Girişimcilik Haberleri

Girişimcilik ekosistemi açısından 2018 yılının ilk yarısı

Yılın ilk yarısı, ülkenin gündemine ve belirsizliğine paralel olarak yatırımcılar açısından da çekinik geçti. GBA olarak bu dönemde toplamda 580 bin dolarlık 4 yatırım çıkardık ve devam yatırımlarımız oldu.

Startups.watch’un son verilerine göre 2018’in 6 ayı içinde melek ve VC yatırımlarında, 33 yatırımla 27,5 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirildi. Geçen yılın tamamında ise 169 melek ve VC anlaşmalarında 111,2 milyon dolarlık yatırım gerçekleşmişti.

2018’in ilk 6 ayına detaylı bakacak olursak tohumda 7,1 milyon dolar, Seri A’da 2,2 milyon dolar, Seri B’de ise 14,2 milyon dolarlık yatırım yapıldı. 2017’nin tamamında ise tohum aşamasında toplam 47,6 milyon dolar, Seri A’da 22,4 milyon dolar, Seri B’de 17,4 milyon dolar, Seri C’de ise 23,2 milyon dolarlık yatırım yapılmıştı.

Özetle Seri B hariç genel olarak yatırım iştahında ciddi bir azalma yaşadık. 2018 sonunda, 2017 rakamlarını yakalamamız zor görünüyor.

Bunun yanı sıra Insider’ın, Seqouia Capital’den 11 milyon dolar yatırım alması, Trendyol’un Alibaba’ya satılması, Segmentify’ın ACT Venture Partners liderliğindeki yatırım turunda 700 bin Euro ile ikinci yatırım turunu kapatması ve Zynga’nın Gram Games’i 250 milyon dolara satın alması, bu yılın önemli gelişmelerindendi.

Bu gibi gelişmeler ekosistem adına umut verirken başarılı girişimlerin fark yaratabildiğini ve dünya çapında dikkat çekebildiğini ortaya koyuyor.

Yılın ikinci 6 ayında ise yatırımların hangi yönde olacağını şu an kestirmek zor görünüyor. Ancak öngörüm, güzel haberlerin devam edeceği ve bunun vereceği motivasyonla bu yılı daha iyi kapatabileceğimiz yönünde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu