik aile olarak ortak fikrimiz-di. Binicilik eğitimi veriyoruz. Aynca, Daday ormanlarında atlı safariler düzenliyoruz. Eğitim verdiğimiz gençlerimizden seyis olarak yetişenler oldu, meslek sahibi oldular. Son birkaç yıldır Türkiye Binicilik Federasyonu ile Endurans yanşlan düzenliyoruz. Türkiye Bisiklet Federasyonu ile dağ bisikleti yanşlan yapıyoruz. Bu spor dallarındaki yarışmaları bölgemize kazandırdık. Binicilik tesisini konaklama yeri yapacağız. Burada yurtdışından gelen misafirlerimizi ağırlayacağız.”

İksir Resort Town Tatil ve Yaşam Kasabası2

MANTAR ŞENLİKLERİ

iksir Resort Town’da, 50’nin üzerinde aktivite yapılıyor. Örneğin, bu aktivitelerden biri mantar workshop’u ve mantar şenliği. Hem bölgedeki mantarlar hakkında misafirlere ve Dadaylılara bilgi veriliyor; hem toplanan mantarların tadına bakılıyor. Öğretmen olması nedeniyle eğitimi ilk planda tuttuklarına dikkat çeken Aydın, çalışanların yanı sıra, bölge halkına turizm alanında eğitimler verdiklerini, Dadaylı kadınların tesis için, doğadan topladığı kızılcıklar, kuşburnu, ahlatlar gibi konularda eğitimler düzenlediklerini bildiriyor.

Toplanan ürünlerle, pekmezler, marmelatlar, sirkeler yapılıyor. Tarhana da bu ürünlerden biri… 10 bin yıllık geçmişi olan Siyez bulgurunu yetiştirdiklerini de anlatan Aydın, Ballıdağ’ın Türkiye’nin oksijen deposu olduğunu ifade ediyor ve şunları belirtiyor:

“Ballıdağ, Daday’daki ana tesisimize 18 kilometre uzaklıkta. Doğal ürünlerimiz için, 200 dönüm kadar ekilebilir alanımız var. Mevsiminde, sebzeler, meyveler ekiyoruz. Mutfağımızın ihtiyacını karşılıyoruz. Misafirlerimize, doğal ürünler sunuyoruz.”

ÜRETİM 200 BİN TONA ÇIKACAK

Otel misafirlerinden gelen talep üzerine, www.kastamonudogalurun-ler.com sitesini hayata geçirdiklerini ifade eden Aydın, Türkiye’nin yanı sıra, bugüne kadar Hollanda’dan da sipariş aldıklarını belirtiyor. Üretim kapasitelerinin geçtiğimiz yıl 120 ton iken, bu yıl 200 tona çıkacağım ifade eden Aydın, “İnternet satışlarıyla birlikte önümüzdeki yıl yüzde 200 büyümeyi hedefliyoruz. Doğal ürünlerimiz için, bölgemizdeki Dadaylı kadınlarımız ile işbirliği yapıyoruz, onlara değer katıyoruz. Dadaylı hanımlar ile birlikte bölgede ortalama 200’ü geçen kişiye gelir sağlıyoruz.” diyor.

iksir Resort Town’da, yöresel yemekler hazırlanıyor. Aynı zamanda Dadaylı büyükannelerden unutulmaya yüz tutmuş yeni tarifleri de alınıyor. Bunun yanı sıra Şapka ve Kıyafet inkılabı dolayısıyla Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaret ettiği Köpekçioğlu Konağı’nda, Daday el dokumaları yapılıyor, İksir Resort Town bu dokumaları alarak el sanatlarının sürdürülebilirliğini destekliyor.

50 çeşit aktivite

Kentin tarihi ve kültürel varlıklarının yanında, llgarini mağarası, Ilıca Şelalesi gibi doğal güzelliklere organizasyonlar düzenlediklerini bildiren Sema iksir Aydın, hedeflerinin Kastamonu’nun güzelliklerini dünyadaki herkesin bir kere görebilmesi olarak ifade ediyor. Binicilik tesisine ilave odalar yapacaklarını belirten Aydın, “Estonya, Amerika, Hollanda, Japonya’dan tesisimize gelip, binicilik öğrenmek isteyen var. Tesisimize gelen misafirlerimiz 50 çeşit aktive nedeniyle, her an yeni bir deneyim yaşayabiliyorlar.

Tesiste, her yaş grubunun kendi ilgi alanına göre aktiviteler olduğu gibi, birlikte yapabilecekleri aktiviteler de bulunuyor” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu