Girişimcilik Haberleri

İki Kadın Girişimcinin Başarısı

Bir süredir sokaklarda Note adlı yeni bir kozmetik markasının dikkat çekici outdoor reklamlarını görüyoruz. Reklamlarında erkek yüzü kullanarak bir ilke imza atan markanın arkasında Alman bir yatırımcı şirket ile iki Türk genç kadın var…

ayfer arzuPEK çok ülkede kozmetik fabrikaları bulunan 395 milyon dolar cirolu Alman ACT Kozmetik Grubu’nun şirketi Stern Tek Kozmetik, üç yıl önce Türkiye’ye yatırım yapmaya karar verir. Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi’nde bir fabrika satın alarak işe başlayan şirketin yöneticileri pazarlama uzmanı Arzu Kartal’a, “Bize sıfırdan yeni bir marka oluştur” talebiyle gider. Markanın üretim tarafı da tamamen Türkiye’de organize edileceğinden, Kartal yakın arkadaşı Ar-Ge uzmanı Ayfer Çorbacıoğlu’nu ekibe dahil eder ve yeni marka için kollar sıvanır. Biri pazarlamacı, diğeri ise geliştirici olan iki yakın arkadaş Note markasını oluşturur.

“HAYALLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Arzu Kartal, “Stern Tek bize hayallerimizi gerçekleştirme fırsatı verdi” diyor. Maliyet engeliyle en çok da Ayfer Çorbacıoğlu karşılaşmış. Çorbacıoğlu küçüklüğünde ünlü pembe dizi Yalan Rüzgarı’nı izleyip iç çektiğini de anlatıyor: “Yalan Rüzgarı dizisindeki karakterlerden biri kozmetik sektöründe çalışırdı. Onu izlerken hep ‘Keşke böyle bir işim’ olsa derdim. Note’un bize sunduğu imkanlarla çocukluk hayalim gerçekleşti.”

YURTDIŞINDA MAĞAZALAŞACAK

Note, halihazırda Türkiye’de 250 noktada satılıyor. Boyner’de satılan kozmetik ürünleri arasında yerli üretim tek marka. Yakın zamanda Watsons mağazalarında da satılmaya başlanacak markayı büyük parfüm mağazalarında bulmak mümkün. Markanın yatırım planlarına değmen Arzu Kartal, “Yakın gelecekte Almanya, Ingiltere, Belçika ve ABD’de mağazalar açmaya başlayacağız. Pek çok anlaşmaya imza attık, altı ay içerisinde mağazalarımız açılmış olacak” diyor. Marka Türkiye’de ise mağaza açmayı planlamıyor. Kartal bunun nedenini şöyle anlatıyor: “Sadece tanıtım amaçlı birkaç monobrand satış noktası planımız var. Ancak bu bir tür pazarlama yatırımı. Çünkü Türkiye’de monobrand mağazacılığa yeni başlandı. Türk tüketicisi tüm kozmetik ihtiyacını bir noktadan karşılamak istiyor ve monobrand mağazaya alışkın değil. Öte yandan Türkiye’de çok başarılı parfümeri mağazaları var. Ancak Avrupa ve ABD’de böyle bir şey yok. Bu nedenle bu pazarlarda kendi mağazalarımızla büyüyeceğiz.”

2015 sonunda 40 milyon dolar ciro hedeflediklerinin bilgisini veren Kartal, “Öte yandan 20 ülkeye 60 milyon dolar ihracat hedefimiz de var” diyor. Şirket, Türkiye’de 2015 sonuna kadar 600 satış noktasına ulaşmayı planlıyor. Arzu Kartal yeni yatırımların da yolda olduğunu anlatıyor: “Eylül 2015’te cilt bakım ve parfüm ürünlerimizi pazara sunacağız.”

Note’un bir başka dikkat çekici özelliği ise ilk defa bir kozmetik reklamında erkek yüzü kullanması. Arzu Kartal ünlü fotoğrafçı Nihat Odabaşı’nı reklam yüzü olarak tercih etmiş.

Toplam 37 milyon dolarlık yatırım

ACT Kozmetik’e bağlı Stern Tek Kozmetik’in halihazırda Türkiye dışında Kanada ve İran’da fabrikaları bulunuyor. Kanada fabrikası, Kanada ile Kuzey ve Güney Amerika pazarına yönelik çalışıyor. İran özel bir pazar olduğu için buradaki şirket sadece bu ülkeye özel üretim ve satış gerçekleştiriyor. Türkiye yatırımı ise İran’ın dışında kalan Ortadoğu ve Arap ülkeleri ile Avrupa pazarını hedefliyor. Ana şirketin Fransa ve İtalya’da laboratuvarları bulunuyor. Stern Tek, geçen ocak ayında lansmanı yapılan Note için 15 milyon dolar üretim, 10 milyon dolar ise pazarlama yatırımı yaptı. Yaklaşık 12 milyon dolarlık ikinci fabrika yatırımı ise yolda. Şirket 2015 Eylül ayında cilt bakım ve parfüm üretimine de başlayacak. Ayrıca başta Almanya, İngiltere, Belçika ve ABD’de olmak üzere mağazalaşma ve ihracat yatırımları planlanıyor. 2015 sonunda 20 ülkede 100 milyon TL ciro hedefleyen markanın tüm operasyonu Türkiye’den yürütülecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu