Girişimcilik Haberleri

Girişimci lider kadınlar yetiştiriyor

EY’nin vizyon sahibi kadın girişimcilerin işlerini büyütmelerini ve küresel pazarlarda rekabet edebilmelerini desteklemek amacıyla hayata geçirdiği Girişimci Kadın Liderler Programı başladı. 10 girişimci kadın, bir yıl sürecek eğitimlerden ücretsiz yararlanacak.

Denetim ve danışmanlık şirketi EYnin küresel çapta uyguladığı Girişimci Kadın Liderler Programı’mn (Entrepreneurial Winning Women Programı) 2017 dönemi başladı. Türkiye’de geçen yıl yürütülmeye başlanan programın 2017 sınıfına katılmaya hak kazanan 10 girişimci, konferansta ilk kez bir araya gelerek alanında uzman eğitmenler tarafından verilen eğitimlere katıldılar ve bir yıl boyunca birebir mentorluk desteği alacakları EY Türkiye şirket ortaklan ile tanıştılar. Ayrıca konferans kapsamında programın 2016 dönemi katılımcılarıyla da bir araya gelme fırsatını yakaladılar.

Türkiye’nin dört bir yanından yapılan yoğun başvuruların titizlikle incelenmesi sonucu oluşturulan 2017 sınıfı, sağlık, eğitim, tarım, bilişim ve elektronik gibi farklı sektörlerden işlerini büyütme hedefi, tutkusu ve potansiyeli olan girişimci iş kadınlarından oluşuyor.

ey

1 MİLYON TL CİRO KOŞULU

Hiçbir ücret ödemeden program başlangıcından bu yana eğitim, mentorluk, iş geliştirme ve networking (ağ oluşturma) desteği alan kadın girişimciler, şirketlerinde yüzde 50’ye varan ciro artışı yakaladılar. Bunun yanı sıra program sayesinde özgüvenlerinin pekiştiğini ve iş ağlarının genişlediğini ifade ettiler.

2016’da programa seçilen 10 kadın girişimciye destek veren EY Türkiye, 2017’de de işini büyütme hedefi olan kadın girişimcileri destekleyerek, uluslararası pazarlarda etkin faaliyet göstermeye ve rekabet etmeye hazırlamayı amaçlıyor.

EY Girişimci Kadın Liderler Prog-ramı’na katılmak isteyen girişimci kadınların şirketlerinin Türkiye merkezli, en az üç yıldır faaliyette ve son iki yılda en az yıllık 1 milyon TL ciroya sahip olması gerekiyor. Kadın girişimcinin şirkette en az yüzde 25 hisse sahibi olması ve ana karar vericiler arasında bulunması da koşullar arasında yer alıyor.

Garanti’den KOBİlere ‘Yol Haritası’

Garanti Bankası, Türkiye’de bir ilk olarak geliştirilen Garanti Yol Haritam ile KOBİ’lere, yeni ve potansiyel girişimcilere, iş yaşamlarının her aşamasında yol haritası çizmelerini sağlayacak bir araç sunuyor. Girişimciler, yolharitam.garanti.com.tr web sitesi aracılığıyla, iş kurarken ya da kurduktan sonra ihtiyaç duydukları bilgilendirme desteğinin yanı sıra teknik, stratejik, finansal adımlar için de yönlendirme alabiliyor.

‘Garanti Yol Haritam’, işini yeni kurma, geliştirme veya olgunlaştırma aşamasındaki KOBİ’lere, muhasebe, teknik, finansal, stratejik ihtiyaçları için izlenmesi gereken yollan adım adım anlatıyor. Bunlara yönelik anket, makale, hesaplama araçları, kontrol listeleri gibi kaynaklar sunan site kapsamında hayata geçirilen Girişimci Yol Haritası’nı, Gelişim Yol Haritası, Pazarlama-Satış Haritası, Ürün Geliştirme Haritası, Franchise Haritası, E-Ticaret Haritası ve Dış Ticaret İş Haritası takip edecek.

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, “Cesaretle yola çıkan girişimcinin kurduğu işin sürdürülebilir ve başarılı olmasına katkıda bulunmak amacıyla, ihtiyaç duyacakları yönlendirmeleri içeren Garanti Yol Haritam’ı tasarladık. Garanti müşterisi olan veya olmayan tüm girişimcileri ve KOBİ’leri, web sitesi üzerinden yol haritalarını oluşturarak iş planı taslaklarını hayata geçirmeye hazırlıyoruz” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu