Girişimcilik Haberleri

Global yatırım almanın 5 altın kuralı

DÜNYA Melek Yatırım Forumu (WBAF) Startup Komitesi Başkan Yardımcısı Maryam Najafi’nin tüm dünyada girişimcilere yönelik verdiği workshop bu yıl İstanbul’da gerçekleşti. 18 Şubat:ta Svvissotel The Bosphorus İstanbul’da gerçekleşen workshop’a 32 ülkeden 100’ün üzerinde girişimci katıldı.

GİRİŞİMCİLER İÇİN NOTLAR

işte workshop’a katılamayan ğirişimciler için çok önemli notlar…

1 – Girişimciler yatırımcıların karşısına çıkmadan evvel ön hazırlıklarını çok iyi yapmalılar. Bu ön hazırlıkların içinde yatırımcının biyografisinin incelenmesi çok önemli. Tek yatırımcıya sunum yapmakla pek çok yatırımcı adayının olduğu bir ortamda sunum yapmak aynı şey değil.

2 – Eğer sunum bir yatırım grubuna gerçekleştiriliyorsa, bu grubun hangi kriterlere göre yatırım yaptığı araştırılmalı. Sizin iş fikriniz bu yatırım grubunun öncelik listesinde değilse, gruba yatırını sunumu yapmak yerine, grubun bireysel yatırımcılarına sunum yapmak çok daha iyi sonuç verebilir.

3 – Yatırım sunumunda çıkış stratejisi mutlaka net bir şekilde ortaya konmalı. Çıkışın kaç çarpanla gerçekleşebileceği ve ne kadar zamanda bu çıkışın olabileceği, yatırım sunumun en önemli kısmı. Unutmamak gerekiyor ki, yatırımcıların hedefi en geç yedi yıl içinde yatırım yaptıkları miktarı en az 20 çarpanla geri almak.

4 – Ancak şunun da farkında olmanız gerekiyor: Melek yatırımcılar yatırım yaptıkları her 10 startup’tan sadece birisi ile yirmi çarpanla çıkış yapabiliyor. Bu yüzden en az 10 girişimden oluşan bir portföy oluşturarak startup portföyünün çıkışma odaklanıyorlar.

Portföy çıkışındaki hedef ise 2.3 çarpan. Bu yüzden, girişimciler için portföy oluşturan yatırımcılardan yatırım alabilmek, yatırım alma sonrasındaki sürecin girişimciler için daha az stresli geçmesi açısından çok daha mantıklı.

5 – Portföy yatırımı gerçekleştiren yatırımcıların ortak özelliği ise girişimcilerden sorumlu bir ‘lead investor’ atamak. Yani, bu yatırımı seçim sürecinden çıkış anma kadar işin başında

duracak bir lider yatırımcı atamak. Dolayısıyla, siz bu lider yatırımcıyla hep muhatap olacaksınız. Bu yüzden, melek yatırımcıdan beklentiniz olan know-how aktarımı, mentorluk ve networking gibi konularda lider yatırımcının size neler verebileceğini de hesaba katmanız gerekiyor.

Najafi’nin workshop’ında en ilgi çeken noktalardan biri de girişimcilere verdiği şu öğüttü: “Genellikle girişimciler, girişimcilik kurslarına gidiyorlar. Halbuki yatırımcıların gittikleri kurslara gitmeniz gerekiyor ki onların yatırım mantığını anlayın ve iş modellerinizi ona göre geliştirin.”

Haftaya görüşmek üzere…

BAYBARS ALTUNTAŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu