Bayilik Veren Firmalar

Hedefi, tüm dünyaya pide yedirmek

Son yıllarda girişimciler yerli lezzetleri birbiri ardına markalaştırılıyor. Karadeniz pidesi de bu lezzetlerden biri. Ordu’da babası ile amcasının kurduğu bir şubeli Aktaşlar Pide’nin yönetimini 2001’de devralan Tamer Aktaş, üretim kapasitesini büyüterek bir yandan pideyi organize perakende zincirleri, kantin ve otellere taşırken diğer yandan 2013’te yarattığı Nelipide markasıyla tüm Türkiye’ye yayılmak için çalışıyor. Aktaş, yeni oluşturduğu Pideor markasıyla da franhchise vermeye hazırlanıyor.


Aktaşlar Pide, 1981 yılında Nurettin ve Cevdet Aktaş tarafından Ordu merkezde sekiz masalı bir pide salonu olarak faaliyete başlamış ve tüm Orduluların bildiği bir marka. 2001 yılından sonra yeni nesil işletmecilik anlayışıyla işleri devralan ailenin ikinci kuşak temsilcilerinden Tamer Aktaş, 1 olan şube sayısını, bulunduğu ilde ve bölgede 3’e çıkardı. 2013 yılında bulunduğu bölgeden çıkarak Türkiye genelinde şubeleşmek için ‘Nelipide Gurme’ markasını oluşturan Aktaş bugün 6 şubesiyle müşterilerine hizmet veriyor. Aktaş diğer yandan ise Ordu’daki 4 bin metrekare kapalı alanda kurulu olan fabrikasında Türkiye’nin en büyük zincir marketleri için donmuş pide üretimi yapıyor. Yine Türkiye’nin en önemli otellerinin cateringlerinde pidelerin satışını gerçekleştiren Aktaş, yakın zamanda havayolu şirketleri ile de anlaşma sağlamayı planlıyor.

Nelipide bayilik

Yeni yarattıkları Pideor markasıyla küçük pide dükkanları açmaya hazırlanan Aktaş, hem Pideor hem de Nelipide Gurme markasını frahc-hise ile şubeleştirme niyetinde. Üstelik sadece Türkiye’de de değil. Aktaş, bu iki markayı özellikle Ortadoğu ülkelerine taşıma niyetinde. Tüm markaları Aktaşlar Lezzet Grubu bünyesinde toplayan Aktaş geçen yıl 26 milyon TL ciro elde ettiklerini söylüyor. 2018 yılı sonunda ise hedefi ciroyu 50 milyon TL’ye çıkarmak…

Nelipide nasıl doğdu?

Bugün 36 yaşında olan Tamer Aktaş’ın, çocukluğu pide dükkanında geçmiş. 2001 yılında ise askerliğini bitirerek, babası ve amcasından sekiz masalı 12 çalışanlı pide dükkanın yönetimini devralmış. 8 masalı diye düşünmeyin. Ordu’nun en işlek dükkanı olan Aktaş Pide’yi kısa sürede üç şubeli hale getirmiş Tamer Aktaş. Ancak bu büyüme kendisine yetmemiş. Karadeniz’in bu sevilen lezzetini ülke geneline yaymak hedefiyle çalışmalara başlamış. Türkiye’ye yayılmak için İstanbul’da marka olmak gerektiği düşüncesinden hareketle dükkan arayışlarına başlamış. Bir taraftan da Aktaş markasıyla büyümenin yanlış olacağını düşünerek yeni bir marka yaratmak için çalışmış, işte Nelipide Gurme markası böyle doğmuş. Konsept ve mimari üzerine çalışmalar da oldukça uzun sürmüş. 2013 yılında ise tüm bu çalışmalar meyvesini vermiş ve Nelipide’nin ilk şubesi İstanbul Bağdat Cad-desi’nde açılmış. Kuru yufka böreği, turşu kavurmaları, çemen, petek balı gibi Karadeniz’in geleneksel kahvaltılık çeşitleri dükkana kısa sürede müşteri çekmiş. Nelipide’nin çıkış noktası pide ve kahvaltı olsa da restorana gelen misafirlerin “Sadece pide mi yiyeceğim?” diye düşünmemeleri için menü geniş tutulmuş. Ama karalahana dolması ve Ordu Çıtırı gibi Karadeniz lezzetleri de eksik kalmamış.

Özellikle yöresel kahvaltısı ve ürünleriyle kısa sürede popüler hale gelen bu şubeyi yeni şubeler takip etmiş. Ardından ise franchise talepleri gelmiş.

Donmuş pide de satıyor

Bugün 6 şubeli bir marka haline gelen Neli-pide’yi yıl sonunda 12 şubeye ulaştırma hedefinde olan Aktaş, tüm Türkiye’ye pide yedirme hedefi kapsamında 8 ay once büyük bir üretim tesisi kurdu.


Günde 180 bin adet pide üretim kapasitesine sahip bu tesis sadece Nelipide şubeleri için üretim yapmıyor. BİM, Carrefour, Migros gibi ulusal market zincirleri için donmuş pide üretimi yapan tesisteki ürünlerin 9 ay once ihracatına da başlandı. Bugün Gürcistan, Suudi Arabistan, Amerika’ya ihracat yaptıklarını söyleyen Aktaş Avrupa’ya sebzeli ürünler ihraç etme projeleri olduğunu anlatıyor. iki yıldır okul ve hastane kantinleri ile otellere de satış yaptıklarını belirten Aktaş, lahmacun, pide ve pizza veriyor bu kurumlara.

2016 yılını 26 milyon TL ciro ile kapatan şirket bu yıl da ciroda arış bekliyor. Aktaş ciroyu, 2018 yılı sonunda ise 50 milyon TL’ye çıkarma hedefinde.

Yeni marka geliyor

Bir yandan var olan işler bu şekilde devam ederken, Tamer Aktaş yeni markalar oluşturmayı da sürdürüyor. Yeni oluşturdukları Pideor markasının ilk şubesini açmaya hazırlandıklarını belirten Aktaş konuşmasını şöyle sürdürüyor: “90 saniyede pidenizi alabileceğiniz bir konsept bu. Pideor; pide seven anlamına geliyor. Marka için özel bir kutu tasarladık. Patates, içecek ve pidenizi alıp gidebileceksiniz. Bu konsepti franchise sistemiyle yayacağız. 200 bin TL’ye anahtar teslim bir şube açabilecek girişimciler, AVM ve işlek caddelerde olsun istiyoruz.” Henüz ilk şubesi bile açılmadan yurtdışından Pideor markasına talep geldiğini anlatan Aktaş, kağıt üzerinden 40 şube için Suudi Arabistan, 20 şube için Birleşik Arap Emirlikleri ile anlaşma yaptıklarının altını çiziyor.

Peki Nelipide Gurme franchise olmak için ne yapmak gerekiyor? Bu soruyu Aktaş şöyle yanıtlıyor:

“Giriş bedelimiz 17 bin 500 dolar. Yüzde 5 ‘de royality alıyoruz. İlk 15 şube için şartlarımız bu. İstanbul’da Etiler, Bahçeşehir ve Boğaz hattmda, Ankara, Samsun; Bursa ve İzmir’de şubeler düşünüyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu