Girişimcilik Haberleri

Genç girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirmelerine fırsat

Yapay zeka geliştiricilerine destek

TÜRKİYE’NİN yerli teknoloji hamlesi, Havelsan’ın Al Jet BÎGG yapay zeka girişimcilik programıyla devam ediyor. Havelsan’dan yapılan açıklamaya göre, TÜBİTAK’ın bireysel girişimcilere teknogirişim sermayesi desteği verdiği bir destek programı olan Bireysel Genç Girişim (BiGG) ile girişimcilerin, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmelerine fırsat sağlanıyor. Projelerin fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerin desteklenmesi, böylece nitelikli girişimciliğin özendirilmesi ve uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve hizmetleri geliştirebilen başlangıç firmalarının oluşturulması amaçlanıyor.

Jet hızlandırma programları Havelsan Yıldız Açık İnovasyon Merkezi’nin farklı temalarda yürüttüğü bir girişimci hızlandırma programı. Al JET BÎGG ise TÜBİTAK BİGG Uygulayıcı Kuruluşu olan Hacettepe Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi (HT-TTM) ile birlikte yapay zeka girişimcilerini desteklemeye yönelik bir program.

Havelsan ve TÜBİTAK işbirliğiyle yürütülen bu programda amaç, aday olacak girişimcileri savunma sanayi ekosistemine kazandırmak, onlara eğitim ve mentörlük vermek ve Türk kamusal iştiraklerinden yatırım almalarını sağlamak.

Başvuruların https://aijetbigg.havelsan.com.tr/ sitesindeki katılma koşullarını yerine getirerek 25 Kasım tarihine kadar alınacak başvuruların savunma sanayiyi ilgilendiren şu odak alanlarında olması gerekiyor: bilgisayarlı görü, otonom sistemler, doğal dil işleme, veri görselleştirme, makine öğrenmesi, dijital ikiz, sanal asistan, simülasyon ve modelleme, havacılık ve uzay sistemleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu