Bayilik Veren Firmalar

Fırın ve Cafe Konseptinde Paşafırını Bayiliği

pasa firiniSarıyer’de doğan Paşafırın’ı bugün sekiz şubesiyle pastane, fırın ve cafe konseptini bir arada sunan markalardan. Gelen franchise taleplerini ince eleyip sık dokuyan markanın sahipleri 2014 yılında 50 şubeye ulaşma hedefinde. Öncelik plan, İstanbul’da yaygınlaşmak. Sonrasında ise diğer büyük şehirlere adım atılacak.

Değişen müşteri talepleri ve dışarıda yemek yeme alışkanlığı cafe ve restoran zinciri sayısını gün geçtikçe artırıyor. Yurtdışından pek çok markanın girdiği yeme içme sektöründe yeni yeni markalaşan yerli şirketleri de görüyoruz.


Çoğu belli bölgelerde tanınan gıda şirketleri artık bayilik ve franchise sistemiyle tüm Türkiye’ye yayılıyor. Bunlardan biri de Paşafırını. 1995 yılında Sarıyer’de Pamuk Pastanesi’ni açan ve çevredeki orduevlerinin hamur işi, pasta, tatlı tedarikçisi olan iki girişimcinin 2009’da yarattığı bir marka Paşafırını. Markanın ismi ise bölgede paşaların fırını olarak bilinmesinden geliyor. Bugün İstanbul’da 8 şubesi bulunan markanın önümüzdeki yıl sonunda sadece İstanbul’da 50 şubeye ulaşması planlanıyor. İstanbul’da olduğu gibi franchise sistemiyle markayı tüm Türkiye’ye yaymayı isteyen iki ortak gelen talepleri ise titizlikle değerlendiriyor.

Mühendis olacaklardı

Paşafırını’nın kurucusu Nedim Kaya ve Umut Ercan, lise arkadaşı, ikisi de inşaat mühendisliği okurken ikinci sınıfta okulu bırakıp yeme içme sektörünün büyüyeceği öngörüsünden hareketle bu sektörde yatırım yapmaya karar vermişler. Üniversitede çay partileri düzenleyerek kazandıkları sermayeyle ilk önce vvaffle ve kumpir işine girmişler. Sonrasında ise Pamuk Pastanesi’ni açmışlar Sarıyer’de. Kısa sürede bölgede tanınan bir yer haline gelmiş. Öyle ki o bölgedeki askeriyeye ürün veren hatta yurtdışına giden askerlere bile ürün gönderen bir pastane olmuş.

Ancak iki ortak fırın, pastane ve cafe kon-septinin bir arada olacağı bir konseptte yeni bir yer açmaya karar vermiş 2009’da. isim olarak da bölgede kendilerine takılan ismi ‘Paşafırınını kullanmaya karar vermişler.

Sarıyer’den sonra Tarabya’da ikinci şubelerini açmışlar. Gelen franchise taleplerine uzun süre direnseler de sadece bölgenin tanıdığı bir marka olmanın dışına çıkmak için bu duruşlarından vazgeçmişler.


Ve iş bölümü yapmışlar. Üretim konusundaki tüm işlerden Umut Ercan sorumluyken, bayilik ve tanıtımdan Nedim Kaya sorumlu olmuş. Talepler ince elenip sık dokunmuş. Bugün 7 franchise ile yola devam ettiklerini söyleyen Nedim Kaya, hali hazırda 20 yatırımcıyla görüştüklerini belirtiyor ve yılı 12 şubeyle kapatmayı planladıklarına da vurgu yapıyor. 2014 sonu itibariyle ise hedef 50 şubeye ulaşmak. Öncelik İstanbul. Sonrasında ise çevre iller, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde franchise verilmesi planlanmış. “AVM’lerde mi caddeler de mi yayılacaksınız?” diye sorduğumuz Kaya İki AVM’de varız ama caddeyi daha çok tercih ediyoruz” diye konuşuyor. Şu anda şirket bünyesinde 160 kişi çalışıyor.

İki kritik koşul

Paşafirını açmak İsteyenler için ortağın ilginç istekleri var. Franchise alan yatırımcının işinin başında olması aranan en önemli şart. Bu norma.! bir talep. Ancak kişinin bir şubede sabah 6 akşam ıı çalışması da beklenebiliyor. Bunun nedeni ise işin temposunu kişinin görmesi ve eğer kendine uygun görüyorsa yola devam etmesi. 30 bin dolar franchise bedeli isteniyor. 100 metrekare kapalı, 50 metre kare bahçesi olan bir şube açmak isteyen girişimcinin tüm yatarım maliyetinin 200 bin dolar olacağım söyleyen Nedim Kaya, yatanının geri dönüşünün 18-24 ay içinde alındığım da belirtiyor.

İş kurmak için araştırma yapan girişimciler bayilik veren firmalar sayfamızıda inceleyebilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu