Girişimcilik Haberleri

Girişimcilere 7 tüyo

ELEKTRONİK ticaret alanında faaliyet gösteren girişimcilerimizin sayısı hızla artıyor. Ancak bunlardan bazıları ne yazık ki bazı alanları ihmal ettikleri için kapanmak zorunda kalıyor. Bizde bu gerçekten yola çıkarak Ticimax E-ticaret Sistemleri’nin Genel Müdürü Cenk Çiğdemli’ye e-ticaret yapmak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken konuları sorduk.

Üç bin e-ticaret ve e-ihracat sitesine altyapı hizmeti sağladıklarını belirten Çiğdemli, “Yeni açılmış her e-ticaret sitesinden en az 20 tanesi yanlış pazarlama stratejileri nedeniyle kapanmak zorunda kalıyor” diyor. Çiğdemli önerilerim şöyle sıralıyor:

Girişimcilerde aranan 15 özellik

1 – Orta sınıf kadını hedefleyin: Elektronik harcamaların sadece üçte biri kadınlara ait olmasına rağmen, araştırmalara göre kadınlar erkeklere göre daha fazla para harcıyor. Elektronik kategoride daha çok tablet, fotoğraf makinası ve akıllı telefon satm alan kadınlar, güven problemi yaşamamak için diğer modellere göre daha pahalı olan ürünleri tercih ediyor.

2 – Taklit ürün satmayın: Kesinlikle taklit ve sahte giyim, ayakkabı, çanta ürün satışına yönelmeyin. Bu tür ürünlerin hedef kitlesi, uygun fiyatlı ürün talep eden kitlenin yanında devede kulak bile değil.

3 – Bir kişiye birden fazla ürün satmaya odaklanın: Reklam ve yazılıma yatırım yaparken amacınız bir anda çok sayıda kişiye ulaşmak değil, bir kişiye birden fazla ürün satmak olmalı. Bir reklam ile bir kişiye birden fazla ürün satmanız, reklam bütçenizi zorlamadan ilerlemenizi sağlayacak. Basit modül eklentileriyle sitenize girip alışveriş yapmış olan müşterilere aldıkları ürünün yanında alabileceği ürünleri tavsiye edebilirsiniz.

4 – Akıllı pazarlama yapın: Akıllı pazarlama yöntemleriyle cironuzu, reklam bütçesi oranında arttırmanız mümkün. Bu anlamda sosyal medya reklamlarım efektif bir şekilde kullanmanız önemli.

5 – Arada kendinizi hatırlatın: Müşterilerinize ara sıra kendinizi hatırlatmalısınız. Müşterinin izni doğrultusunda uygulamanız üzerinden yeni ürünler hakkında bildirimler yapabilir veya e-mail gönderebilirsiniz.

6 – Kişiye özel kampanyalar yapın: Müşterinize özel kampanyalar yaparak onu mutlu etmeye çalışın.

7 – Chatbot kullanın: Sitenizde chatbot modülü kullanarak müşterilerinizin kullanıcı deneyimini arttırabilirsiniz. Basit sorulara otomatik olarak cevap veren chatbot, müşterinin sitenize bağlılığını arttıracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu