Girişimcilik Haberleri

Fon şirketiyle melek yatırımcı ağı birleşti

SPK lisanslı girişim sermayesi yatırım fonu

Türkiye’de ilk defa bir fon şirketiyle melek yatırımcı ağı birleşti. Parasal gücün katlanmasının yanı sıra tecrübelerin toplanması da sağlandı. Kurdukları fonun hedefi, özellikle orta boy yatırımları büyütmek…

GEÇTİGİMİZ günlerde Omurga Portföy ve Şirket Ortağım Melek Yatırımcı Ağı, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek melek yatırımcı ağı ile işbirliği yapan, SPK lisanslı girişim sermayesi yatırım fonu kurdu. Kurucular ve yatırım komitesi ile sohbet etme imkanı buldum. Komitede kimler yok ki, Akın Kozanoğlu, Mehmet Erktin, Mehmet Buldurgan, Burak Divanlıoğlu, Aydonat Atasever, Oğuz Kösebay ve Murat Ergin… Onlar da hesaplamışlar ve toplamda 200 yıllık tecrübeye sahip oldukları sonucuna ulaşmışlar.

Girişimcilik iyi fikir, genç bakış, heyecan, hızlı karar alma gibi etkenleri içinde bulundursa da tecrübe bütün hepsinin yaşaması için en önemli etken. İyi fikirler ve girişimler parayı bulabiliyor fakat o şirketleri büyütecek tecrübe veya yol gösterme becerisi eksik kalabiliyor. Uzun yıllar Akbank’ta görev yapan Akın Kozanoğlu şöyle diyor:

‘Ben Akbank’tan sonra melek yatırımcı oldum. Bu süreçte Mehmet Buldurgan ile Şirket Ortağım’ı kurduk. Gençlerin kafasındaki fikirler gün geliyor milyarlık şirketler oluyor. Arada ise hep finansman modelleri var. iki grup burada iyi kesiştik. Foncular fon yönetmeyi iyi bilir ama girişim dünyasını iyi bilmeyebilirler. Melek yatırımcılar ise fon işine çok giremezler ya da foncular kadar hakim olamazlar ama onlar da girişimciyi iyi anlar, mevzuat, doğru yolları bulma konularını daha iyi bilirler. Dolayısıyla bu fon böyle oluştu”.

“BUTİK BİR FON OLACAĞIZ”

Omurga Portföy Kurucu Ortağı Mehmet Erktin ise amaçlarını şöyle anlatıyor: “Butik bir fon olma düşüncesindeyiz. Paraları toplayalım saçalım gibi bir düşüncemiz yok. Maceracı değiliz. Akın Kozanoğlu ve Mehmet Buldurgan ile kimyamızın bu kadar tutmasının sebebi de ayağımızı sağlam basarak iş yapmayı seviyor olmamız. Yatırım yaptığımız şirketlerin üzerinde devamlı elimiz ve gözümüz olsun istiyoruz. Çok sayıda şirkete ufak paralar yatırmak yerine, gördüğünüz tecrübeli yatırım komitesinin elinin üzerinde olabileceği, onların tecrübelerini aktarabileceği şirket sayısında kalmak istiyoruz. Biz gerçekten nitelikli yatırımcıya ulaşmak istiyoruz. Onların fikirlerini almak istiyoruz. Bunun için teknolojik altyapıyla yatırımcıların da bizim yatırımlarımızın niteliği ve süreçleri konusunda bilgi almalarını sağlayacak bir platform oluşturmayı hedefliyoruz. Ortak akıllı bir yatırım tabanı oluşturmayı hedefliyoruz. Her aşamada onların süreçlerin içinde olmasını sağlayacak bir teknolojik yatırım yapıyoruz.”

“ORTA BOYDAKİ BOŞLUK DOLDURULMALI”

Son dönemde Türkiye’de orta kademe şirket ve girişimlerin büyümesinin önemli bir sorun olduğu konusunda herkes hemfikir. Konuyu ben açtım ve herkesin katıldığını gördüm. Mehmet Erktin bu konuda şöyle diyor:

“Bu şirketlerin ihtiyacı olan yatırım, büyük paralar değil ama melek yatırımcının vermeye alıştığı ya da verip unutacağı rakamın biraz üzerinde. Şirketin yapısı ise birinin satın alabileceği ölçeğin altında. İşte, tam burası boş kalıyor. Tam büyüme aşamasındaki şirketler o boyda kalıyorlar. Onları bir sonraki aşamaya getirecek yatırımı yapmak gerekiyor”.

Akın Kozanoğlu’nun da buradaki vurgusu önemli: “Bizim fonun yatırım komitesinin ana görevi yatırımlara karar vermek. Bu kişilerin hepsi kendi dallarında tecrübeli. Burada yatırım kararını oy birliği ile vereceğiz. Burayı bir yönetim kurulu olarak da görebilirsiniz. Bu en büyük gücümüz diye düşünüyorum.”

Şirket Ortağım’m kurucusu Mehmet Buldurgan burada önemli bir noktaya dikkat çekiyor:

“Bu boşluk şöyle oluşuyor: Biz beş seneyi bitirdik. Şirket Ortağım önemli bir marka oldu. Pek çok tecrübe kazandık. Bir yatırım alan girişimci dönüp yine aynı yatırımcılarına benim param bitiyor hadi gelip yatırım yapar mısınız diyor. Bu yatırımcının hiç sevmediği bir şey. O yüzden melek yatırımcılar bu konuda motivasyon kaybediyor. Melek yatırımcı ağında bazı yatırım kararlarını hissi vermiş olabiliriz ama fonda duygulara yer yok. Melek yatırımda ‘Şu çocuk çok iyi ben mentorlüğünü yaparım’ deyip bazı kararlar verebiliyorsunuz. Burada ise duygulara yer yok. Yedi kişinin de onaylaması şart. Rakamlar ve projeksiyonlar konuşulacak. Sadece para değil, bir bakış açısı ve kriter farkı da olacak.”

Volkan Akı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu