Girişimcilik Haberleri

Girişimler nasıl farklılaştı?

iyzico, Insider, Kolay İK gibi şirketler yurt dışından aldıkları yatırımlarla öne çıkıyor. Bu örneklerdeki girişimler nasıl farklılaştı?

Yabancı yatırımcı çerçevesinde konuşacak olursak sadece yerel pazarda büyüme hedefi koymuş bir girişime yatırımcı büyük oranda para ayırmaz. Israrla belirttiğim gibi Türk girişimciler artık büyük pazarları hedeflemeli ve kendilerini burada ispatlamalı. Lokal pazarı hedefleyen girişimcilerin hem yatırım hem exit anlamında daha az şansı olduğunu görüyoruz.

Bunun dışında ülkenin politik ve ekonomik konjonktürleri de yabancı yatırımcının rotasını ülkemize çevirmesi için önemli unsurlar.

Insider’ın başlangıç ve gelişim sürecine hakimim. Biz Insider’a 2012 yılında yatırım yaptık. Hande Çilingir, çok iyi ve işine tutkulu bir girişimci. Ayrıca diğer kurucu ortaklar da bir o kadar işlerine motive. 0 günden bugüne heyecanlarından ve tutkularından hiçbir şey kaybetmediler. Bunun dışında Insider, bugün bir markanın bilinirliğinden ürün ve hizmet satışını artırmaya, tüketici davranışı saptamasından gelecekte nasıl bir davranış göstereceğine kadar detaylı veri toplayıp bunları işleyebiliyor. Kullanılabilir veriler oluşturmaya yardımcı olan pazarlama teknolojileriyle markaların ileri seviye segmentasyon ve oto-optimizasyon yapmalarını sağlayabilecek bir teknoloji sunuyor. Bu, baktığınız zaman şirketler için müthiş bir artı değer ve bu değer yatırımcıları büyük ölçüde çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu