Bayilik Veren Firmalar

Hacı Sayid’in franchise’i olabilirsiniz

46 yıl önce kurulan Hacı Sayid, 2015’ten itibaren önemli bir kararı uygulamaya koyacak. 50 yıla yaklaşan faaliyetlerinde ilk kez franchise vererek büyüyecek. İstanbul’da 40 şubesi bulunan şirket, iki yılda Türkiye genelinde mağaza sayısını 100’e çıkartmayı hedefliyor.

Haci Sayid’in temelleri 1968 yılında Gaziantepli Burhan ve Mehmet Dinçerler Kardeşler tarafından atıldı, iş yaşamlarına baklava ustası başlayan Dinçerler Kardeşler, mesleğin tüm inceliklerini öğrendikten sonra 1983 yılında kendi işletmelerinde ilerleme kararı alırlar.

haci sayid

Babaları Vahab Dinçerler’in desteğiyle Şirinevler’de 20 metrekarelik bir alanda ilk dükkânlarını açarak girişimciliğe soyunurlar.

Yıllar içerisinde baklavanın yanı sıra tatlı, pasta, dondurma, çikolata gibi farklı ürünlerle gamını genişleten Dinçerler Ailesi, kaliteli servis anlayışı ve ürünlerin lezzetinin yanı sıra müşteriyle yakın ilişkiler kurarak kısa sürede bilinen bir marka haline gelmeyi başardı.

Hacı Sayid’in bugün İstanbul’da kendisine ait 40 mağazası bulunuyor. Son dönemde yaptığı yatırımlarla alt yapısını yenileyen, üretim kapasitesini artıran şirket, büyümesini hızlandırmak için franchise sistemiyle büyüme kararı aldı, ilk yıl sadece İstanbul ve yakın çevresinde yatırım yapıp ardından Anadolu’ya açılmayı planlayan şirket, Avrupa ve ve Anadolu yakasında toplam 25-30 mağaza açmayı planlıyor. Yer seçiminde, AVM, konut ve ofis projeleri gibi yeni yerleşim alanları ve cadde mağazacılığına öncelik veriliyor, şirketin asıl hedefi ise önümüzdeki iki yılda mağaza sayısını 100’e çıkartmak.

İsim hakkı bedeli 100 bin TL

Hacı Sayid isim hakkı bedeli olarak 100 bin TL+KDV talep ediyor. Ortalama metrekare başına kurulum maliyeti kapalı alanlar için bin 250 dolar civarında. Bahçe gibi açık alanlarda ise bu rakam 500 dolara düşüyor. Ortalama şube açılış maliyeti 450 bin TL ile 700 bin TL arasında değişiyor. Proje çıktıktan sonra ortalama bir şubenin açılması 1,5 ay sürüyor. Yatırımın geri dönüş süresi ise en az 18 ay olarak hesaplanıyor.

Reklam katılım ve franchise fee ücreti olarak ciro üzerinden herhangi bir pay alınmıyor. Sadece franchise’ın satın aldığı mal bedelleri toplamı üzerinde yüzde 3 fee bedeli alınıyor. 30 bin TL ise teminat talep ediliyor.

Bahçeli mekanlara öncelik

Bir Hacı Sayid şubesi açabilmek için kapalı alanın minimum 150 metrekare, açık alanın ise minimum 50 metrekare olması gerekiyor. Mekanın cadde üzerinde olması, yürüyüş alanı üzerinde olması, park kolaylığı olması gibi konular öncelikli tercih sebepleri arasında yer alıyor. Girişimciye mimari, eğitim, personel, pazarlama, işletme ve karlılık operasyon desteği, el kitabı, sözleşmeler, fizibilite ve yatırım planlamaları için danışmanlık konularında destek veriliyor.

İŞİN AYNASI

Uygun yer: İstanbul ve İstanbul’a yakın iller

İlk sermaye: Minimum 450 bin TL

Ciro hedefi: Bölgeye göre değişiklik gösteriyor.

Kâr marjı: Yüzde 40 – 50 aralığında.

Bayilerde aranan özellikler: Yatırımcıların markaya olan güven  ve bağlılığı şirket için çok önemli.

Başvuru için: 0212 652 34 75

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu