Girişimcilik Haberleri

Flowerbox’a melekler geldi

Galata îş Melekleri yatınmcdan (Galata Business Angels – GBA), ‘Doğayı duvarlarınıza taşıyın’ sloganıyla yola çıkan Flowerbox girişimine 510 bin TL’lik yatınm yaptı. Flowerbox üç yıl içerisinde 600 bin TL’lik satış hacmine ulaştı.


Canlı ve doğal bitkileri alışılagelmiş dekorasyon yöntemleri dışında kullanan, yenilikçi bir tasarım modeli sunan Flowerbox, Galata İş Melekleri yatırımcıları Umur Özal, Önder Öz-tarhan, Kaan Boyner, Saruhan Tan, Ahu Serter ve Alemşah Öztürk’ten toplam 510 bin TL’lik yatırım aldı.

Flowerbox

Üniversite eğitimlerine Ispanya’da devam ederken bir gün Barcelona’daki Flowerbox mağazasıyla karşılaşan ve girişimcilik ekosistemi-ne adım atan Ebru Başak Güven ve Cenk Tuncay, markayı Türkiye’ye getirdikten kısa süre sonra iç mimarların ve tasarımcıların ilgisini çekti ve büyük projelerde yer almaya başladı. ‘Doğayı duvarlarınıza taşıyın’ sloganıyla yola çıkan ekip, ekolojik, ergonomik, estetik ve yenilikçi olma vizyonuyla malzemeler, renkler, çeşitler, aksesuarlar ve özel bitki seçenekleri sunuyor.

BÜYÜK PROJELERDE YER ALDI

Flowerbox Türkiye Kurucu Ortağı Ebru Başak Güven, yedi yıl boyunca su veya ışık ihtiyacı olmayan, yüzde 100 doğal bitkilerle iç mekanlara dikey bahçeler, kurumsal logolar ve ağaçlar hazırladıklannı söylüyor. Bu bitki türünün uygulamasını Türkiye’de ilk kendilerinin yaptığını belirten Güven, şöyle devam ediyor: “Flowerbox mağazasını ilk gördüğümüzde bu konsep-tin Türkiye’de çok beğenileceğini düşündük. Duvarlarda çiçek yetiştirmeyi ve yeşili yaşam alanlarında saksıların dışında bir konseptle tüketiciye sunma fikrini çok sevdik, ilk yıllarda tek tek arayarak tanıtımını yapmaya çalıştığımız dikey bahçelerimiz zamanla kulaktan kulağa yayıldı. Müşterilerimiz duvar uygulamalarımızla daha çok karşılaşmaya başladı ve zamanla büyük projelerde yer almaya başladık.”

BAYİLİK VERECEK

Flowerbox, üç yıl içerisinde yaklaşık 600 bin TL’lik satış hacmine ulaştı. Bayilik de vermeyi planladıklarını ifade eden Ebru Başak Güven, öncelikle metropollerde oluşturulacak bayilik ağları ve bu ağlara ait mikro alt bayilik sistemini hedeflediklerini sözlerine ekliyor. Tüm ülke genelinden yoğun bir bayilik talebi aldıklarını vurgulayan Güven, “Etkin bir bayilik altyapısı üzerinde çalışmaktayız. Bu sistem aktif hale gelir gelmez tüm mevcut başvurulan değerlendirmeye başlayacağız. Öncelikli bayilik vermek istediğimiz şehirler İzmir, Ankara ve Antalya olarak sıralanabilir” diyor.


Kısıtlı imkan ve şartlara rağmen mevcut konsepti başarılı bir şekilde geliştirmiş olmalarının yatırım grubunu etkilediğini belirten Ebru Başak Güven, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Yatırımcı grubumuzda ihtiyacımız olacak tüm destekleri bize sağlayabilecek bir ekip mevcut. Uzun vadeli başarının şimdiden yapılacak sağlam yatınmlaria ve doğru planlamalarla kazanılacağı düşüncesindeyiz. Yatırımcı grubunun tecrübeleriyle ve yönlendirmeleriyle Flowerbox’ın hedeflerine daha güçlü ulaşabileceğine inanıyoruz.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu